Dünyanın Dört Bir Yanında Yaşayan İnsanların Bir Süre Etkisinden Çıkamadıkları Kültür Şoklarını Duyunca Şaşkınlık Yaşayacaksınız!

552PAYLAŞIM

24 yıldır Türkiye'deyim hala kültür şoku yaşıyorum.

Kaynak: https://www.quora.com/What-is-the-bigges...

1. "Beni en çok şaşırtan şeylerden biri, Amerikalıların eve girerken ayakkabılarını çıkartmamasıydı."

Airbnb'de evimi kiralıyorum ve Slovakyalıyım. Bizim kültürümüzde ayakkabıları içeri girmeden önce çıkartmak o kadar normal ki evimi kiralayanlara bunu önceden hatırlatma gereği bile duymadım. Evimin 100 yıllık ahşap döşemelerinde çamurlu bot izlerini gördükten sonra bu durumun farkına vardım. 

2. "Amerika'ya gittiğimde beni bir çok şey şoke etti. Bunlardan biri de ücretsiz ve sınırsız doldurulan alkolsüz içecekler."

3. "Yolda gördüğüm siyah ayılar beni şoka uğrattı. Minnesota'ya gittiğimde yolda tam 5 kez siyah ayı gördüm. Arkadaşımla araba ile giderken ilk başta arabanın camından gördüm ve bir anda uyandım. Burada yaşayan insanlar bu duruma gayet alışmış."

4. "Ziyaret ettiğim bazı ülkeler beni şoka uğrattı. Bunlardan biri de Türkmenistan. Ülke kendi içinde bir diktatörlük anlayışına sahip. Havalimanından şehir merkezine gelene kadar her yerde başkanın fotoğraflarını göreceksiniz. Türkmenistan başkanı tüm şehri beyaz inşa etmiş çünkü öyle seviyormuş."

Ayrıca, başkan kendi manifestosunu ve 'Ruhnama' isimli kitabını şehrin ortasında herkesin görebileceği yerde sergiliyor.

5. "En büyük kültür şokumu Amerika'dan Japonya'ya gittiğimde yaşadım. Örneğin, trenler aşırı sessiz. Herkes ya telefonlarıyla ilgileniyor ya da sadece işlerini düşünüyorlar. İnsanların yüksek sesle konuştukları, enstrüman seslerinin sürekli olduğu veya sürekli cep telefonu görüşmeleri yapıldığı New York metrolarından baya farklı."

6. "Amerika'da her yerde bulunan 'drive through' yani arabaya servis hizmeti beni şoke etti."

7. "Hindistan'dan Almanya'ya gittiğimde birçok şey beni şaşırttı. Örneğin, Almanya'da bütün mutfaklar oturma odasına dahil ve evlerde hep sarı ışık kullanılıyor. Sarı ışık ruh halimi biraz kasvetli hale getirdi."

8. "Yurt dışına ilk seyahat durağım Tayland oldu ve orada karşılaştığım şeyler beni gerçekten şoke etti. Şehre indiğimde beni oldukça güzel kızlar karşıladı. Neredeyse hepsi süper modellere benziyordu. Birkaç turistik gezimi yaptıktan sonra bir bara girmeye karar verdim."

Sadece 60 saniye durduktan sonra garson gelip ne sipariş edeceğimi sordu.  Burada gece alemi ve seks işçiliği çok yaygın. Bu durum beni ilk başta baya şaşırttı.

👇

9. "3 ay önce Dubai'ye taşındım ve gözlemlerim şöyle oldu. Buradaki insanlar dinlerine uydukları kadar trafik kurallarına da uyuyorlar. Yaya geçidini gözünüz kapalı bile kullanabilirsiniz. Bir araç sizi gördüğünde direkt duracaktır. Metro kullanımı çok düzenli. İnsanlar soldan binip sağ taraftan çıkıyorlar. Asla korna sesine şahit olmuyorsunuz."

Kuraklık nedeniyle bilim insanları, son teknolojiyi kullanarak yapay yağmur yağdırıyorlar. 

10. "Ekvador'a ilk gittiğimde birçok şey beni şaşırtmıştı. Örneğin, insanlar klozetleri kapaksız kullanıyorlar. Bununla ilk karşılaştığımda klozet kapağının çalındığını düşünmüştüm."

11. "Güney Amerika'daki Ekvador, Peru ve Bolivya gibi birçok ülkede sokaklarda vahşi köpeklere rastlamanız çok mümkün."

Sizi evinizi kadar takip ediyorlar, restoranların önünde bekliyorlar ya da sokağın ortasında seks yapıyorlar. 

12. "6 yıl önce Hindistan'dan Amerika'ya taşındım. Yaşadığım kültür şokları ise söyle:"

Gece 2'de bile eve gelsem kendimi güvensiz hissetmiyorum.

İçme suyu ve banyoda kullanılan su arasında bir fark yok diyebilirim.

Bahşiş bırakmak çoğu yerde gerekli.

Bir kişi için servis edilen yiyecek miktarı gereğinden fazla. Genelde 2 veya 3 kişiyi doyuracak miktarda.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

Suudi Arabistan’a Gittiğinde En Büyük Kültür Şokunu Yaşadığını Söyleyen Hintli Kadın Karşılaştığı Tuhaf Durumları Tek Tek Anlattı - onedio.com
Suudi Arabistan’a Gittiğinde En Büyük Kültür Şokunu Yaşadığını Söyleyen Hintli Kadın Karşılaştığı Tuhaf Durumları Tek Tek Anlattı - onedio.com
Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit - onedio.com
Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit - onedio.com
Farklı Kültürlerde ve Dinlerde Ortak Bir İnanış: Yılan Sembolü Olarak "Kadın" - onedio.com
Farklı Kültürlerde ve Dinlerde Ortak Bir İnanış: Yılan Sembolü Olarak "Kadın" - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cgngn35

Bide buraya gelin olayları açıklayacak kadar anlayamıyorsunuz bile

kendineassassin

#8 Acaba kızlar gerçekten kızlar mıydı??

cindia

Ladyboy da çıkabilir.

esra-tekin2

11. madde Türkiye de de mevcut sokaklarda hakimiyetlerini ilan edip gelen geçeni kovalayan ortalıkta kedi bırakmayan çirkin çirkin başıboş köpek çokça görebilirsiniz. Mama vererek bu köpeklerin iyice sokaklara yerleşmesini sağlayan sözüm ona hayvanseverler(!) dünyaya karşı sorumluluklarını ayy hayvanları besliyorum diyerek getirdiklerini düşünür ve vicdan rahatlatırlar. Avrupa da göremeyeceğiniz köpek çeteleri burda da sizi kültür şokuna uğratır, hatta ülkeden soğutur

abdullah-guney4

yav normal tuvalet bile sıkıntılı hele o musluklar ödüm kopuyor bu amk çocukları nasıl hasta olmuyor kapaksız tuvalet allah belanızı versin sizi gidi götü boklular jhhgjk

dee

#11 sokak köpeklerine vahşi köpekler dediğine göre ya amerika ya da avrupa da sokak köpeklerini itlaf eden her hangi bir ülkeden olmalı .

Görüş Bildir