Suudi Arabistan’a Gittiğinde En Büyük Kültür Şokunu Yaşadığını Söyleyen Hintli Kadın Karşılaştığı Tuhaf Durumları Tek Tek Anlattı

507PAYLAŞIM

El ile yemek yenmese iyiydi ama olsun...

Kaynak: https://www.quora.com/What-is-the-bigges...

1. "Suudi Arabistan'a gittiğimde, beni ilk karşılayan ve ilk şaşırdığım şey bütün kadınların siyah çarşaf giyiyor olmasıydı. Müslüman olmama rağmen bile orada olduğum her gün bu kıyafeti giymek zorunda kaldım. Burada yaşayan kadınların normal kıyafetler ile dışarı çıkması yasak."

2. "Toplumun her yerinde cinsiyet ayrımıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ortak kullanıma açık ofisler, bankalar, hastaneler, üniversiteler ve restoranlarda kadın ve erkekler için ayrılmış bölümler mevcut. Kadınların işleri daha hızlı halledildiği için bu durum onların avantajı oluyor."

"Düğünlerde bile kadın ve erkek ayrı. Dolayısıyla gelin ve damat da ayrı yerdeler."

3. "Suudi Arabistan'da yasal araç kullanma yaşı 18 olmasına rağmen 9-10 yaş civarı erkek çocukların araba kullanması çok yaygındır. Kadınların uzun bir dönem araba sürmesi yasak olduğu için dışarıya çıkmak isteyen kadınlar erkek çocuklarına araba kullandırıyorlarmış. Bu durum çoğu zaman trafik polisi tarafından göz ardı ediliyor."

4. "Kaşık kullanmadan el ile yemek yemek Hindistan'da da yaygındır. Ancak hem kaşık hem de tabak kullanmadan yemek bana biraz tuhaf geldi. Düğün gibi toplu yapılan organizasyonlarda yemekler büyük bir sini içinde servis ediliyor ve herkes oradan yemeği yiyor."

5. "Kahvaltıda patates kızartması ve soğuk içecek içmek çok yaygındır. Bunu asla düşünmezdim. Ne yemek yerlerse yesinler yanında mutlaka patates kızartması ve alkolsüz içecek tüketiyorlar."

"Ayrıca her şeyin içinde şeker olmasını çok seviyorlar. Eğer çay sipariş edecekseniz, şekeri az koyun demelisiniz yoksa içmeniz epey zor olacaktır."

6. "Günde 5 vakit namaz kıldıkları için namaz saatlerinde dükkanlar kapalı oluyor. Bu yüzden eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, bu duruma göre plan yapmalısınız. İnsanlar genelde akşam 9'dan sonra dışarı çıkıyorlar ve dükkanlar da gece 2'ye kadar açık duruyor."

7. "Bu yıla kadar sinema salonu açmak yasakmış. Bu yıl o yasak kalkmasına rağmen Riyad ve Cidde'de olmak üzere sadece 2 sinema salonu açılmış. Eğlence için genelde parklar, alışveriş merkezleri ve sahiller tercih ediliyor."

8. "Alışılagelmişin dışında olarak pazar günleri insanlar çalışıyor. Tatil günleri Cuma ve Cumartesi'dir."

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda konuşalım...

Çok Büyük Tartışmalara Sebep Olabilecek 40 Milyon Dolar Bütçeli Osmanlı Karşıtı Arap Dizisi: "Ateş Krallıkları'' - onedio.com
Çok Büyük Tartışmalara Sebep Olabilecek 40 Milyon Dolar Bütçeli Osmanlı Karşıtı Arap Dizisi: "Ateş Krallıkları'' - onedio.com
İstanbul'un Bu Yılki Turist Profili: Gelenlerin Dörtte Biri Arap, Almanlar Zirvede - onedio.com
İstanbul'un Bu Yılki Turist Profili: Gelenlerin Dörtte Biri Arap, Almanlar Zirvede - onedio.com
Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit - onedio.com
Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
helenistik

Para kazanmak için kalite gerekmez fakat harcamak için lazım. Suudiler için söylemiş olabileceği kanısındayım. Hoş Hintliler de bu durumun laciverti.

specialturk

yallah hindistana.

bilinmeyenbilinmez

sanki hindistan sudi arabistandan farklı

araknenin-sanat-aski

Elle yeme dışında hangi maddelerin Hindistan'da uygulandığını düşünüyorsunuz?

bilinmeyenbilinmez

cinsiyetçilik,kıyafet zorunluluğu

araknenin-sanat-aski

Hindistan'da herhangi bir kıyafet zorunluluğu yasası yok. Sadece tapınaklarda kısa etek giyilmemesi yönünde turistlerden ricada bulunulmuştu ki Paris'teki kiliselere girerken de yaka dekoltesi olan kadınlara şal veriliyor. Ne yazık ki benzer birçok ülkede olduğu gibi kırsal bölgelerde kadına şiddet ve taciz çok fazla. Ancak kadınlara araba kullanma yasağı gibi kanunlar, haremlik selamlık uygulaması gibi gelenekler yok. Yazıyı yazan da "ay ne iğrenç bir ülke, Hindistan dört dörtlüktür" gibi yorumlarda bulunmamış zaten, gördüğü kültürel farklılıkları yazmış sadece.

bilinmeyenbilinmez

hindistanda bütün kadınlardan sari gibi geleneksel kıyafetler giymek zorunda çünkü her nekadar kural olmasada geleneksel kıyafet giyinmeyen kadınlara çok çok yanlış gözle bakılıyor hindistanın müslüman kesimindede çarşaf zorunlu gibi birşey hindistanda çok daha kötü gelenkler var buraya yazamayacağım yani sudi arabistanla arada fark yok

araknenin-sanat-aski

Öncelikle biraz incelerseniz Arapların ve Hintlerin bambaşka iki kültüre sahip olduğunu anlarsınız. Zaten farklı coğrafyalarda bulunan, farklı demografik yapılara, beslenme alışkanlıklarına sahip iki ülkeye sadece muhafazakar yapıda ve Batı'dan farklı oldukları için "aynı" demek saçma olur Açıkçası sare giymenin bir mecburiyet olduğunu ilk kez sizden duyuyorum ki zannetmemekle birlikte öyleyse bile bu bir tür mahalle baskısıdır, kanuni bir zorunluluğu yoktur.

araknenin-sanat-aski

Sanırım radikal dinci grupların Keşmir Bölgesinde açık kadınlara yaptığı terör eylemleri yüzünden Hindistan'daki Müslüman kadınların çarşaf giyme zorunluluğu olduğu fikre kapıldınız. Hindu yönetimi protesto eden Müslüman kadınların arama motorlarındaki görsellerine bakarsanız yanıldığınızı anlarsınız.

bilinmeyenbilinmez

neyazıkki yerel halkla tanışmamışssız neyse okadar şey varki deneyimlediğim fakat buraya yazamacağım

ibrahim-dogan20

1-Kara çarşaf zorunlu ise yanlış yapmışlar.İslama göre uygun olan her elbise giyilebilir.El,yüz ve ayaklar hariç her yer kapalı olmalı ve vücut hatları belli olmamalı.Bu şartlara uygun her elbise giyilebilir,giyilmelidir. 2-Kadınların ve erkeklerin ayrı sıra bekleme yerlerinde olması doğru. 3-Kadında erkek de araba kullanabilir.18 yaş iyidir.Kadınlara zamanında yasaklamaları yanlıştır. 4-El ile yemek yenilebilir. 5-Namaz vakitleri dükkanların kapalı olması iyi. 6-Sinemayı yasaklamaları yanlış.İslama uygun olduğu sürece sinema kötü değildir. Suudi Arabistan'ın mezhebi Vehhabiliktir.Dolayısı ile İslam'ı yanlış anlıyorlar.Ve yanlış uyguluyorlar.Sünni değiller.

ittihat15

● Kur'anda "Aklını kullanmayanlar üzerine pislik yağdırırm diyor." Gına geldi artik su sorgulamayan sünnetci "taklitci" gerici islam anlayısından. Burasi Suudi Arabistan degil...NOKTA! ● Ayrica Kur'an'da "baş"örtüsü/carsaf gecmez. YALNIZCA "örtü" geçer ayetin inme sebebi (Hadislerden biliyoruz) hür ve azatlık kadınları köle ve cariyelerden ayırt edebilmekti, zira ilkel bedevi erkekleri sokakta kadınlara saldırıyor ve tecavüz ediyorlardi. Örtü en azından hürlere kalkan olmuştu, fakat cariyelere yasaktı (insan sayılmazlar, birisinin malı). bedevi erkeklerin tacizleri durdurulamadığı için Peygamber Allah'tan bu sorun için çözüm istemiştir ve Ayet inmiştir. Mutlaka Tarihsel açıdan değerlendirlmesi lazım. Bu devirde köle ve cariyelik diye bir şey kalmadı, tıpkı 4 eşlilik gibi, tıpkı Kadinin miras hakki gibi, vs vs. Aynısı türban için de geçerli, Kadınlar örtünmeme tercihini kullanabilir. Örtüye kutsallık yüklemeyin, islamın ölçüsü örtü değildir. Saç HARAM değildir!

ibrahim-dogan20

Şu salak yorumunu her yere yazıp duruyorsun.Sana daha önce cevap verdim.Hatırlamıyor musun ? Hafızan yerinde değil galiba ?

galatacimbm1905

Ya Vahhabilik nedir? Bir iki yere baktım ancak bir türlü anlayamadım

gercegibul

şuraya küçük bir bilgi bırakayım, siyah peçe çarşaf aslında bağnaz yahudi inancının sembolü olan bir giysidir. arap dediğimiz iflah olmaz cahiller soyu sözde kanlı bıçaklı oldukları yobaz yahudilerin sembol kıyafetlerinden birini kadınlarına zorla giydirdiklerini bile bilmeyecek kadar kör bir ırktır.

Görüş Bildir