Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düşüncesi Bile Tüylerinizi Diken Diken Edecek: İnsan-Şempanze Kırması Canlı 'İnsanze' İle Tanışın!

-
Abone ol

İnsana olan yakın benzerliğiyle bilinen ve %95 oranında da DNA yapımızı paylaştığımız şempanzelerin merkezinde olduğu pek çok tuhaf deney mevcut tarihin tozlu sayfalarında...

Bunlardan en tuhaf ve ezberbozanlarından biri de şüphesiz insan-şempanze kırması bir canlı, bir İnsanze yaratma çabasıydı.

Sadece tek bir kişinin aklına gelmeyen ve tarih boyunca farklı coğrafyalardaki farklı isimler tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan bu gayenin izini sürüyoruz şimdi.

İlkin 20. yüzyılın başına dönelim. 1910 yılında Sovyet biyolog İlya İvanoviç İvanov kafasındaki çılgın fikri kamuyla paylaştı: İnsan şempanze kırması bir memeli yaratmak istiyordu. Proje daha sonra İngilizce insan ve şempanze anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşan Humanzee (İnsanze) olarak adlandırılacaktı.

Kafasındaki sıradışı fikir beklediğinin aksine herhangi bir muhalefetle karşılanmayan İvanov çalışmalarına başladı. 10 yıl sürecek bir araştırma ve planlama sürecine girdi.

1920’lerin başında deneylere başladı. Kadın şempanzelerin rahmine enjekte edilen insan spermiyle sürdürülebilir bir gebelik sağlayamadı. Bu kez daha çılgınca denebilecek bir şey denedi ve şempanze spermi ve dişi insan rahmi kullandı.

Fakat bu çaba da başarıyla sonuçlanmadı. Elindeki tüm şempanzeler ölünce deneylerini sonlandırmak zorunda kaldı.

Etik kaygılar taşımayan deneyleri kulaktan kulağa yayıldıkça, ilk başta almadığı tepkileri görmeye başladı. Hakkında açılan soruşturmayla başlayan süreç 1930 yılında tutuklanıp sürgün edilmesiyle sonlandı. İki yıl sonra öldü.

Ama hikaye burada bitmedi. Ji Yongxiang'a göre Çin Halk Cumhuriyeti’nde geçmişte bununla ilgili deneyler yürütülmüştü.

steemit-production-imageproxy-upload.s3.amazonaws.com

1967 yılında kendinin de parçası olduğu çalışma, dişi şempanzenin erkek insan spermiyle döllenmesini amaçlıyordu.

Yongxiang döllenmenin başarıya ulaştığını fakat çalışmaların Kültürel Devrim nedeniyle yarım kaldığını iddia ediyor.

Evrimsel psikolog Gordon Gallup da tartışmaya yeni bir boyut kazandırarak ABD’nin 1920’lerde başarıyla bir İnsanze yarattığını iddia etti.

İddianın devamına göre başarılı sonucun ardından etik kaygılarına yenik düşen araştırmacı ekip, şempanze rahminde gelişip doğurulan İnsanze bebeğe ötanazi yapılmasına karar vermiş.

Bir şeylerin sırf yapılabiliyor olduğu için yapıldığı, etik kaygıların öncelik olmadığı bir dönemde girişilen bu çabalar günümüzde unutulmuş gibi görünüyor.

Mevcut şartlarda bu düşün gerçekleşmesi mümkün de olsa, mümkün olması gerçek olması gerektiği anlamına gelmiyor. İnsanze projesi hiç gerçek olabildi mi, bilmiyoruz. Fakat görünüşe bakılırsa tarihteki gizemli bir muamma olarak kalmaya devam edecek. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
speedkills

valla bazen sokakta geziyorum bir bakıyorum adam, bazen bir kadın gerçekten gorile, maymuna benziyor. Bunu aşağılamak için yazmıyorum .gözleri, burnu,dudakları ,yüzünün şekli gerçekten çok benziyor. Allah günah yazmasın da var bu işte bir şeyler :))

vag

Türkiyenin %60'ı insanze değil miydi? Ben karıştırdım o zaman pardon.

y.-o.

:D :D :D

suzan-sanli

ziyaaa

ulas-c.-cakmak

İnsanı daha üstün bir türe evrimleştirmek için deneyler yapmak varken neden daha geriye götürüyorsunuz ki?

musikisinas-don-vito

Yine uydurma bir haber ama isimlendirirken İnsanze yerine Şempan daha mantıklı ve kolay bir kullanım sanırım.

Görüş Bildir