Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

UNICEF Açıkladı: Dünyada 50 Milyon Çocuk Evinden Uzakta, En Fazla Çocuk Sığınmacı Türkiye'de

 > -

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in raporuna göre dünya genelinde 50 milyon çocuk, evinden edildi. Dünya çapında en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan on ülke Asya ve Afrika'da yer alıyor. Ayrıca en büyük çocuk sığınmacı grubunu kendi sınırları içinde barındıran ülke ise Türkiye...

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), göç eden ve yaşadığı yerden kaçan çocuklarla ilişkin ilk küresel raporunu açıkladı.

Her iki mülteciden biri 18 yaşın altında

Raporda, dünya çapında 17 milyon çocuk ve gencin kendi ülkesi içinde göçe zorlandığı belirtilirken, her iki mülteciden birinin de 18 yaşın altında olduğu ve bunun mülteciler arasında orantısız bir durumu ortaya koyduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler çatısı altında 19-20 Eylül tarihlerinde New York'ta yapılacak Küresel Göç ve İltica Hareketleri Zirvesi öncesinde yayınlanan raporla UNICEF, özellikle ebeveynleri olmayan çocukların şiddet ve istismardan daha iyi korunmasını ve insan ticareti ile daha etkin mücadele edilmesini talep etti.

'Çoğu çocuk suistimal edilme ve gözaltı merkezlerinde tutulma riskleri taşıyor'

Çocuklara yönelik gözaltı uygulamasının da sona ermesini isteyen UNICEF, sınır geçişlerindeki kontrollerde ve ikamet statüsünün belirlenmesi sürecinde çocukların ailelerinden ayrılmasına yönelik uygulamalara da son verilmesi için her türlü önlemin alınması gerektiğini ifade etti.

‘Almanya'ya Sığınan 9 Bin Çocuk Kayıp’ - onedio.com
‘Almanya'ya Sığınan 9 Bin Çocuk Kayıp’ - onedio.com

Çocukların gittikleri yerlerde de kötü muamelelere maruz kaldıklarına dikkat çeken UNICEF, "Çoğu çocuk suistimal edilme ve gözaltı merkezlerinde tutulma riskleri taşıyor. Çünkü bu çocukların belgeleri bulunmuyor" uyarısını yaptı.

2014-2016 arasında 15 bin mülteci ve göçmen hayatını kaybetti

DW Türkçe'nin aktardığı, Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine dayanılarak hazırlanan raporda, "Kökünden Koparılanlar" başlığı altında 2014-2016 yılları arasında 15 bin mülteci ve göçmenin hayatını kaybettiği ya da kayıtlara kayıp olarak geçtiği vurgulanıyor.

Ege Denizi'nde hayatını kaybeden her üç kişiden biri çocuk...

Ölümlerin üçte ikisinin Akdeniz'de gerçekleştiği ve Ege Denizi'nde hayatını kaybeden her üç kişiden birinin çocuk olduğuna dair çarpıcı bilgiler, raporda dikkat çekiyor.

2016 yılının ilk altı ayında Avrupa ülkelerinden birinde sığınma talebinde bulunan çocukların yaklaşık yüzde 70'ini Suriye, Afganistan ve Irak'tan gelenler oluşturuyor

UNICEF'in raporunda altı çizilen diğer bir konu ise evlerinden kaçan çocukların ve onların ailelerinin büyük bir kısmının kendi yaşadıkları bölgelerde korunaklı bir yer tercih etmeleri.

En fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan on ülke Asya ve Afrika'da

Dünya çapında en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan on ülke Asya ve Afrika'da yer alıyor. UNICEF'e göre en büyük çocuk sığınmacı grubunu kendi sınırları içinde barındıran ülke ise Türkiye.

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Birleşmiş MilletlerIrakSuriyeTercih
Görüş Bildir