Erdal Beşikçioğlu 'Aynı Gemideyiz' Açıklamasını Yineledi ve Ekledi: 'Gemiciklerle Hiçbir İlgim Yok'

 > -
Abone ol

Sinema ve tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu, Aydınlık gazetesine verdiği röportajda 'Hepimiz aynı gemideyiz! Kaptana da biz karar vereceğiz. Filika ile milika ile ayrılmayı hiç istemedim. Gemiciklerle de benim hiçbir ilgim yok.' ifadelerini kullandı. 

Beşikçioğlu daha önce Sabah gazetesine yaptığı açıklamada 'Hepimiz aynı gemideyiz' demişti.

Sanatçı yeni röportajında bu ifadeleri yineledi ve ekledi: 'Gemiciklerle benim hiçbir ilgim yok.'

Beşikçioğlu Aydınlık'tan Oğuz Turgay ve Ersoy İrşi'nin sorularını yanıtladı. Söyleşide yer alan soru cevapların bir kısmı şu şekilde:

Türkiye'de kamu alanında 'Tiyatro' ana sanat dalının yaşadığı temel sorun nedir?

"Devletin tiyatrosu olmaz diye bir şey yok. Devletin tiyatrosu olur. Özerk bir yapıya sahip olursa olur. Eğer devlet, 'Parasını ben veriyorum. Benim istediğim oyunları sergileyeceksiniz!' derse, o tiyatro olmaz. Devletin olgunluğu, verdiği para karşısında, eksikliğini görmesidir. Siz eksiklerinizi de zaten, sanatla görürsünüz. Sanat ve sanatçı, toplumun her kademesinde var olduğu için, tüm eksiklikleri, yukarıdaki sistemin yüzüne tokat gibi vurur bazen. Bazen de bir öpücük kondurur. Bu onun renkli kişiliğinde yatar. Bunu hazmetmek bazen çok zordur. Ama bu olgunluğu göstermek, mutlak şarttır."

İktidarların her dönemde, dönüp dolaşıp dokundukları ilk nokta sanat ve özelinde en fazla bu durumdan etkilenen tiyatro hakkında ne söylemek istersiniz?

"Ee demek ki şu sıralar, kimse kendi eleştirisini yapılacak bir kuruma karşı, o olgunlukta değil demek ki. Bilemezsiniz ki. Ama emin olun ki zaman şu anda çok tuhaf bir evrilme içerisinde. Eminim herkes bu olgunluğa yavaş yavaş ulaşacaktır. Eğer bu olgunluğa ulaşmazsak, yandık!"

Ankara'nın, Behzat Ç. dizisi ile yükselen bir trend yakaladığını söylemek doğru olur mu?

"Bir ülkenin başkenti, her zaman yüksek bir trende sahiptir. 'Trend' kelimesi yerine 'popülaritesine katkı' kelimesini kullanmak daha doğru olacak."

  • Hikayesi Ankara'da geçen dizinin, şehrin görünürlüğüne katkı sağladığını söyleyebilir miyiz o zaman?

"Öyle de söylemeyelim. O zaman da siyasiler alınır."

Geçen haftalarda basına verdiğiniz 'Hepimiz aynı gemideyiz!' başlıklı açıklamalarınızın ardından, internet ve sosyal medyada, hem söyleşiye hem de toplam olarak düşünceye yönelik bir çarpıtma, galeyana getirdi. Bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

"Hepimiz aynı gemideyiz! Kaptana da biz karar vereceğiz. Filika ile milika ile ayrılmayı hiç istemedim. Gemiciklerle de benim hiçbir ilgim yok. Misakı Milli sınırları içerisinde, ne kadar yüzölçümüne sahipsek, geminin büyüklüğü o kadar. Bu geminin de kaptanına içindeki insanlar karar verecek. Çok açık değil mi! 'Ben onların gemisin de değilim!' diye bir şey değil yani. Hepimiz metaforik olarak aynı gemideyiz. Bu ulusun evlatlarıyız!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir