Dünyaya Yön Veren Şirketlerin Başındaki Dâhilerin Akıllara Zarar Davranışlarını Duymaya Hazır mısınız?

-
Abone ol

Onlar sıfırdan milyar dolarlık girişimlere hayat verseler de içlerinde her zaman bir 'garip' kişiliği de barındırıyorlar. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin CEO'larından bahsediyoruz.

Göz önünde olanlardan biriyle, Mark Zuckerberg ile başlayalım.

Birkaç yıl önce Facebook'un kurucusu ve CEO'su Zuckerberg'in aklına, Palo Alto'da yaşadığı evin çevresini daha güvenli hale getirmek için dahiyane bir fikir geldi: Tüm komşularının evlerini satın almak ve hepsini yıkmak!

Tüm bu işlemler için 30 milyon dolar harcayan Zuckerberg'in amacı bu evlerin yerine kendi istediği şekilde yapılar inşa etmekti.

Uzun uğraşlar sonucu gerçekleştirdi de. Tabii sonunda komşularının büyük kısmının düşmanı olarak. Bu olaylar esnasında aralarındaki tartışmaların sık sık alelendiği, Facebook'un kurucu ortağı Eduardo Saverin'i de Facebook'ta arkadaş listesinden çıkarmıştı. Haber olacağını bile bile.

'Tepede olanların aksi olma ve yıkıcı olma lüksü vardır' sözüne katılmasak da, yaşananlar bu sözü destekliyor gibi.

Steve Jobs, bundan 40 yıl önce partneri Chrisann Brennan'ın hamile olduğu haberini aldı. Jobs henüz 23 yaşındaydı ve belli ki bu tip bir sorumluluğun altından kalkamayacağını düşünüyordu, bir de halihazırda yeni bir çocuğu daha vardı: Apple.

Jobs uzun bir süre Lisa'nın babası olduğunu reddetti, DNA testiyle aksi ispatlandığında bile iddiasından vazgeçmedi.

Yıllar sonra aklı başına geldiğinde Lisa ve annesinden özürler diledi, hatasını kabul etti. Yaşamını yitirmeden önce kaleme aldığı vasiyetinde servetini kızına bağışlamıştı.

Hatta Apple'ın çevre birimlerini kullanan ilk bilgisayarlarından Lisa'ya 5 yaşındaki kızının adını vermişti.

Macintosh'un öncesinde piyasaya sürülmüş ve fahiş fiyatı sebebiyle silinip gitmiş olsa da Apple Lisa, Jobs ailesine bırakılan ölümsüz bir miras olarak düşünülebilir.

Not etmek gerek, Jobs'un bu katı tavırları sadece duygusal ilişkileriyle sınırlı değildi Apple bünyesinde de çok sık gözlemleniyordu. Çalışanlar görevde olduğu yıllarda Jobs'un haklı olduğu konularda muhatabının göz yaşlarına boğulmasını sağlayacak sözleri sakınmadığından bahsediyor.

Şirket içerisindeki baskıcı patronla, teknoloji dünyasına hükmeden şirketlerin çoğunda karşılaşıyoruz.

Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'un elektronik posta adresi kullanıcı şikayetlerine açık olduğundan ona erişen elektronik postaların büyük kısmıyla kendisi muhatap oluyordu, şimdilerde pek kolay olmasa gerek.

Gelen şikayetlerin kayda değer olanlarını ilgili çalışana yönlendiren Bezos'un alışkanlığı bu şikayetlerin üzerine sadece soru işareti eklemesiydi.

?

Çalışanlar için bu durum öylesine büyük bir krizi temsil ediyordu ki, bu elektronik postayı alan kişi hiçbir açıklama olmayan bu şikayetten çıkarması gereken dersi düşünürken muhtemelen hayatının en zor birkaç saatini geçirmek üzereydi.

Bu tip garipliklerle bizler de bazen karşılaşabiliyoruz, o yüzden garipliği bir üst seviyeye Elon Musk seviyesine çıkaralım.

Geçtiğimiz yıl, Silikon Vadisi'nde bir partiye katıldı Tesla ve SpaceX'in kurucusu, meşhur girişimci Musk. Ne kadar inandırıcı bilinmez,o bu partiye kostümlü bir şirket partisi olarak değerlendirdiğini söylese de bu parti meşhur bir seks partisiydi.

Partinin diğer katılımcılarının da doğruladığı gibi Musk'ın ayrıldığı saatten önce herhangi bir 'cinsel' aktivite gerçekleşmemişti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde partinin renginin değiştiği doğru, Musk'ın bu partideki katılımı hakkında söyledikleri ise halen tartışmalı.

Sonuçta, o Elon Musk.

1999 yılında Hewlett-Packard'ın CEO'su olan Carly Fiona bir garip kriz yönetimiyle akıllara kazınmıştı.

Şirketi yönettiği süre boyunca girilen kriz 30.000'e yakın çalışanın kovulmasına yol açmış, bir o kadarı da şirketi terk etmek için bahane kovalıyordu. Tam bunlar olurken herhangi bir sorumluluğu kabul etmeyen açıklamalar yapıyor, yönetim kurulunu maaşını 3 katına çıkaracak kararlar alınmasına zorluyordu.

Çalışanların istekleri açlık sınırında çalışmaları beklentisiyle reddedilirken Fiona kendine bir özel jet siparişi vermişti bile. Öyle bir çöküşe sebep olmuştu ki, sadece koltuktan ayrılmasıyla bile şirketin hisseleri %6 değer kazanmıştı!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
getno

Musk için hazırlanan görseldeki kadın karısı. Sex partisi olmadığını, davete karısıyla katıldığını açıklamıştı. ..

toreador

Musk Amerika`nin Jet Fadil`idir arkadaslar

kiriksiks

Yalnızca Musk için geldim. Diğerleri saçma veya değil okumaya tenezzül bile etmedim. Ancak nedir bu Musk pohpohlanması anlamış değilim. Space X büyük bir iş, olmayan şeyleri başardı falan da ne Tesla şirketi hedef seviyede ne de Solar şirketi. Başardığı bazı büyük şeyler de dünyaya yön falan vermedi, sadece bir şeyleri başardı. İlerde verebilir mi? Pek tabii ihtimal dahilinde. Musk'ın dünyayı bir nebze de olsa değiştirebilen tek işi PayPal'dı, onu da yazmamışsınız.

quentynmartell

muskun yanında taluah riley westworld güzeli

gzm-ynklr

♥ ♥ ♥ ♥

Görüş Bildir