Görüş Bildir
Haberler
Enflasyonda Kartla Yeniden Dağıtılıyor: Vatandaşın Enflasyonu Verilere Yansımayacak!

Enflasyonda Kartla Yeniden Dağıtılıyor: Vatandaşın Enflasyonu Verilere Yansımayacak!

Yılbaşında elektrik, doğal gaz, akaryakıtta gelen zamlar malum. 3 Ocak'ta açıklanan 2021 yılın enflasyonuna yansımayan veriler 3 Şubat'ta açıklanacak olan 2022 yılına ait ilk enflasyon verisinde görülecek. Ancak etkisi azalacak! Neden mi?

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ürünlerin ağırlıkları yenilenecek!

Ürünlerin ağırlıkları yenilenecek!

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, 3 Şubat Perşembe günü açıklanacak ocak ayı enflasyon verilerinde, bu yılın ürün kalemlerinin ağırlıklarının da yenileneceğini ifade etti: 

Elektrikteki zam, yalnızca bu yılın değil, kim bilir kaç yılın en büyük zammı... Ama hazır olun, perşembe günü açıklanacak TÜFE'nin yeni ağırlıklarında elektriğin payının düştüğünü göreceğiz. __Elektriğin geçen yılki TÜFE'de yüzde 2.71 olan ağırlığının ocak ayı için yüzde 2.3-2.4 düzeyine ineceği hesaplanıyor. Oysa aylık geliri 5 bin lira olan ve ayda en iyi ihtimalle 400 liralık elektrik faturası ödeyen bir aile için elektriğin payı yüzde 8.

Elektrik zamma karşın düşüyor!

Elektrik zamma karşın düşüyor!

Aktaş, elektrik fiyatlarındaki zamma rağmen, hesaplamadaki ağırlığın düşürülmesini ise şöyle açıkladı:

'Vatandaşın en çok ne için harcama yaptığı hanehalkı bütçe anketiyle belirleniyor. Ayrıca nihai tüketim harcamalarındaki değişim izleniyor. Ağırlıkları belirlemede en önemli ölçülerden biri olarak da son aşamada her bir kalemin bir önceki yıldaki fiyat değişimine bakılıyor.

Gelelim zam rekoru kırılan elektrikteki duruma... Geçen yıl TÜFE artışı yüzde 36 olurken elektrikteki zam oranı yüzde 22'de kaldı. Dolayısıyla 2021 itibarıyla elektriğe yapılan harcamanın toplamdaki payı azaldı.

İşte izlenen yöntem gereği geçen yılki pay bu yıla girişte esas alınıyor. Elektriğin geçen yılki TÜFE'de başlangıç ağırlığı yüzde 2.71 düzeyindeydi. Ancak geçen yıl elektriğe genele oranla daha düşük zam geldiği için bu ağırlık bu yıl ocakta muhtemelen yüzde 2.3-2.4 aralığında olacak.

Bu durumun sonucu da belli. Vatandaşın cebinden çıkacak tutar, TÜFE'ye tam yansımamış olacak.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın