Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Güzel ve Aynı Zamanda En Ölümcül 17 Deniz Canlısı

 > -

Bu deniz canlılarının güzelliklerine aldanmayın. Çünkü içlerinden bazıları sizi öldürebilirler!

1. Mavi Halkalı Ahtapot

Dünyadaki en zehirli canlılardan biri olan "Mavi Halkalı Ahtapot"un zehri aynı anda 30 insanı ve 10.000 fareyi öldürebilir.

2. Mavi Benekli Vatoz

Kuyruğunun altında oldukça zehirli dikenler bulunur. Vatoz bu dikenleri kullanarak düşmanlarını kolaylıkla alt eder.

3. Kutu Denizanası

Kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlı türlerindendir. Zehri bir insanı 5 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokunçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır.

4. Kutu Balığı

Genellikle tropikal sularda dağılımı olan Dikenli Kutu Balığı Lactoria fornasini Batı-Hint Pasifiğe yayılmış durumdadır. Maksimum 23 cm uzunluğa ulaşan bireyler genellikle temiz sulara sahip lagünlerin dış bölgelerini yaşam alanı olarak tercih ederler. Kimi tropik su bireyleri zehirli olabilmektedir.

5. Ateş Mercanı

Gerçek bir mercan değildir. Zehirli dikenleri vardır ve enfeksiyona sebep olabilir.

6. Büyük Beyaz Köpek Balığı

Ortalama boyları 5,5-6 m arasındadır. Torpido şeklinde gövde, konik sivri burun, üst ve alt çene dişleri çok benzer ve kenarları testere tırtıklı, üst dişler biraz daha geniş, gövdenin üst kısmı griden kahverengi tonlarına kadar değişir

7. Aslan Balığı

Yetişkinleri 38 cm uzunluğa kadar erişebilirler. Üst kısımlarında bulunan iğnelerin insan ile teması sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum güçlüğü görülebilir.

8. Aslan Yelesi Denizanası

Dünyanın en büyük denizanası türüdür.  Çapı 6 metreyi ve uzunluğu dokungaçlarıyla birlikte 50 metreyi bulabilir. Dokungaçları uçlara doğru gözle görülmeyecek kadar incelir. Bir insanın bu aslan yeleli denizanası ile teması insanın felç geçirmesine ve hatta ölümüne neden olabilir. Yüzlerce zehirli dokungacını balıkları yakalamak için kullanırlar.

9. Portekiz Denizanası

Denizanası olarak bilinse de, aslında değildir. Balancuk şeklindeki vücudu gaz ile doludur. Ve dokunaçları oldukça zehirlidir.

10. Balon Balığı

Oldukça zehirlidir. Ama bilinçsizce tüketilmediği sürece problem teşkil etmez

11. Deniz Anemonu

Zehirlidir. Temas ettiği bölgede şiddetli acı beraberinde kızarma ve şişlikler oluşur.

12. 

Denizanaları veya Medüzler, Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanlarıdır. Zehirleri çok kuvvetli olmasa da etkilidir.

13. Cerrah Balığı

Omurgasındaki zehirli yüzgeçler yüzünden her yıl 50.000 kişiyi hastanelik etmektedir.

14. Kaplan Köpekbalığı

Kaplan köpekbalığının boyu 5,5 metreye kadar çıkar. İnsanlar bu yırtıcı balıktan özellikle korkar, çünkü bu balık kumsallarda ve bulanık sularda yüzmeyi sever. Dolayısıyla gerek yüzücülerle gerek sörfçülerle bir şekilde karşılaşır.

15. Sarı Anemon

Çiçek şeklindeki anemonun dokunaçları zehirlidir. Çevresinden geçen canlıları bu zehir sayesinde felç edebilir.

16. Çekiç Başlı Köpekbalığı

Garip kafalarıyla tanınırlar. Çekice benzeyen kafasının, ön kenarında ve alt ön kısmında bolca lorenzini ampulü vardır. Lorenzini Ampulü avın izini bulmayı kolaylaştırır. İnsanlar için tehlike teşkil etmezler.

17. Baraküda

Boyları 2 metreye kadar çıkabilen, 100 km hıza neredeyse 3 saniyede ulaşan tehlikeli avcılardır. İnsanlara nadiren zarar verirler ama neme lazım..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cnsfrd

güzel şeyler tehlikelidir.

derdi27

8. Aslan Yelesi Denizanası 6mt en 50 uzunluk nedir yaa.. 3 tane adam yutar bu

mermaidgal

çok güzeller ama :) gerçekten

Görüş Bildir