Dünyanın En Kalabalık Şehrinde Çocukların İnsan İskeletleri ile Oynadığı Bir Gecekondu Mahallesi: Manila Mezarlığı

521PAYLAŞIM

Dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan şehrilerinden biri Filipinler'in başkenti Manila'dır. Şehir her ne kadar turizm konusunda oldukça ön planda olsa da günde sadece birkaç lira kazanan halk oldukça zor şartlarda yaşıyor. 

Bu vatandaşlardan bir kısmı, şehirdeki en büyük mezarlığı kendilerine mesken tutmuş, tüm koşullara rağmen 50 yılı aşkın süredir burada yaşamaya başlamıştır. Ölümün yaşamla yan yana bulunduğu bu ilginç yeri sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8626191/th...

Ley ve James, Manila Kuzey Mezarlığı'nda yaşana onlarca yoksul insandan sadece ikisi...

Yatak odası olarak kullandıkları yer ise iki adet mezar taşının üzerinde uyudukları bir alan.

Filipinler'in başkenti Manila'daki Kuzey Mezarlığı ilk olarak 1904 yılında açılmış, fakat 1950'li yıllardan bu yana yaklaşık 10.000 kişinin yaşam alanı haline gelmiş.

Mezarlıkta yaşayan çocuklar, kafatasları ya da çürümekte olan bedenler ile oynuyor.

200 dönümlük arazide bulunan Manila Kuzey Mezarlığı, ülkenin en büyük mezarlığı olduğu için ünlüler, yazarlar, film yıldızları, devlet erkanı ve diğer popüler kişiler buraya defnediliyor.

Öte yandan zenginler için bir mezarlık olan bu yer, yoksul insanlar için 'korku filmlerinden fırlamış' gibi bir yaşam alanı.

Mezarların ve tabutların üzerinde yer alan gecekondularda yemek yiyen aileler, TV izleyen çocuklar, çamaşır asan kadınlar var... 

Ölümün hemen yanındaki yaşam, gerçek hayatın ta kendisini gösteriyor. Gençler okul ödevlerini yapıyor, kimi akşamlar bir araya gelip karaoke yapıyor ve hep birlikte film izliyorlar.

Her ne kadar kulağa korku filmi gibi gelse de, burada yaşayan birçok kişi mezarlığın daha yakınlardaki varoş mahallelerden çok daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Binalarda herhangi bir kanalizasyon sistemi ya da elektrik yok. Ölümün yalnızca birkaç metre uzağında yaşayan aileler var. 

Burada yaşayan vatandaşların kimileri gündüz işe gidiyor ve yoksulluk sınırında yaşamak için saatlerce çalışıyor. Bazıları ise aylık 250TL maaş için mezarların bakımını yapıyor.

Burada yaşayan hiçbir ailenin ise buraya gömülecek kadar parası yok çünkü mezarlar 5 yıllığına kiralanıyor. Parası olmayan ölüler ise çuvallarda çürümeye bırakılıyor.

51 yıldır burada yaşayan Elvira Miranda yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

"Buradaki birçok insanın geliri yok, ama arada sırada işler bulup geçinmeye çalışıyorlar. Ölülerin ailelerine çiçek satıyoruz, mezar taşlarını yapıyoruz ya da tabut satıyoruz."

"Günde 80'e yakın cenaze geliyor. Bu hizmetleri isteyen çok fakat ölüleri gömecek yer yok."

Cenazeler yerine taşınırken, mezarlık sakinlerinin bir kenarda iskambil kağıdı oynadıkları oluyor.

Ayrıca mezarlık sakinlerine hizmet veren bakkallar var.

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinde, herhangi bir altyapısı olmayan bir mezarlıkta hayat kurmak herkes için oldukça zor.

Burada doğan çocuklar, sıklıkla tüm hayatlarını burada geçirmeye mecbur kalıyor. Kelimenin tam anlamı ile ölülerin üzerinde yaşanan bir hayat.

Kambal, 11 yıldır mezarlıkta yaşıyor.

Mezarlıkta yaşayan 70 yaşındaki Ricardo Medina'nın oğlu 2016 yılında uyuşturucu sattığı gerekçesi ile polis tarafından öldürüldü.

Şimdi ise oğlunun mezarı ile dip dibe yaşıyor. 

"Yakınımda olmasından memnunum. Uyandığımda onu görüyorum. Onun mezarına bakım yapmak beni mutlu ediyor."

Manila Kuzey Mezarlığı dünyanın en sıra dışı yaşam ve ölüm alanlarından biri...

Burada insanlar mezar taşlarının üzerinde hayatlarına devam etmeye mahkumlar.

22 yaşındaki Lui, gündüz süpermarketteki işine gidip geceleri mezarlıkta ailesi ile birlikte yaşayan gençlerden sadece biri...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Hayat bazıları için ne kadar acımasız.

quatro

Boş mezar olayını çok yanlış anlamışlar :) dolu mezara kat çıkmışlar.. :D

asli.unsal2

Yaşayan ve Ölüler. Resmen hastalık yuvası

krcvicnte

İçeriğe girince koku buraya kadar geldi

queen_of_the_7_kingdoms

acaba dünya kalabalıklaştıgında böyle mi olacak herkes?

Görüş Bildir