Elalem Çatır Çutur Yiyor! Belki de Ön Yargıları Bırakıp Tatmamız Gereken 10 Böcekli Lezzet

-

Böcek ve yemek kavramları yan yana geldiği an birçok insanın midesi bulansa da böcek çeşitlerini yiyecek olarak tercih eden ülkeler var. Biz de sizler için Listverse'den bu ülkeleri derledik. Buyurun...

Kaynak: http://listverse.com/2018/11/14/10-world...

1. Çin: Canlı Akrep

Çin'deki en meşhur lezzetlerden bir tanesi de böcekler. Böcekleri her formda bulmanız mümkün, haşlanmış, kızarmış ve hatta canlı olarak. Böceklerden bazıları, tavuk ile aynı proteini sağlıyor. Hem ucuz hem de daha kolay olduğunu düşünüyorlar.

2. Tayland: Çekirge

Korkmayın, burada çekirgeler canlı değil, kızartarak servis ediliyor. Bir yemekten çok atıştırmalık olarak tercih ediliyor.

3. Japonya: Eşek Arısı

Japonya'da böcekler direkt olarak yenmiyor. Daha kırsal kesimlerde yapılan festivallerde böcekleri farklı şekillerde tüketiyorlar, örneğin, kurabiyelerin içerisinde.

4. Meksika: Pis Kokulu Böcek

Meksika'da ise böcekler hem canlı hem pişirilmiş bir şekilde servis ediliyor.

5. Endonezya: Helikopter Böceği

Sivrisinek ile beslenen helikopter böcekleri Endonezya'da ünlü bir atıştırmalık. Pişirilirken kanatları çıkartılıyor.

6. Zimbabve: Tırtıl

Tırtıllar çok bilinmeyen protein kaynaklarıdır. Zimbabve'de mopane adı verilen bir ağaçta olan tırtılları protein kaynağı olarak kullanıyorlar ve tadının da çok lezzetli olduğunu dile getiriyorlar.

7. Brezilya: Karınca

Brezilya'da karıncalar gurme lezzetler olarak görülüyor, hatta yılın belirli zamanlarında yaptıkları festivallerde karıncaları hem yiyeceklerde hem de sanat alanlarında kullanıyorlar.

8. Kenya: Termit

Kenya'da termitler ağaçlardan toplanıyor, ayıklanıyor ve yerel halk tarafından satılıyor. Yani birçok Kenyalı termitleri hem yiyecek hem de kazanç kaynağı olarak kullanıyor.

9. Kore: İpek böceği Pupası (Pupa, bazı böceklerde tırtılın kendi çevresine ördüğü koza içindeki devinimsiz, kelebeğe ya da böceğe dönüşme evresindeki durumuna denir.)

İpek böceği genellikle Çin'de ipek üretilmek için kullanılsa da Kore'da başka bir amaçla kullanılıyor. İpek böceklerinin pupası Kore'de haşlanmış bir sokak lezzeti olarak tercih ediliyor.

10. İsrail: Göçmen Çekirgeler

İsrail'de çekirge birçok şekilde yeniliyor, ama en yaygın olanı kızarmış çekirge.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Bu tarz lezzetlere karşı ılımlıyım zannederdim kendimi. Bi gün bu ülkelere gitme şansım olursa denemeyi planlıyordum. Ne olacak farklı lezzetler denemek lazım ucunda ölüm yok ya diyordum. Ama şimdi fotoraflarına bakınca görüyorumki ı-ıh yok yapamam, ağzıma atsam bile imkanı yok inmez boğazımdan aşağı. Gerçi kendi yemek kültürümüz bize çok normal geliyor ama bizim için çok çok normal olan yiyeceklerde yakın çevremizdeki ülkelere oldukça iğrenç gelebiyor. Misal Avrupa'da bi sosyal deneyde insanlara ayran içiriliyordu. Püskürtenlermi istersin, limon yemiş gibi şekilden şekle girenlermi, içtiği bardağa geri tükürüp özür dileyenlermi... Halbuki bizim için ne kadar ferahlatıcı hoşve normal bi lezzeti var.

sila-guzel2

Onedio veganlığa mı duyar kasacaksın, yamyamlığa mı? Tarafını seç artık.

Gizli Kullanıcı

yayımcı midene ne diyim senin, uğraştığın emeğe bak, aklına sıçayım ya. git adam gibi bişilerle uğraş, yediklerin senin olsun aq...

Gizli Kullanıcı

bu yiyenler (zevk için) aç kalırsanız yiyin banane orspu çocuğudur

quentynmartell

hepsini kültürel olarak yersin belki ama 4 te yenmez be abi

Görüş Bildir