Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ege'de Yunan Jeti Düştü: 'Arıza Bildirimi Yapmadı'

 > 
17PAYLAŞIM

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait Mirage 2000 tipi savaş uçağının, Eğriboz (Eyvia) Yarımadası’nın doğusundaki İskiri (Skyros) Adası yakınlarında düştüğü  belirtiliyor. Uçağın düşme nedeni henüz bilinmiyor.  Yunanistan Savunma Bakanı pilotun öldüğünü açıkladı. Yunan basınında jetin, Türk uçaklarıyla karşı karşıya geldikten sonra üssüne dönerken düştüğü öne sürüldü. Bunun üzerine TSK'dan yapılan açıklamada "olay sırasında bölgede Türk uçağı olmadığı" ifade edildi. 

Uçak ile saat 12:15'te Skyros adasının kuzeydoğusunda temasın kesildiği, Yunanistan'a ait 135'inci hava üssünden kalkan uçağın herhangi bir arıza bildirimi yapmadan düştüğü aktarılıyor.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre düşen savaş uçağının ve pilotunun bulunması için bölgede geniş çaplı aramalar başlatıldı.

Diğer Mirage-2000 uçağının pilotu durumu üssüne bildirdi. Ancak pilot, meslektaşının paraşütle atladığını görmediğini belirtti.

Yunan basınında yer alan iddialara göre Ege'de 2 adet Mirage 2000 tipi Yunan uçağı ile iki Türk savaş uçağı karşı karşıya geldi.

İki ülkenin uçakları Ege üzerinde sık sık, karşı tarafın hava sahasına girişine izin vermemek amacıyla yollarını keserek "önleme" veya "püskürtme" olarak bilinen operasyonları yapıyor.

TSK'dan 'Yunan jeti' açıklaması 👇

Habertürk muhabiri Mahmut Gürer'in verdiği bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetleri, olay sırasında bölgede Türk uçağı olmadığını bildirdi.

Anadolu Ajansı da söz konusu iddiaların güvenlik kaynaklarınca yalanlandığını aktardı.

Yunanistan Hava kuvvetleri ise Mirage 2000 savaş uçağının "hiçbir Türk savaş uçağı ile karşılaşmadığını" açıkladı.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, pilotun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kammenos Twitter hesabından yaptığı açıklamada Yunanistan adına pilotun ailesine taziyelerini bildirdi.

Hürriyet, AA, HT ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir