Binali Yıldırım: 'Mazbata Kime Verilirse Başkan Odur, Orada Burada Hava Atmanın Ne Anlamı Var'

 > -
Abone ol

Seçim sonrası oylarla ilgili çıkan tartışmalara ilişkin Binali Yıldırım bir açıklama yaptı. Yıldırım, "Mazbata kime verilirse başkan odur. Şimdi soruyorum Sayın İmamoğlu elinde mazbatan var mı? Yok. O halde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazarak sağa sola gitmenin, orada burada hava atmanın ne anlamı var." dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, partisinin İstanbul İl Başkanlığında açıklamalarda bulundu.

"İstanbul halkı kararını vermiştir ve bu karar YSK tarafından açıklanacaktır"

Yıldırım, "Seçim bitmiştir, şikayet, itiraz dönemi devam etmektedir. Bu ilk defa olan bir şey değil." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, "İstanbul halkı kararını vermiştir ve bu karar YSK tarafından açıklanacaktır. Bu karar açıklanmadan, itiraz süreçleri karara bağlanmadan sorumsuzca davranmak, toplumu germek ülkeye zarar verir, millete zarar verir, her şeyden önce adayın kendisine de zarar verir." diye konuştu.

"Akla ziyan bir iştir"

İmamoğlu’nın Anıtkabir Özel Defteri’ni ‘İstanbul büyükşehir belediye başkanı’ sıfatıyla imzalamasını da eleştiren Yıldırım, “Anıtkabir’deki deftere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diye yazmak akla ziyan bir iştir, başka bir şey demiyorum. Sabret kardeşim, üç beş gün sonra eğer hakkınsa zaten bu unvanı alacaksın” diye konuştu.

İmamoğlu'nun Anıtkabir Özel Defterini 'Başkan' Sıfatıyla İmzalaması Gündemde - onedio.com
İmamoğlu'nun Anıtkabir Özel Defterini 'Başkan' Sıfatıyla İmzalaması Gündemde - onedio.com

"Teşekkür etmeyeceğiz üzgünüz mü yazacağız?"

Binali Yıldırım İstanbul'da asılan "Teşekkürler İstanbul" pankartlarıyla ilgili soruya karşılık da "Seçimden sonra İstanbullulara teşekkür etmenin anlaşılmayacak nesi var? 181 meclis üyesi kazanmışız karşı taraf 130 tane kazanmış. 25 ilçe kazanmışız. Diğerleri 14 ilçe kazanmış. Yani bunun için teşekkür etmeyeceğiz üzgünüz mü yazacağız" yanıtını verdi.

"Sağa sola gitmenin, hava atmanın ne anlamı var?"

Binali Yıldırım, "Türkiye'de seçim sürecini yönetme görevinin Yüksek Seçik Kurulu'na ait olduğunu" söyledi.

Yıldırım, "Seçimin patronu YSK'dır. Seçimin sahibi ne Ekrem İmamoğlu ne de Binali Yıldırımdır. İmamoğlu'nun bu gerçeği görmesi gerekiyor. İlk gün açık şekilde söyledim "Mazbata kime verilirse başkan odur. İmamoğlu'na soruyorum "Mazbatan var mı?" Yok. İstanbul Belediye Başkanı yazarak, sağa sola gitmenin, hava atmanın ne anlamı var?" dedi.

Ekrem İmamoğlu'ndan Ankara Ziyareti: İlk Olarak Ata'nın Huzuruna Çıktı - onedio.com
Ekrem İmamoğlu'ndan Ankara Ziyareti: İlk Olarak Ata'nın Huzuruna Çıktı - onedio.com

"Sanki benim iki katım oy almış" 🎥

Binali Yıldırım ayrıca "Sanki benim iki katım oy almış, seçimi kazanmış da, biz oyalamak, üç beş gün daha zaman kazanmak için bir pozisyon alıyoruz. Bunu şiddetle kınıyorum" dedi ve ekledi: "İmamoğlu'nun mazbatasını alması durumunda ilk tebrik edenin kendisi olacağını vurgulayan Binali Yıldırım, "Ama tersi gerçekleşirse aynı tutumu da kendisinden beklemek hakkımdır."

"Yatacağız kalkacağız, yatacağız kalkacağız, yatacağız kalkacağız sonuç ortaya çıkacak"

YSK'nın kararını bekleyeceklerini söyleyen Yıldırım, "Yatacağız kalkacağız, yatacağız kalkacağız, yatacağız kalkacağız sonuç ortaya çıkacak. Kendisinden daha tecrübeli bir siyasetçi olarak benim kendisine önerim budur. Şu aşamada başka yollara başvurmak fevkalade rahatsız edicidir. CHP'ye de bir yararı yoktur. Hukuk devleti herkese lazım." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir