Düşük Frekansların Yüksek Yetenekli Müzisyenleri: Ülkemizin En Başarılı 14 Bas Gitaristi

394PAYLAŞIM

Müzikten anlayan anlamayan herkesin "Bu ne ya? Sesi de duyulmuyor zaten" dediği bas gitar aslında temelde rock orkestrasının bel kemiğidir. O olmadan her şey anlamsız olurdu dersek yeridir. Bas gitarı bir parçası edinmiş, müziğe de hayatını vermiş Türk bas gitaristleri sizin için bir arada topladık. Sizin eklemelerinizi de yorumlara bekliyoruz.

Not: Sıralama karışık yapılmıştır.

1. Levent Yüksel

Levent Yüksel'in bas gitar konusundaki yeteneği tartışmaya açık bir şey değil; ancak bas gitarı çalabildiğini dahi bilen çok az kişi var. Son dönemde Sıfır Kilometre isimli grubuyla olağanüstü vokal yeteneği ile birlikte bas gitardaki maharetlerini de çok başarılı bir şekilde sergilemişti.

2. Ahmet Güvenç

Efsanevi Kurtalan Ekspres'in bas gitaristi Ahmet Güvenç, ülkemizde bu enstrümana en fazla emek veren isimlerin başında geliyor. Uzun bir süredir iyi müzisyenler yetiştirmek için bas gitar dersleri verdiği de biliniyor.

3. Özkan Uğur

Son zamanlarda müzisyen kimliğinden daha fazla oyunculuk ile andığımız bu büyük müzik adamı, bas gitara hükmeden isimler arasında yer alıyor. Kendine özel tarzı ile onu MFÖ konserlerindeki inanılmaz enerjisi ile izleyenler ne dediğimizi hemen anlayacak.

4. Cem Bahtiyar

maNga'nın müzikal derinliğinin baş mimarı Cem Bahtiyar'ın enstrümanına olan hakimiyeti onu ilk kez dinleyenleri etkilerken, onu zaten tanıyanlar maNga şarkılarını mükemmel hale getirmesine vuruluyor.

5. Ari Barokas

Ari Barokas, Duman grubu sessiz sedasız 2000'lerin başında Türkiye için bir müzikal devrim yaparken bu ekipte yer alan üç isimden biriydi. Vintage Fender Jazz Bass'ı ile her daim bas gitar nasıl çalınır sorusunun cevabını veren Barokas, bu listede olmazsa olmazdı.

6. Burak Güven

Türkçe Rock'ın yükselmesinde en büyük rol alan Mor ve Ötesi'nden tanıdığımız Burak Güven, sahne ve enstrüman hakimiyeti konusunda örnek teşkil eden isimlerden.

7. Demirhan Baylan

Tam donanımlı müzisyenliğin yanında ses mühendisi de olan Demirhan Baylan, 90'lardan bu yana solo albümlerinin yanında bas gitarist olarak Bulutsuzluk Özlemi, Mask, Kesmeşeker ve Pinhani gibi gruplar; Yavuz Çetin, Serdar Öztop gibi gitaristlere de sahne ve albümlerinde eşlik etti.

8. Doğan Duru

Onu daha çok grubu Redd ile tanısak da tam anlamda bir müzisyen olan bas gitarist Doğan Duru, müzikal projelerinde de yer aldı. Bunların yanında dizi ve sinema müziklerine de imza atan Doğan Duru'nun her anlamda müziğe adanmış bir ruh olduğunu söylemek yanlış olmaz.

9. Gürol Ağırbaş

Türkiye'nin ilk bas gitar temalı albümünü çıkaran Gürol Ağırbaş, sayısız pop şarkıcısının hem sahne, hem de albüm çalışmalarında yer aldı.

10. Kerem Tüzün

Kerem Tüzün, enstrümanı ile bir bütün olduğu sahnede ve stüdyoda aklınıza gelebilecek tüm bas gitar tekniklerini kusursuz uygulayan bir bas gitarist. Kurban'ın yanında The Climb, Hücum Kedi ve Nekropsi ile de çalıştığını hatırlatalım.

11. Taner Öngür

Efsanevi Moğollar'ın bas gitaristi Taner Öngür, müzik tarihimizin çok önemli bir parçası.

12. Tarkan Gözübüyük

Türk Heavy Metal'in bayraktarı Pentagram'ın bas gitaristi olması ile birlikte grubun lideri de diyebiliriz kendisi için. Prodüktör kimliği ile 2000'lerin başında ortaya çıkan Türkçe Rock akımında da büyük bir payı bulunan Tarkan Gözübüyük, listede en fazla saygıyı hak eden isimlerin başında geliyor.

13. Zafer Şanlı

Aralarında Yavuz Çetin, Redd, Erkin Koray, Tarkan, Tanju Okan, Hayko, Metin Arolat, Yeşim Salkım, Reyhan Karaca, Eda Özülkü, Metin Özülkü, Zeynep , Sibel Bilgiç, Emel Müftüoğlu, Erdal Çelik ve Rafet El Roman gibi isimlerin bulunduğu onlarca isimle hem sahnede, hem de stüdyoda harikalar yaratan Zafer Şanlı; tam bir bas gitar emekçisi.

14. Erdal Kızılçay

Dünyaca ünlü Türk müzisyenler arasında zirveye oynayacak olan Erdal Kızılçay'ın öz geçmişinde David Bowie'den Tina Turner'a, Queen'den Iggy Pop'a kadar birçok efsane bulunuyor. Bunun yanında sayısız yerli isim ve grupla da ortak işlere imza atan Kızılçay'ın ana enstrümanı bas gitar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-cece

nerde cemre kabaş eylem pelit nurhat şensesli serhat şensesli erdem tekinay cudi genç serhat yılmaz mehmet özen erhan ertetik birkan şener buket doran boş bi içerik olmuş bu müzisyenler tanınmadan müziğin dinamoları hemen hemen bütün şarkıcılara çalan insanlar bu saydıklarım emeklere yazık

yagiz-efe-ocal

Alp Ersönmez olmadan liste tam olmaz.

ozan-akpinar

kime yaptırdınız bu listeyi stajyerlere mi :D :D

rembrandt20

Nurhat Şensesli, İsmail Soyberk, Raci Pişmişoğlu, Alp Ersönmez, Buğra Balcı, Erdem Tekinay, Serhat Yılmaz, Cudi Genç... Ki bunlar en bilinenleri, daha onlarca sayabilirim. Lütfen bilginiz olmayan konuda içerik üretmeyin. Ari Barokas'ın, Cem Bahtiyar'ın Doğan Duru'nun bu listede ne işi var?

yagiz-efe-ocal

Ari ile Cem neden olmasın şarkılarda bası en aktif gördüğüm isimlerden ikisi de ama onun dışında katılıyorum saydığın isimler olmalıydı.

vgtvgt

Nurhat Şensesli yi unutmussun!

Görüş Bildir