Dünya Tarihinin İlk İnsan Dondurma İşlemi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 > 
291PAYLAŞIM

İnsan dondurmak bilim dünyası için çok da yeni bir kavram değil. Kökeni neredeyse 250 yıl önceye kadar dayanan bu olay, o zamanlardan beri insanlığı en çok heyecanlandıran gelişmelerden biri.

İnsan dondurma fikrine ilk rastlanılan kaynak Benjamin Fraklin'in yazdığı bir mektup. 1773'te yazılmış olan ve bu olaydan kısmen de olsa bahseden bu mektuptan yaklaşık 200 yıl sonra insan dondurma konusu tekrar bilim dünyasının gündemine giriyor, bu sefer bir daha çıkmamak üzere. Konuyu tekrar gündeme taşıyan ise Robert Ettinger adlı bir fizikçi. 

Bu yeniden gündeme gelmenin ardından konuyla ilgili çalışmalar hızla artıyor ve 5 yıl sonunda ilk insan dondurma eylemi gerçekleştiliriyor; böylece James Bedford dondurulan ilk insan ünvanını kazanıyor.

1. Life Extension Society adlı bir kurum tarafından 1965'te yapılan bir açıklamada dondurulmayı kabul edecek ilk kişiyi herhangi bir ücret talep etmeden donduracakları belirtiliyor.

2. James Bedford da ilanı görüyor ve başvuruyor, böylece dondurulacak ilk insan olarak tarihe geçme yolunda ilk adımı atmış oluyor.

3. O zamanlar böbrek kanseri olan Bedford 2 yıl daha hastalıkla boğuşsa da, ciğerlerine kadar yayılan hastalık nedeniyle 74 yaşındayken ölüyor.

4. Bedford öldükten bir kaç saat sonra donduruluyor.

5. Dondurma işleminde görev yapan doktorlar ise Robert Prehoda, Dr. Dante Brunol ve Robert Nelson.

Hatta bu operasyonla ilgili Robert Nelson tarafından kaleme alınan “We Froze The First Man” adında bir kitap da bulunuyor.

6. Bedford'un bedenini dondururken dimetil sülfoksit kullanılıyor.

Bu bileşiğin dondurma işleminde o kadar da etkili olmadığının anlaşılması ise çok daha sonra oluyor, ki bu da Bedford'un yeniden uyandırılma şansını oldukça düşürmüş durumda.

7. Bedeni 1982’ye kadar sıvı nitrojen içerisinde korunuyor, sonrasında da bugün hala bulunduğu merkeze aktarılıyor.

8. Merkezin adı ise günümüzde dünyanın en büyük insan dondurma merkezi olan Alcor Life Extension Foundation.

9. 1991’de Bedford'un vücudu üzerinde yapılan ölçümler, dondurulduğu günden beri vücut sıcaklığının 0 derecenin üstüne çıkmadığını gösteriyor.

10. Bedford başarıyla dondurulmuş ilk insan olsa da, başarısızlıkla sonuçlanmış insan dondurma girişimleri de var.

Örneğin Bedford'un işleminden 1 yıl önce ismi açıklanmayan bir kadın donduruluyor, ancak dondurulma işlemi ölüm zamanından çok sonra yapıldığı için hiçbir işe yaramayacağı düşünülüyor ve işlem sonlandırılıyor. Bu işlem başarısızlıkla sonuçlandığı için de dondurulan ilk insan ünvanı Bedford'a kalıyor.

Bedford'un hikayesi ilginizi çektiyse ve bedeninin durumuyla ilgili daha çok bilgi elde etmek isterseniz, bedenin günümüzde hala muhafaza edildiği kurumun internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iagoaspas

Avatar Aang 100 yıl dondurdu kendini be... Hey yavrum hey.

therewasauser

Kribiyoloji.Gelecekte yapılacak yıldızlarası seyahatlarde kullanılması muhtemel.Çünkü yolculuklar yıllar sürer (en iyi ihtimalle).3 astronotun 5 yıllık ihtiyacını karşılayacak kaynakları gemiye doldurmak mı daha mantıklıdır sizce yoksa astronotları 5 yıllığına uyutmak mı?

therewasauser

Aynen şimdi hatırladım :)

ufukdiyo

Mars'a 180 günlük seyahatte dahi cryostasis kullanmayı düşünüyorlar. Toplam ağırlığı, maliyeti ve olası psikolojik sorunları ciddi oranda düşürecek.

pheoebe

interstellar ( yıldızlararası) da var bu olay astronotları uyutuyolar orda da bi gezegende ki 1 saat bizdeki 7 yıla falan eşitti

kayiksiraze

işleri güçleri milleti uyutmak :)))))) ölmüş adamı dondursan neeee dondurmasan nee :)

streetkedisi

Bu konuda insanları umutlandıran ve bir kaç firmanın da açılmasına sebep olan bir deney var tabii,köpeğinin tüm kanını çekip dondurarak öldüren bir bilim adamı 70 dakika klinik olarak ölü sayılan köpeğine tekrar kanını enjekte ederek hayata döndürmüş.Ve bu deney bu hayalin gerçekleşeceğine inananlar için en önemli dayanak.Evcil hayvanları da dahil olmak üzere kendini dondurtarak tekrar yaşama dönmeyi bekleyenler var.Bir tane de sadece kafasını dondurtarak tekrar hayata dönmeyi bekleyen birini okumuştum zamanı gelince tek bir hücre ile tekrar insan yaratılacağına inandığı için bedenini yaktırmış.

Görüş Bildir