Erdoğan'dan Bedelli Askerlik Açıklaması: 'Bu Hafta Meclis'te, Bir Daha İhtiyaç Duyulmayacak'

 > 
69PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup Toplantısı'nda bedelli askerlik ve profesyonel askerlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Bedelli askerliğin bu hafta meclisten geçeceğini söyleyen Erdoğan bir daha bedelli askerliğe gerek duyulmayacağını açıkladı.

'Bu hafta Meclis'ten geçirilecek'

Batılı ülkelerin askerlik için personel bulunamadığı bir dönemde Türkiye'nin yığılmaları önlemek için bedelli askerlik çıkardığını belirten Erdoğan şöyle konuştu:

"Bedelli askerlik ile ilgili kanunun da bu hafta Meclis'ten geçirerek o konuda da sözümüzü tutmuş olacağız. Seçim sonrası bu konu ile ilgili yetkili bakanlıkla çalışmalarımızı yaparız, adımı da atarız dedik ve bu adımı attık. İnşallah hafta sonu itibariyle bunu da yapmış olacağız."

'Türkiye bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duymayacak'📹

Türkiye'nin bir daha bedelli askerliğe ihtiyaç duymayacağını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu millet asker bir millettir. Milletin askerlik ile bağının tümden kopmasını doğru bulmuyoruz. Bir daha bedelli askerliğe ihtiyaç duyulmayacak düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Hem tüm vatandaşlarımıza temel askerlik eğitimini nazari ve tatbiki olarak verebileceğimiz, hem de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin insan gücünü uzmanlığa dayalı hale getireceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyoruz."

Öte yandan Hulusi Akar, 21 günlük temel eğitimin kaldırılmasını doğru olmadığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlikte 21 gün tartışması için, "Temel eğitimin kaldırılması uygun olmaz." dedi. Akar, bedelli askerlik uygulamasında verilecek temel eğitimin, özellikle bir seferberlik durumunda, ön bilgiye sahip olan gençlerin eğitiminin daha etkili ve süratli gerçekleşmesini mümkün kılacağını söyledi.

Akar ayrıca,  "Süre konusunda görüşüyoruz, değişebilir." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir