En Vatansever Millet Hangisi? Ülkelere Göre ''Vatan Sana Canım Feda'' Diyen Toplumların Yüzdelik Oranı

-

Bu içeriğimizde "ülkem için seve seve savaşırım" diyen vatandaşların oranlarını derledik. Bakalım hangi Avrupa ülkesi vatandaşları savaşmak istemiş hangileri istememiş? 👇

Kaynak

28. Hollanda - %15

27. Almanya - %18

26. Belçika - %19

25. İtalya - %20

24. İspanya - %21

23. Avusturya - %21

22. Çek Cumhuriyeti - %23

21. Bulgaristan - %25

20. İzlanda - %26

19. Birleşik Krallık - %27

18. Portekiz - %28

17. Fransa - %29

16. Danimarka - %37

15. Romanya - %38

14. Makedonya - %38

13. İrlanda - %38

12. İsviçre - %39

11. Letonya - %41

10. Sırbistan - %46

9. Polonya - %47

8. Yunanistan - %54

7. İsveç - %55

6. Bosna Hersek - %55

5. Kosova - %58

4. Rusya - %59

3. Ukrayna - %62

2. Türkiye - %73

1. Finlandiya - %74

Bir teoriye göre Finliler de Türk değil mi? 😉

Sence Türkiye'nin %73'ü ülkesi için hayatını feda eder mi?

Evet
Hayır

Peki sen ülken için canını feda eder misin?

Evet
Hayır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dragutreis

Ben ülkem için canımı feda etmem. Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs savaşında şehit olan ya da gazi olanların değerini bilemeyen angutlarla işim olmaz. Tersi durumda koşullar sağlandığında, yani aklı başında bir ulus varsa eğer bu ülkede yani ülkesinin, yurdunun, bayrağının, ait olduğu ulusun, çapsız insanların peşine takılmayacak kadar akıllı ve yurttaşlığın gereklerini yerine getirecek kadar yetkin, demokrasinin erdemlerini yücelten bir halk varsa o zaman sıkıntı olmaz. Yoksa hazır buldukları vatanı baksanıza kimlere emanet ediyorlar?

icequeen6

Ben bugun canimi verecegim, ama vatanimi bu hale getiren siyasetciler sicacik koltuklarinda otururacak, kendi cocuklarinin ceplerini doldurup yurtdisina gonderecek. Tabii, tabii...

masterplan

vatanimizi ne olursa olsun korumaliyiz, birazcik da olsa yurtdisinda yasayan herkes bilir ki vatan olmadan sen bir hicsin.

flipflop

Cehalet seviyesi arttıkça hayat ve yaşamın değeri ucuzlar, dolayısıyla insanlar kurgusal kavramlar için ölmeyi daha çabuk kabullenir. Anket bunu çok güzel yansıtmış.

Gizli Kullanıcı

Finlandiya haricinde refah düzeyi arttıkça vatan kavramının önemini yitirdğini görüyoruz bu da bireyselleşmeyle alakalı. Vatan kavramı için öncelikle zihinlerde kolektif bir anlayışın yerleşmesi gerekir. Gerektiğinde güvenlik için sen başkasının ailesinin hayatı için savaşır, ölürsün, başkası da senin ailen için. Refah düzeyi arttıkça bu anlayış kayboluyor çünkü kimse rahatını bırakıp da başkasının ailesini kurtarmak için savaşmak istemez. 1. Dünya Savaşında da görürsünüz, toprak ağalarının çocuklarından çok azı savaşmıştır gururuna yediremeyip, çoğu rüşvet vererek cepheye gitmedi.

Gizli Kullanıcı

Diğer bir ayak da kutuplaşmadır. Liveumap sitesinde Fransa'da yaşayan bir Akp'linin yorumlarını görebilirsiniz mesela: "Keşke iç savaş çıksa da hepinizi assak" Keza İç Anadolu insanına hakaret eden kişiler de aynı mantıkta. Sizce bu kadar çok kutuplaşan bir ülkenin insanları birbirinin ailesi ölmesin diye ölmeyi kabullenir mi? Bu sonuçlar muhtemelen sözlü bir anketin ürünü. Sözde herkes savaşır da... Gerçekten bu ülke için topyekun savaşı gerektirecek bir tehdit oluşsa bu %73'ü göremezsiniz.

bbbbb

Fikirlerime tercüman olmuşsunuz.

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaBelçikaÇek CumhuriyetiFransaİrlandaİspanyaİsveçİsviçreİtalyaPortekizRomanyaRusyaUkraynaYunanistan
Görüş Bildir