Görüş Bildir
Haberler
Ekim Ayı Zam Furyasından Sigara da Payını Aldı

Ekim Ayı Zam Furyasından Sigara da Payını Aldı

Türkiye, ekim ayına zamlarla başladı. Sigara fiyatlarına da zam geldi. İşte zamlı sigara fiyatları...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye Tekel Bayiler Başkanı Özgür Aybaş, bazı sigara fiyatlarına 1 TL zam geldiğini açıkladı.

Türkiye Tekel Bayiler Başkanı Özgür Aybaş'ın paylaştığı listeye göre 16 TL olan sigaralar, 17, 17 TL olan sigaralar 18, 18 TL olan sigaralar 19 lira oldu.

Zam bir şirket tarafından yapılırken diğer üreticilerin de fiyat artışına gidip gitmeyeceği enflasyon açısından takip ediliyor.

TÜİK verilerine göre, tütün ürünleri ve sigara, enflasyon sepetinde ağırlığı yüzde 4.88 olan alkollü içecekler ve tütün setinde bulunuyor. Bu kalemdeki ağırlığın %4.57 ile büyük bölümü sigaraya ait.

TÜİK verilerine göre, ortalama sigara fiyatı ise 15.63 TL. Sigara fiyatlarındaki değişimin enflasyona etkisini tüm sigaralara zam yapılıp yapmayacağı da şekillendirecek.

Her yıl Ocak ve Haziran ayında olmak üzere genel olarak yılda iki kez yeniden değerleme oranında gerçekleşen sigara vergi artışlarının 2021 yılında yapılmamış aksine vergi indirimine gidilmişti. Bu şekilde fiyatı hükümet tarafından belirlenen/yönlendirilen ürünlerde 2021'de enflasyona katkı için vergi indirimleri ya da artış yapılmaması yöntemi kullanılıyor.

Cumhuriyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
26
9
6
4
3
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
notchosen one

Merak etmeyin reis yakında 1000 tane tarım kredi marketi açacak, oradan şak diye ucuz sigara satıp sizi bu market teröründen kurtaracak. :))))

Mahmut Eldemir

Kadir mısıroğlu nun dediği gibi çüüüüüüüüüüüüüüşşşşşşşş

Halil Değerli

İnsanlar kendilerini zehirlemek için uğraşıyor.... .... Üstüne para veriyor.... .... Adamların zehir keyfine zam olur mu ..... 😠😡🤪