Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Fotoğraf ile İnsanlık Tarihinin Yüz Karası: Auschwitz

 > -
Abone ol

Auschwitz'te 1940 – 1945 yılları arasında 1,1 milyon kişi katledildi. Kurbanların büyük kısmı Yahudi'ydi. Kampta esir tutulanlar, 27 Ocak 1945 tarihinde kurtarıldı.

Auschwitz-Birkenau'ya tüm Avrupa'dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir. Bunların, 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyon insanın öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Yaklaşık 900.000 kişi kampa geldikleri anda doğrudan gaz odalarına gönderilmiş ya da vurularak öldürülmüştür. Kalan 200.000 kişi, hastalık, eksik beslenme, kötü muamele, tıbbi deneyler nedeniyle ve daha sonra gönderildikleri gaz odalarında ölmüştür. Ortalama 6 ay içinde ölen tutsaklar, en ağır şartlarda günde en az 10 saat çalıştırıldılar. Gaz odalarına gönderilirken, saç kesme, ceset toplama, yakma gibi işlemleri de yine kendileri yapıyorlardı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Auschwitz, eski adıyla Oscwinchim, yarısı Yahudi olan 14 bin kişinin yaşadığı sakin bir kasabaydı. Auschwitz ismi, Holokost sürecinde kurban olanların ve dolayısıyla II. Dünya Savaşı'ndaki Nazi dehşetinin sembolü olmuştur. Bu kamplarda, Yahudi, Roman, eşcinseller gibi Nazilerin düşman ilan ettikleri gruplar başta olmak üzere milyonlar ile ifade edilen sayıda insan öldürülmüştür. 

1979 yılında UNESCO'nun İnsanlığın Kültür Mirası listesine eklenen bu iki kampın kalıntıları ve Yahudi mezarlığı, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anma mekanı olarak kamuya açılmıştır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-B...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vlknsn

#18 :(

burak-aydin1

admin bugün yahudilerin filistinde yaptığı katliamı göster ve insanlık tarihinin yüz karasını gör

Gizli Kullanıcı

kendi peygamberlerini bile katleden, her gittiği ülkeyi palazlandıktan sonra bir şekilde karıştırıp kaosa sokan bir kavme acımak hiç içimden gelmiyor.

1sosyolog

O kapıdan adımınızı attıktan sonra o drama,acıya ortak oluyorsunuz. Cidden görülmesi gereken bir yer.

emrebekman

Güzel bir yazı. Ama Holokost neyin nesi, ben onu anlayamadım. Türkçe dengi dururken zorlama bir kullanım olmuş.

elvan.dalgaua

Holokost, 2. Dünya Savaşı sıradında yaşanan Yahudi katliamının resmi adıdır, Türkçe karşılığı olmasına rağmen kullanımı zorlama değildir.

emrebekman

Bizdeki resmi adı da Yahudi Soykırımı diye biliyorum. Her resmi ad bulunduğu dildeki gibi kullanılsaydı Londra, Münih vs. de olmazdı demek istiyorum. Sonuçta Türkçede de mevcut bir tabiri var. Neyse çok da önemli değil.

Görüş Bildir