Erdoğan'dan Davutoğlu'na Yanıt: 'Bagajında Ne Varsa Döksün'

 > 
14PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun terörle mücadeleye ilişkin, "Eski defterler açılırsa bir çok kişi insan yüzüne çıkamaz" sözlerine yanıt verdi. Erdoğan, "Böyle lafla herhangi bir tehdit olmaz" dedi ve ekledi: "Bagajlarında ne varsa ortaya dökmelerinde fayda var."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tebrikleri kabul etmesinin ardından cuma namazını kılmak üzere Ulus'taki Melike Hatun Camisi'ne geçti.

Erdoğan namaz çıkışı kendisini bekleyenleri selamladı  ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Böyle lafla tehdit olmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun parti kurma çalışmaları yürüttükleri, Beşir Atalay ve Sadullah Ergin gibi isimlerin AKP'den istifa ettikleri belirtilerek, "Davutoğlu'nun katıldığı bir TV programında çok tartışılan bir cümlesi olmuştu. 2015 seçimlerini 7 Haziran-1 Kasım aralığını kastederek terörle iyi mücadele etmediği konusunda kendisine eleştiriler yöneltilmişti, buna karşı 'O dönemki dosyaları açarsam bazı isimler insan içine çıkamazlar' dedi. Hem bu sözleri hem de yeni parti adımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Biz bunları geçmişte yaşadık. Öyle bizim partimizden grup kuracak şekilde ayrılıp ondan sonra esamesi okunmayanlar çıktı. Ayrılıp da şu anda CHP'nin içinde sığıntı durumuna düşenler oldu. Bizim bunlar derdimiz değil. Biz artık AK Parti olarak elhamdülillah şu anda adeta bir tarih yazar konumdayız. AK Parti, hamdolsun ulusal olmaktan uluslararası boyuta çıkmış bir parti konumundadır ve bu arkadaşlar söyleyecekleri ne varsa bunların hepsini söylesinler. Böyle lafla herhangi bir tehdit olmaz. Şu anda onlar bu söyleyebilecekleri bagajlarında ne varsa ortaya dökmelerinde fayda var. Döksünler ki biraz daha fayda elde edebilirler ama bizim böyle bir endişemiz yok."

Ne olmuştu?

Kimleri Kastetti? Davutoğlu 'Terörle Mücadelede Eski Defterler Açılırsa İnsan Yüzüne Çıkamazlar' Açıklaması ile Gündemde - onedio.com
Kimleri Kastetti? Davutoğlu 'Terörle Mücadelede Eski Defterler Açılırsa İnsan Yüzüne Çıkamazlar' Açıklaması ile Gündemde - onedio.com

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu bir süre önce Sakarya'da konuşmuştu. 7 Haziran- 1 Kasım 2015 sürecine değinen Davutoğlu "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır." demişti. Davutoğlu'nun mesajı hakkında farklı yorumlar yapılmış ve tartışma yaratmıştı.

"AKP ve MHP'yi kast ettim"

Davutoğlu önceki akşam TV5 kanalına konuk olmuş ve gündem yaratan sözlerine açıklık getirmişti. Davutoğlu sözleri ile MHP ve AKP'yi kast ettiğini belirtmişti. MHP'yi, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası seçim hükümetine bakan vermemeleri ve sundukları koalisyon seçeneklerinin hepsine kapıyı kapadıkları gerekçesiyle eleştirdiğini ifade eden Davutoğlu, "Bu kadar sert mücadelenin sürdüğü dönemde MHP Genel Başkanı tekliflerime hayır dedi. Şimdi bunu demediklerini iddia ediyorlar. O günkü kayıtlar var. Şimdi bana teröre destek verme suçlamasında bulundular. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok, buna da izin vermem" demişti.

"İkinci sitemim de kendi partimeydi" diyen Davutoğlu, şunları kaydetmişti:

"Siz Meclis’te çoğunluğu olmayan bir Başbakan olarak, genel başkan olarak seçime giderken, ben şehitlerimizi defnederken, terörle mücadele ederken siz Ankara’da oturduğunuz köşelerden, il başkanlarını delegeleri arayıp, bana karşı (parti kongresi için) imza topluyordunuz. Ankara’ya döndüğümde şunu söyledim: Milletimiz ateş çemberinden geçerken sizinle MYK listesi müzakere etmem. Hangi liste çıkarsa benim arkadaşım dedim. Yanıldığımı 6 Mayıs 2016’da fark ettim. Açık söyleyeyim o refik ifadesi de onun içindi. Sitemim de bundan. Bunlar da yersiz söylenmiş sözler değil."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir