Erdoğan'dan 'Bağış' Açıklaması: 'Devlet İçinde Devlet Olmanın Anlamı Yoktur'

 > 
52PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, koronavirüs önlemleriyle ilgili 'Salgın yaygınlaşırsa çok daha sıkı tedbirler kaçınılmaz hale gelebilir.' dedi. 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına da değinen Erdoğan, "Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Tüm kampanyalar sadece devletimizin açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir. Buna kimsenin hakkı yok, yasalarımız da müsaade etmiyor" diye konuştu. 

Telekonferans yöntemiyle AK Partili il başkanlarına seslenen Erdoğan, "Birçok belediyelerimiz, valiliklerimizin izni olmaksızın bu tür kampanyalar açacak olurlarsa bu devlet içinde devlet olma mantığı olur" şeklinde konuştu.

"Bütün bu kampanyalar sadece devletimizin açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir"

'Biz Bize Yeteriz Türkiye' sloganıyla başlatılan kampanyaya bağışlanan paraların STK ve vakıflar aracılığıyla gerçek ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılacağını söyleyen Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

"Bu ülkenin her bir ferdine sahip çıkmakta kararlıyız. Bu tür kampanyalarda toplanan meblağlar, devlet olarak bizim verdiğimiz desteğin yanında çok küçük bir miktarı ifade eder. Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu anda bütün bu kampanyalar sadece devletimizin, yani Cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir. Bunların takibi İçişleri Bakanlığı, valiliklerimiz ve bunun yanında da Sosyal Hizmetler Bakanlığımız vasıtasıyla yürütülmektedir. Burada birçok belediyelerimiz, valiliklerimizin izni olmaksızın bu tür kampanyalar açacak olurlarsa bu devlet içinde devlet olma mantığı olur. Burada gücü dağıtmış oluruz"

'Dilenci devlet' yaklaşımına tepki: "Yatırımlarımız rakamlarla ifade edilmez"

İktidar olarak gerekli uyarıyı yapmak zorunda olduklarını ifade eden cumhurbaşkanı, bağış kampanyası nedeniyle 'devletin dilencilik yapmaya yöneldiği' yaklaşımlarına tepki gösterdi. Erdoğan, "Devletimizin ülke genelinde yapmış olduğu yatırımlar, rakamlarla ifade edilmez" diye konuştu.

"Muhalefet ağzından çıkanı duymuyorsa millitimiz zamanı gelince cevabını verir"

Muhalefete tepki gösteren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Muhalefetin ağzından çıkanı kulağından duyması lazım. Eğer ağzından çıkanı kulağı duymuyorsa milletimiz vakti zamanı geldiğinde cevabı verir"

Şehir hastaneleri

"Tüm şehir hastanelerine karşı çıkanlar şimdi sayısı neden az diye konuşmaya başladılar. Bunlar ne denli ufuksuz olduklarını gösteriyor" diyen Erdoğan, 20 Nisan'da İstanbul İkitelli'de şehir hastanesi açılışının gerçekleşeceğini duyurdu.

Sağlık, güvenlik ve gıda sektörüne teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkı kuralları uymaya davet ederken, sokakların olabildiğince boş olması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, "İmanın alametlerinden saydığımız temizliğimize dikkat ederek inşallah bu musibetin üstesinden geleceğiz" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına teşekkür eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu sıkıntılı dönemde fedakarca görev yapan sağlık personelimize, güvenlik güçlerimize, gıda ve temizlik tedarik zincirinde görev yapan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle maske üretiminde okullarımızdan MSB’ye kadar gerek N-95 gerek diğer maske üretimlerinde yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz. Dost ülkelerin taleplerine de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tulum ve eldiven üretiminde de yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir