Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Dört Bir Köşesinden, Bakmaya Doyamayacağınız 25 İlginç ve Muhteşem Merdiven

237PAYLAŞIM

Merdivenler, ulaşılması gereken hedef için çekilmesi gereken çileyi sembolize eden yapılar. Bu sebeple kendisine pek çok anlam yüklenen, bir o kadar da ilgi çeken merdivenler; hem mimari hem de estetik açıdan daima ilgi çekici olmuştur. Tasarımları, uzunlukları ya da hikayeleriyle meşhur olmuş, dünyanın farklı uçlarından ilginizi çekebilecek 25 merdiveni sizin için seçtik. Olur da bir gün herhangi birine denk gelirseniz; ağır ağır çıkın bu merdivenlerden...

1. Potemkin Merdivenleri - Odessa, Ukrayna

Meşhur Potempkin Zırhlısı filminin can alıcı sahnesine ev sahipliği yapmış  bu merdivenler 192 basamaklı ve basamaklarının enleri farklı uzunluklarda yapıldığından bir perspektif hilesiyle uzaktakiler küçülmüyor ve tümü eşitmiş gibi görünüyor. Ayrıca merdivenler bir optik illüzyon yaratacak şekilde inşa edilmiş. Yukarıdan bakıldığından basamaklar, aşağıdan bakıldığında ise düz satıhlar görünmüyor.

2. İspanyol Merdivenleri- Roma, İtalya

Piazza di Spagna Meydanı'nda, Trinità dei Monti Kilisesi'ne doğru uzanan ve Roma'ya giden turistlerin uğrak yeri olan bu merdivenler 135 basamaklıdır. Hemen yanından bulunan İspanya Konsolosluğu sebebiyle bu ismi almıştır.

3. Kamondo Merdivenleri - İstanbul, Türkiye

1850'li yıllarda art nouveau tarzında inşa edilmiş olan bu merdivenler Bankalar Caddesi ile Banker Sokak'ı birleştirir. Merdivenler, o dönemde bölgenin en önemli banker ailelerinden biri olan Kamondo Ailesi'nden Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılmıştır.

4. Exorcist Merdivenleri, Washington DC, ABD

Ünlü Exorcist filminde kullanılmasıyla meşhur olmuş, Peder Carras'ın yuvarlanarak öldüğü bu merdivenler 75 basamaklıdır ve ismini de bu filmden almıştır.

5. 16. Caddde Mozaik Merdivenleri - San Francisco, ABD

Rio de Janeiro'daki Selaron Merdivenleri'nden esinlenerek, 300 gönüllünün yardımıyla, iki buçuk sene süren bir proje kapsamında, 2015 yılında kullanıma açılan bu merdivenler, 163 basamaklı olup tamamı 75.000 parça mozaikten inşa edilmiştir.

6. Selaron Merdivenleri - Rio de Janeiro, Brezilya

Toplam 215 basamaktan oluşan bu merdivenler, Jorge Selaron isimli bir seramik sanatçısı tarafından, dünyanın 60 farklı ülkesinden topladığı 2000'den fazla seramikle kaplanmıştır. 1990 yılında başlayan ve Selaron'un 2013'teki ölümüne kadar devam ettirdiği, başlarda çevredekilerin ona deli gözüyle baktığı, kendisinde artık bir obsesyon haline gelmiş bu projeyi sanatçı, bitmeyen bir iş olarak gördüğünü söylemiştir.

7. Traversinertobel Köprü Merdiveni - İsviçre

Viamala Vadisi üzerinde aslında bir köprü olan bu yapı 56 metre uzunluğunda olup, iki ucu arasındaki 22 metrelik eğim farkı yüzünden bir merdiven olarak tasarlanmıştır.

8. Santorini Merdivenleri - Yunanistan

Bir dağ yamacına kurulu Santorini'ye ulaşmak için 1715 yılında inşa edilen ve dünyanın en meşhur merdivenlerinden biri haline gelmiş olan Santorini Merdivenleri 657 basamaklıdır.

9. Montagne de Bueren Merdiveni - Liege, Belçika

The Huffington Post tarafından dünyanın en ekstrem merdivenleri listesinden 1. olarak gösterilen bu yapı 374 basamaklıdır.

10. Pailon del Diablo Şelalesi Merdiveni - Banos, Ekvator

Dünyanın en meşhur merdivenlerinden biri. Hemen yanında akan coşkun şelalenin adı da dilimizde Şeytan Kazanı anlamına gelmektedir. Son derece tehlikeli ve kaygan basamaklarından inip yaklaşıp 10 metre yükseklikten aşağıda akan akarsuyu ve hemen yandaki şelaleyi izlemek mümkündür.

11. Moses Köprüsü Merdivenleri - Halsteren, Hollanda

Bir su hattı üzerine inşa edilen bu geçit merdivenler Fort de Roovere kalesine erişmek için kullanılıyor. Suyu yaran bu köprünün ismi Musa Peygamber'den esinlenilmiş.

12. Sigiriya Lion’s Rock Merdivenleri - Sri Lanka

Aslan Kayası adı verilen, dev bir kaya üzerindeki bu kaleye tırmanmak için 1200 basamak çıkmayı göze almanız gerekiyor.

13. Haiku Merdivenleri - Oahu, Hawaii

850 metrelik bir dağa tırmanmak için çıkılması gereken 3922 basamak ve sonunda sizi bekleyen muhteşem bir manzara. 1942 yılında bir uydunun montajını kolaylaştırmak için yapılan bu merdivenlerin orijinali ahşap olup 50'li yıllarda modernize edilmiştir. 1987 yılından sonra halkın kullanımına kapatılan merdivenleri kaçak olarak tırmananlar ise oldukça bol.

14. El Penol Kayası Merdivenleri- Antioquia, Kolombiya

385 metre yüksekliğinde ve tahminen 66 milyon ton ağırlığındaki bu muhteşem monolitin tepesine çıkmak için 650 basamak tırmanmak zorundasınız.

15. Hyakudanen Garden Merdivenleri, Awaji Adası, Japonya

100 farklı bölümden oluşan bu muhteşem park-bahçenin merdivenleri de en az kendisi kadar ünlü.

16. Bom Jesus do Monte Kilisesi Merdivenleri - Braga, Portekiz

Bu anıtsal ve oldukça heybetli merdivenler barok tarzda inşa edilmiş olup 116 metrelik bir tırmanışa yardımcı olmaktadır.

17. Chand Baori Merdivenleri - Rajasthan, Hindistan

Rajasthan'ın su sıkıntısı çözmek için 9. yüzyılda inşa edilmiş olan bu dünyanın en eski ve derin basamaklı su kuyusunda pek çok merdiven ve toplam 3500 basamak bulunuyor.

18. Rue Foyatier Merdivenleri - Paris, Fransa

Adını heykeltraş Denis Foyatier'den almış olan Paris'İn bu en ünlü sokağının merdivenleri de oldukça meşhur ve turistlerin daimi ilgi odağı durumunda.

19. Bahá'í Gardens Merdivenleri - Haifa, İsrail

Dünyanın en güzel parklarından biri olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne de alınan Baha'i Gardens'da 19 taraça ve 1700 basamaklı bir merdiven bulunuyor.

20. Schlossberg Merdivenleri - Graz, Avusturya

Tüm şehri gören bir saat kulesine çıkan bu muhteşem merdivenler 260 basamağa sahip.

21. Taihang Dağı Spiral Merdiveni - Linzhou, China

91,5 metre yüksekliğindeki 300 basamaklı bu merdiven ile dağın tepesine çıkmak için 60 yaşın altında olmanız ve herhangi bir kalp ya da akciğer rahatsızlığınızın bulunmadığını beyan etmeniz gerekli.

22. Tianmen Dağı Merdivenleri - Hunan, Çin

Tianmen Dağı'ndaki 131,5 metre yüksekliğindeki doğal deliğin olduğu bölüme tırmanmak için aşmanız gereken bu merdivenler görüntüsüyle her şeyi anlatıyor zaten.

23. Lysefjord Merdivenleri - Ryfylke, Norveç

Bu fiyorda tırmanıp harikulade manzarayı seyretmek için yürüyerek tımanmayı seçerseniz tam olarak 4444 adet basamak çıkmak zorundasınız.

24. Kozmik Spekülasyon Bahçesi Merdivenleri - Dumfries, İskoçya

Evrenin bazı temel yönlerini keşfetmek için tasarlanmış bu muhteşem bahçeyi gezip bu muhteşem merdivenlerinden aşağı inmek isterseniz, bahçenin sadece senede 1 gün açık olduğunu hatırlatalım.

25. Robson Square Merdivenleri - Vancouver, Kanada

Robson Meydanı'nda bulunan bu merdivenler aynı zamanda tekerlekli sandalye ile de çıkılabilen, modern tasarımın en stilize ve kullanışlı merdiven örneklerinden biri.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
betulhll

5. gerçekten olağanüstü..

Gizli Kullanıcı

#7 çok güzel köprülü olan ♥ ♥

ak-gandalf

izlerken yoruldum amk.

ozleemctk

17. The Fall filminde görmüştüm muhteşem bir zeka örneği, film de öğle. İzleyin

gam6

bilemiyorum bu merdivenlerin birinin içinde olsam düşmekten korkarım :)

Görüş Bildir