Çok Büyük Tartışmalara Sebep Olabilecek 40 Milyon Dolar Bütçeli Osmanlı Karşıtı Arap Dizisi: "Ateş Krallıkları''

3bPAYLAŞIM

Arap basınını ikiye bölen bu dizi hakkında bakalım siz ne düşüneceksiniz...

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli ve Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu MBC TV'nin yeni dizisi Ateş Krallıkları geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başladı.

Peki bundan bize ne diyebilirsiniz; ancak konusu bu toprakların insanının tarihini yakından ilgilendiriyor.

Biliyorsunuz, televizyonlarda Osmanlı Devleti'nin tarihini konu alan diziler çok sevilerek izleniyor.

Ancak Arap dünyasında çok sevilerek izlenen MBC TV, öyle bir dizi yapmaya başladı ki, hayret edebilirsiniz. Neden mi?

BAE merkezli Genomedia Studios diziyle alakalı, "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" söylemiş.

Tamamen Osmanlı karşıtı olan bu tutumu pek anlamamakla birlikte, Arapların Türk dizilerini ne kadar hayranlıkla ve aşkla izledikleri insanın aklına geliyor. Politika ile alakası olma ihtimali ise bambaşka bir konu... 

Arap dünyasının en büyük yayın kuruluşlarından olan ve yüzde 60'ının Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC televizyonu ise geçen yıl, Arap dünyasında büyük popülariteye sahip Türk dizilerini yayınlamaya son verdiklerini duyurmuştu.

Neyse, gelin biz dizinin detaylarına göz atalım.

Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktör olan Khaled Nabawy üstlendi.

Dizi Mısır'da Memlûkların son günlerini ve bölgenin 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolüne geçişini anlatıyor.

40 milyon dolar bütçeli dizinin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki medya mücadelesinde yeni bir perde açacağı söyleniyor.

Dizinin sloganı: "Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu."

Dizinin ilk bölümü ise 17 Kasım'da yayınlanmış.

Dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, "Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını" söyledi ve Osmanlı döneminin "tarihsel katliamlarla dolu olduğunu" savundu.

14 bölümden oluşan ve yapımcılığını Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Genomedia Studios'un üstlendiği dizi 2019'da Arap dünyasında yapılan en büyük proje.

Hatta söylenilene göre, sırf bu dizi için Arap Emirliklerinde Netflix benzeri bir platform oluşturulması bile planlanıyormuş.

Dizinin birinci bölüm fragmanında özellikle savaş sahnelerinde Osmanlı Devleti bayraklarının dikkat çektiğini görebilirsiniz.

Bu dizi ile Arap medyasının bir kısmı Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeğin gün yüzüne çıkacağını iddia ediyor.

Dizinin yönetmenliğini İngiliz Peter Webber yapıyor.

Kendisini Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Hannibal Rising (Hannibal Doğuyor) ve Emperor (İmparator) gibi filmlerden tanıyabilirsiniz.

Bu arada söylemeden geçmeyelim, Memlûk Devleti 1517 tarihli Ridaniye Savaşı ile yıkılmış ve topraklar Yavuz Sultan Selim komutanlığındaki Osmanlı Devleti'ne geçmiştir.

İşte o dönem Memlûk Devleti başında bulunan Tomanbay'ı, dizinin başrolü olarak görüyoruz. Daha detaylı bilgi için İslam Ansiklopedisi'nin Memlükler başlığını buradan okuyabilirsiniz.

Dizinin fragmanını buraya bıraktık;

Dizinin IMDb sayfasına da bakıyım derseniz onu da buraya bıraktık.

Memlük Devleti ile Osmanlı Devleti arasındaki savaşların ve davaların tekrar gündeme getirildiği dizi Ateş Krallıkları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: BBC

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Demin Pornhub'da bi videoya denk geldim Suudi Arabistan kralı ve Birleşik Arap Emirlikleri emiri Amerika'ya gangbang yapıyordu bana ulaşırlarsa sevinirim doğru mu bu video

badcatsero

alın size Arap baharı alın kardeşleriniz amk

yuankomi-308

Bize ne aq, onuda arap götü yalayan ortadoğu seviciler düşünsün.

specialturk

Ne zaman arap&ingiliz kelimeleri bir araya gelse aklıma arabistanlı lawrence gelir, manidar ;))

birinci-tekil-birey

Oh oh..... Arap dizisi, yönetmen ingiliz.... Netice belli... Ayrıca 700-800'lü yıllarda arapların Türk'leri keserek kendi inançlarını kakalaması da tarihte yazar. Bizim tayfa bilmez de arap tarihçi "Taberi" tarihini bi okuyuverin.

Görüş Bildir