Erdoğan ve Putin'in Yer Aldığı 'Diktatörlüğü Öldür' Pankartı Nedeniyle Türkiye'den Almanya'ya Nota

 > -

Dışişleri Bakanlığı, Almanya Federal Başbakanlık binası önünde dün açılan pankart sebebiyle Almanya'ya nota verdi. 'Bu arabayı kazanmak istiyor musun? O zaman diktatörlüğü öldür' yazan pankartın üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in fotoğraflarına yer verildi. 

'Siyasi Güzellik Merkezi' adlı kuruluştan Phlipp Ruch isimli kişinin yaptığı eylemle ilgili olarak Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı gönderdi.

'Barışın ve ortak değerlerin korunması gereken bir dönemde bu kabul edilemez'

Yazıda "Federal Başbakanlık önünde ve güvenlik güçlerinin korumasında bu tür şiddet içerikli bir eyleme müsade edilmesi anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir. Toplumların barışı ve ortak değerlerin korunması gereken hassas bir dönemde nefrete ve şiddete teşvik etmeye müsait bu tür eylemlerin barışa hizmet etmeyeceği aşikardır. Bu kapsamda Berlin Büyükelçiliği olarak Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı göndererek, bu tür şiddet içerikli eylemlerin kabul edilemez olduğu ve konuya ilişkin duyulan derin rahatsızlık bildirilmiştir." denildi.

Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı: 'Polisin müdahale etmemesi oldukça vahim.'

"Berlin'de Başbakanlık binasının önünde gerçekleştirilen ve sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bazı dünya liderlerini hedef alan pankartın açıldığı gösteriyi şiddetle kınıyoruz. Söz konusu pankartta yazılı ifadede, resimde yeralan liderlerin hayatına kastedilmesi yönünde doğrudan şiddet çağrısı yapılmaktadır. Daha vahim olan, Alman polisinin de gösterinin yapıldığı alanda bulunup, bu duruma müdahale etmemesidir. Almanya'da artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının vardığı noktanın yeni bir örneğini teşkil eden bu konuya ilişkin rahatsızlığımız Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği'ne ve bir Nota ile Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na bildirilmiştir."

Tepkilere neden olan merkezin üyeleri daha önce de 'tuhaf' bir eylemle gündeme gelmişlerdi.

Eylem, Siyasi Güzellik Merkezi (Zentrum für Politische Schönheit - ZPS) adlı kuruluşa bağlı olarak çalışan aktivistlerden Philipp Ruch tarafından yapıldı. DW Türkçe'de yer alan habere göre Siyasi Güzellik Merkezi (ZPS) daha önce de benzer 'provokatif' eylemler düzenlemekle tanınıyor. Merkez, bir süre önce de Berlin'de bir kafese konulan kaplana verilecek yemin sığınmacı olacağını açıklamış ve bu eylem nedeniyle tepkilere yol açmıştı.

Almanya'ya verilen nota, sosyal medyada başlıca gündem konuları arasında

Almanya'ya verilen nota, sosyal medyada başlıca gündem konuları arasında
Almanya'ya verilen nota, sosyal medyada başlıca gündem konuları arasında

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir