Dünyadaki Eşitsizliği ve Irkçılığı Konu Alarak Sizi Hem Bilgilendirecek Hem de Verimli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak 19 Belgesel

4PAYLAŞIM

Karantina bitti izleyeceklerimiz de bitti diyenlere...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/natashajokic1/r...

1. 13. Madde (2016)

Konusu: Netflix'te üye olmadan izleyebileceğiniz bu belgesel, ABD’de kölelik ve hapishane sistemi arasındaki tarihi ve sosyal ilişkileri derin bir şekilde inceliyor.

2. 'Whose Streets?' (2017)

Konusu: Adaleti arayan lider ve aktivistleri konu alan bir belgesel.

3. Ben Senin Zencin Değilim(2017)

Konusu: Belgesel, Baldwin'in sivil haklar liderleri Medgar Evers, Malcolm X ve Martin Luther King'in anılarının yanı sıra Baldwin'in Amerikan tarihine ilişkin kişisel gözlemleriyle ABD'deki ırkçılığın tarihini anlatıyor.

4. 'The African Americans: Many Rivers to Cross' (2013)

Konusu: Bu belgesel, Afro Amerikanların evrimlerini, gelişim süreçlerini, değiştirdikleri din ve sosyal perspektifleri konu almaktadır.

5. 'LA 92' (2017)

Konusu: Belgesel, 1992'deki Los Angeles olaylarını konu almaktadır.

6. Bayan Simone’a Ne Oldu? (2015)

Konusu: Belgesel, Nina Simone'ın hayatı ve başarılı hakkında.

7. 'Strong Island' (2017)

Konusu: Aile, keder ve ırkçılık konularını ele alan bir belgesel.

8. 'The Loving Story' (2011)

Konusu: Birlikte olabilmek her şeyi yapan, farklı ırklara ait 2 insanı konu alan bir belgesel.

9. 'Teach Us All' (2017)

Konusu: Sınıflara ayrılmış Amerikan okulları ve bu düzeni değiştirmeye çalışan bazı liderler hakkında.

10. 'King in the Wilderness' (2018)

Konusu: Bu belgesel, Martin Luther King Jr.'ın hayatının son yıllarını konu alıyor.

11. Sessiz Kalma (2018)

Konusu: 16 yaşındaki yoksul bir kızın en yakın arkadaşı bir cinayetin kurbanı olur.

12. 'Mudbound' (2017)

Konusu: Laura McAllan, yabancı ve korkutucu bulduğu Mississippi’de kocasının sahibi olduğu bir çiftlikte çocuklarını yetiştirmeye çalışmaktadır. Ailenin sıkıntıları devam ederken savaştan dönen iki adam, çiftlikte çalışmaya başlar. Laura’nın kayınbiraderi Jamie McAllan, eşinden farklı olarak çekici ve yakışıklı bir adamdır. Jamie ile beraber savaştan dönen Ronsel bir savaş kahramanı olarak dönmüştür. Savaşın en acımasız halini gören bu iki insan, yaşadıkları bölgede ırkçılıkla mücadele için ikinci bir savaş verecektir.

13. Marsha P. Johnson'ın Ölümü ve Yaşamı (2017)

Konusu: Belgesel trans ve aktivist birey olan Victoria Cruz'un, Marsha P. Johnson'ın ölümünü araştırmasını konu alıyor.

14. 'Sorry to Bother You' (2018)

Konusu: İşçilerin sömürülmesi, iş hayatında kişiyi başarılı yapan faktörler ve bunun hayata yansıması gibi temaları işleyen absürd komedi.

15. 'If Beale Street Could Talk' (2018)

Konusu: 19 yaşındaki Tish ve 22 yaşındaki Fonny birbirlerine çok aşık olan genç bir çifttir. Bu tutkulu aşk ikiliyi zorlu ailelerinden ve dış dünyanın acımasız yüzünden korumaktadır. İkili nişanlanır ve kısa süre sonra Tish hamile kalır. Çiftin önünde ailelerini planlamak ve huzurlu yıllar geçirmek için güzel bir fırsat vardır. Ancak günün birinde dünyaları tepetaklak olur. Fonny haksız yere Porto Rikolu kadın olan Victoria Rogers'a tecavüz etmekle suçlanmıştır. Şimdi Tish, ailesi ve avukatı, Tish'in karnındaki bebek doğmadan önce Fonny'i serbest bıraktıracak kanıtı bulmak için zamana karşı yarışmak zorundadır.

16. Benim Hikayem (2020)

Konusu: Benim Hikayem, eski First Lady Michelle Obama’nın hayatına odaklanıyor. Belgeselde, Barack Obama ile Beyaz Saray’da sekiz yıl boyunca hizmet veren Michelle Obama’nın bu süreç boyunca hem kendi yaşamında hem de iz bıraktığı ülkede yaşanan değişimler gözler önüne seriliyor. Michelle Obama’nın hayatının bilinmeyenlerinin gözler önüne serildiği filmde, eski First Lady’nin umutları ve insanlarla kurduğu bağa yer veriliyor.

17. 'Homecoming' (2019)

Konusu: Beyonce'nin Coachella Festivali’ndeki performansını konu alınıyor.

18. 'Just Mercy' (2019)

Konusu: 'A Story of Justice and Redemption' kitabından uyarlanan filmde, genç avukat Bryan Stevenson, adaletin yerini bulması için büyük bir mücadeleye girişir. Harvard'dan mezun olduktan sonra Bryan'ın para kazandıran işlerde yer alması beklenir. Ancak o, Alabama'da haksız yere mahkum edilen bir adamın peşinden gider. Yerel avukat Eva Ansley'in de yardımıyla, 1987 yılında ölüme mahkum edilen bir adamın suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışacaklardır. Walter McMillan, 18 yaşındaki genç bir kızın ölümünden sorumlu tutuluyordur. Ancak onun sorumlu tutulması için hiçbir kanıt bulunmamasına arağmen McMillan ölüme mahkum edilmiştir. Bryan, Walter'ın suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışırken, ilerleyen zamanlarda aslında ırkçılığa karşı savaş vermeye başladığını anlayacaktır.

19. Ay Işığı (2016)

Konusu: İnsan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkında bir film olan Ay Işığı, genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami'nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor. Chiron'un hayatının 3 ayrı dönemini anlatan film kahramanın annesi ile ilişkisine, okul hayatına, romantik ilişkisine, iş hayatına ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan ile olan ilişkisine değiniyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

Netflix Türkiye’de Haziran Ayında Yayınlanacak Olan Yeni Diziler, Belgeseller ve Filmler - onedio.com
Netflix Türkiye’de Haziran Ayında Yayınlanacak Olan Yeni Diziler, Belgeseller ve Filmler - onedio.com
Mutlaka İzlemeniz Gereken Dizi Tadında 18 Belgesel - onedio.com
Mutlaka İzlemeniz Gereken Dizi Tadında 18 Belgesel - onedio.com
Müzik Tutkunlarının Evde Vakit Geçirirken Mutlaka İzlemesi Gereken 17 Canlı Müzik Performansı, Belgesel ve Film - onedio.com
Müzik Tutkunlarının Evde Vakit Geçirirken Mutlaka İzlemesi Gereken 17 Canlı Müzik Performansı, Belgesel ve Film - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir