Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ekrem İmamoğlu: 17 İlçede Sayım Bitti, Şu Anki Fark 18 Bin 742

 > 
79PAYLAŞIM

Ekrem İmamoğlu, İsmail Küçükkaya'nın sunduğu ve FOX TV'de yayınlanan "Çalar Saat" programında, sayım sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. İstanbul'da 17 ilçede sayımın sonuçlandığını söyleyen İmamoğlu ekledi: "Aradaki fark 18 bin 742"

Küçükkaya'nın "İç dünyanız ne diyor size? Türkiye size tanımıyordu, şaşkın mısınız?" sorusuna İmamoğlu "Şaşkın değilim. Çünkü biriktirmiş insanlarız. Ben 48 yaşındayım, 48 yıl ciddi bir birikim. Atatürk Samsun'a çıkmaya karar verdiği zaman 38 yaşındaydı. Bazen sorumluluk almak gerekiyor" yanıtını verdi. 

İmamoğlu'nun sayım sürecine ilişkin söylediklerinden satır başları şöyle:

"Fark 18 bin 742,17 ilçede sayım bitti. Toplam 119 bin 662 geçersiz oy sayıldı. 318 bin geçersiz oy var. Sayılan geçersiz oylarda 785 CHP'ye, rakibime 2.184 oy eklendi.

Sayılmayan 198 bin oy daha var. Edindiğim intiba bu hafta sonu biter. Fark 18 bin ile 20 bin arası bir bandına oturacak. 120 bin oyda 1200 fark etmiş."

"3 bin oyla kendinizi kazandı diye ilan ettiniz. Şimdi 20 bin oylarda hakkımız yendi diyorsunuz"

Bir önceki seçimde geçersiz oy oranının 400 bin civarında olduğunu söyleyen İmamoğlu şöyle devam etti:

"20 gün önce 'en güvenli seçim' diyenler, şimdi çok şaibeli diyor. Şaibe dediğin ilin 25 ilçesinde siz seçimi kazanıyorsunuz, 14 ilçede CHP kazanıyor. Bütün süreci AA yönetiyor. 11 saat veri veremiyor.  3 bin oyla kendinizi kazandı diye ilan ettiniz. Şimdi 20 bin oylarda hakkımız yendi diyorsunuz."

İmamoğlu "Seçimi kazandınız mı? sorusuna ise  şöyle yanıt verdi. 

"Ben seçimi kazandığıma inanmasam, Allah şahit vicdanım biliyor çıkar kaybettik derim. Geçersiz tüm oylar kazanılırsa seçimi kazanacağınızı söylüyorsunuz. Her seçimde tekrar sayalım o zaman. Üzerindeki mühür eskisin, geçersiz sayılsın da ben kaybedeyim. Trajikomik. Ben kaybedene kadar tekrar sayım mı yapılacak?"

Binali Yıldırım: 'Mazbata Kime Verilirse Başkan Odur, Orada Burada Hava Atmanın Ne Anlamı Var' - onedio.com
Binali Yıldırım: 'Mazbata Kime Verilirse Başkan Odur, Orada Burada Hava Atmanın Ne Anlamı Var' - onedio.com

İmamoğlu, Sözcü gazetesinin attığı "Huzur duası" manşetine ilişkin de konuştu. 🎥

İmamoğlu, "Dedim ki 'Camiye girmeyeyim, hani Eyüp Sultan Hazretleri'nin olduğu yer daha gizli bir yer, orada Allah kabul etsin, ibadetimizi yapalım.' Açılmadı biliyor musunuz? Herkese açılır, ben biliyorum. Ben de kıldım orada. Açılmadı, izin verilmedi. Sonra yandaki bir başka küçük türbe var, onun içindeki bir alanda... Ben bu süreci basına duyurmadım. Bazı şeyleri yaşadıkça üzülüyorum, bu memleket bizim. Türbesi, camisi, cemevi bizim, yaşam bizim, hayat bizim. Neler konuşuyoruz... 

Tamam alışkanlıklarınız vardır, 25 yıldır yönetiyorsunuz, teslim etmek zor gelebilir, anlıyorum ama bu demokrasi işte. Yarın bu dönem bitecek, bir başkası gelecek. Hiç değişmeyecek kaygısı daha büyük riskler taşır. "

"Anıtkabir sağa sola gitmek değildir"

Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'ın 'sakin olsun' açıklamasına ilişkin ise "Üzülüyorum. Sultan Ahmet Meydanı, daha önce de Anıtkabir'e gidişimde 'sağa sola' demişti. Anıtkabir sağ sol değildir. Ben fırsatım olsa her gün giider, minnet duygularımı perçinlerim. Bu benim ilk görev aldığımda da yaptığım şey. Seçim sonrasında da yapacağımız bir şeydir. Sağında duran kişi '3 bin oyla kazandık' diye açıklama yapan kişi, kendisi de çıkıp 'kazandık' diye açıklama yaptı. Benim sabrımı sorguluyorlar. Ben çok sakinim, hiç endişe duymasın. Çok sabırlıyım. Ben devlet adamlığını iyi biliyorum. Niye biliyor musunuz? devlet adamlarının hayatını çok okuyorum"

"Kim mesela, kimi örnek alırsınız" sorusuna İmamoğlu şu yanıtı verdi:

"Atatürk... Atatürk kişisel hiç bir bekasını düşünmedi, vatanını düşündü" yanıtını verdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir