Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Tarz Süper Kahraman Iron Man'in Filmlerine Dair Muhtemelen Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

Sanat-

"Dahi, milyoner, Playboy ve hayırsever."

Kendini böylesi kibirli sözlerle tanımlayan, yine de en çok sevilen süper kahramanlardan biri olan Iron Man'in filmlerine dair, birbirinden ilginç bilgilerle karşınızdayız.

1. 2008'de çıkan İlk film, aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni'nin başlangıcı olarak kabul ediliyor. O günden bu yana toplam 14 film çekildi. En az 9 film daha yolda.

2. Filmde kullanılan yapılan Iron Man zırhı, 450 farklı parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.

3. Tony Stark'ın kişisel asistanı Jarvis'in adı, Just a Rather Very Intelligent System'ın (Yalnızca Oldukça Akıllı Bir Sistem) kısaltmasından oluşuyor.

4. Jarvis'e sesini veren Paul Bettany, ilk filmdeki tüm repliklerini yalnızca iki saatte kaydetmiş.

5. Paul Bettany, kayıtlar bitene kadar hangi film üzerinde çalıştığını dahi bilmiyor, arkadaşı olan yönetmen Jon Favreau'ya önemsiz bir kıyak yaptığını düşünüyormuş.

6. Pepper'ın Tony'nin yanına geldiği bu sahnede, arkada Kaptan Amerika'nın zırhı rahatlıkla görülebiliyor.

7. Tony'nin göğsündeki ark reaktörünün değiştirildiği bu sahne, protez bir göğüs ile çekilmiş. Robert Downey Jr.'ın tek yaptığı şey, ona dayanarak bir sandelyede oturmakmış.

8. Iron Man'in ilk zırhı olan Mark I, 40 kilo ağırlığındaydı.

9. Tony Stark rolü için düşünülen ilk isimlerden biri Hugh Jackman'dı.

10. Bu garaj sahnesinde arkada duran Tesla Roadster, filmin çıktığı dönem henüz satışa çıkarılmamıştı.

11. Afganistan'da geçen çöl sahneleri, Olancha Çölü'nde çekilmiş. Ekip iki gün boyunca ortalama 95 km/sa hızda esen rüzgarın altında çekim yapmak zorunda kalmış.

12. Çekimler esnasında kullanılan tanklardan biri, sette kullanılan binlerce dolarlık Aaton 35mm kamerayı ezmiş.

13. Mickey Rourke'un oynadığı Whiplash karakterinin özelliklerinin yarısı Mickey Rourke'un isteklerine göre şekillendirilmiş.

Rus olması, dövmeleri, altın dişleri ve papağanı olması gibi. Hatta altın dişlerin ve papağanın parasını, aktör cebinden karşılamış.

14. Monaco rallisi sahnesi için birbirinin aynısı olan, iki adet Rolls Royce Phantom üretilmiş. Araçların ikisi de çekimler esnasında paramparça edilmiş.

Rolls Royce Phantom yaklaşık 6 milyon dolar değerinde.

15. Robert Downey Jr. rolü için 9 kilo kas yapmış.

16. Scarlett Johansson, Natasha Romanoff rolü kesinleşmeden saçlarını kızıla boyatmış. Zira bu rolü almayı çok istiyormuş.

17. Justin Hammer'ın fabrikasında geçen sahneler, Elon Musk'ın şirketi olan Space X fabrikasında çekildi. Arkada dolaşanlar da Space X çalışanları.

18. Sam Rockwell tarafından canlandırılan Justin Hammer için düşünülen isimlerden biri Al Pacino'ydu.

Sam Rockwell tarafından canlandırılan Justin Hammer için düşünülen isimlerden biri Al Pacino'ydu.
Sam Rockwell tarafından canlandırılan Justin Hammer için düşünülen isimlerden biri Al Pacino'ydu.

19. Filmin görsel efektleri 11 farklı şirket tarafından yapıldı.

20. İlk filmde Rhodes karakterini Terrence Howard canlandırırken, ikinci filmde yerini Don Cheadle aldı.

Bunun nedeniyle ilgili birkaç söylenti var. İlki, Terrence Howard'ın setteki rahatsız edici tavırları. Bir diğeri de performansının yeterli olmaması ve pek çok sahnesinin defalarca çekilmek zorunda kalınması. Buna ek olarak oynadığı yan karaktere zıt biçimde yüksek olan maaşı. 

İlk filmin ardından Howard'a kapının gösterilip sonraki filmler için Cheadle ile anlaşılması, büyük bir sorunu ortadan kaldırmış gibi görünüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marvel_1william

Robert ya, oyunculğun kralı. Iron Man'i ki en sevdiğim şarkılardan biri kahramandır ne kadar iyi canlandırdığı ayrı bir konu. Çoğumu da biliyordum Marvel fanatikliği sağolsun

ayna-efendi

#17 elon musk reyiz 2. filmde oynuyordu otelde tony starkla sohbet ediyordu

meton

Aslında ilk iron man filminden önce bir hulk filmi vardı pek güzel diyildi ama aynı evrende geçiyordu gerçi film marvelin sitesinde bile yok ama o filmle sonraki hulk filmini izleyince aynı evren olduğu çok net ha bide jarvis aslında Howard starkın uşağıydı agent carter izleyenler bilir zamanında howard stark evine sesli bir güvenlik sistemi yaptırmıştı ses uşak jarvise aitti hatta ironik bir şekilde jarvis bundan memnun olmadığını söyleyip ömür boyu bedensiz bir ses olmak istemediğini söyledi

ayzinguard

silacil97

Büyük kıyak yaptığının farkında mısın abi :)))

ayzinguard

;) Eyvallah kardeşim. Tadını çıkar.

she__ra_

Iron Man'i Iron Man yapan Robert Downey Jr'dır <3<3<3<3

Görüş Bildir