Efsane 'Eşkıya' Filmi Hakkında Daha Önce Duymadığınız Bu Detaylar Filmi Başka Gözle İzlemenizi Sağlayacak

377PAYLAŞIM

Filmde öyle detaylar var ki, bir de bunları öğrendikten sonra seyretmek farz oldu artık...

Film 1996 yılında çekilmiş ve gösterime girmiş. Şaka gibi ama biz filmi ilk seyrettiğimizden beri üstünden tam 23 yıl geçmiş. O zaman doğan çocuklar şimdi yetişkin birer birey, düşünün...

Kimi eleştirmenlere göre Eşkıya yani Baran, Yaşar Kemal'in ağalık sistemine karşı çıkan efsane İnce Memed karakterinden esinlenilmiş.

Eşkıya ve Cumali, aslında benzer hayatlar yaşayan iki adam. İkisinin de en önemli ortak noktası, sevdikleri kadınlar için verdikleri mücadele ve bu mücadelenin bir şekilde ihanet sarmalına dönüşmesi. Baran Keje'ye kavuşmasın diye en yakın arkadaşı tarafından, Cumali ise sevdiği kadın tarafından ihanete uğramış iki adam. Cumali'yi, Baran'ın gençliği olarak zihnimize işliyor yönetmen Yavuz Turgul...

Meraklısı bilir ama bilmeyenler için küçük bir not: Şener Şen, Keje rolündeki Sermin Hürmeriç ile 1987 yılında çekilen Muhsin Bey filmi sayesinde tanışmış ve evlenmiştir. Eşkıya filminde de evli olan çift, filmden kısa bir süre sonra evliliklerine son vermişlerdir.

Cumali'nin sevgilisi olan Yeşim Salkım, bu film ile ilk kez kamera karşısına geçmiştir. Salkım kimisine göre başarılı, kimisine göre ise diğer oyuncuların yanında oldukça sönük bir bir performans sergilemiştir.

Baran ve Cumali'nin de kaldığı Cumhuriyet Oteli'nin isim seçimi hiç de tesadüf değildir aslında. Otelde kalanların etnik, siyasi, ahlaki farklılıkları "Cumhuriyet" çatısı altında birleşmiş ve onları bir arada tutmuştur.

Bu arada Baran ve Keje'nin o karşılıksız çeki aldığı Berfo'nun holding binası, İstanbul Gaziosmanpaşa'da bulunan ve şu an Şafak Anadolu Meslek Lisesi olarak kullanılan bir yapı.

En merak edilen şeylerden biri de Cumali'nin gittiği ve "Karanlığın Ortasında" şarkısının çaldığı gece kulubünün neresi olduğu. Burası, şu an Çubuklu Hayal Kahvesi olarak bilinen mekan.

Filmde Erkan Oğur'un icra ettiği ve insanın ciğerini dağlayan "Fırat Ağıtı" isimli şarkının söz ve müziği, ünlü halk müziği ustası İzzet Altınmeşe'ye aittir.

Daha önce Ferhunde Hanımlar dizisinden de bildiğimiz ve filmde Hakan rolünü oynayan George Can Fenn, şu an 29 yaşında bir delikanlı. Bu arada kendisinin 18 yaşındayken okulda kalbinin durduğunu ve zorlu bir süreçten sonra hayata döndüğünü de ekleyelim.

Şener Şen'in filmdeki dublorü Hasan Demircan ile tanışın... Kendisi Eşkıya filminden bu yana Şener Şen'in her filminde dublörü olmuş ve Yavuz Turgul tarafından seçilmiş.

Baran'ın polisle çatıştığı ve havai fişekleri gördükten sonra "Geliyorum Eşkıyalar" diye atladığı yer, Beyoğlu'nda bulunan Doğan Apartmanı'nın çatısı. Aslında burada Baran'ın dağda başlayan hikayesinin dağda bitiyor olması gibi bir benzerlik kurulmuştur.

Filmin sonundaki efsane replik "Korkma, sadece toprağa gideceksin, sonra toprak olacaksın, sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin, oradan özüne ulaşacaksın, çiçeğin özüne bir arı konacak, belki... belki o arı ben olacağım…" tasavvuf felsefesindeki "Vahdet-i Vücut" kavramının en güzel anlatımlarından biridir.

Eşkıya filmi, Türk Sineması'nın uzun süren duraklama devrini bitirmiş ve 1989'dan 2001 yılına kadar gişe hasılat rekorunu kıran tek film olmuştur. Üstünden 23 yıl geçmesine rağmen hâlâ daha replikleri aklımızda. Oyunculukların başarısını övmek ise haddimize değil, o kadar değerli. Emeği geçen herkese minnet duyuyoruz. İyi ki Eşkıya var! Yüz kere daha oturup seyredebiliriz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-ozde

editör Eda hanım, ilk kaynak videoda son sahnenin doğan apartmanında çekilmediğini "düşündüğünü" söylemiş ve sebeplerini belirtmiş. buna rağmen doğan apartmanında çekildiğini düşünmenize sebep olan şey nedir?

Gizli Kullanıcı

HARİKA BİR YÖNETMEN YAVUZ TURGUL

liar

Ayrıca Arda TURAN, o popçu çocuğun karısına yazdıktan sonra, Eşkıya filminden esinlenerek silahını ona verip "al ulan vur beni" demiştir. :)

m.-dursun

kısmet tamirhanesi.

despresso

Şahane bir yazı, teşekkür ederiz sevgili Aytekin :D . gerçekten emek verilmiş keyifle okudum. Bir tane de diğer efso film Ağır Roman analizi yapsan da gerine gerine okusak beee

edaaytekin

Aybaba ne ya? ahgfahsdgsajf

despresso

aahahah ne aybabası telefon klavyesi yazdı ben yazmadım :D

Görüş Bildir