Görüş Bildir
Haberler
Dünya Sağlık Örgütü'nden Korkutan Açıklama: Aşılar Koronavirüsten Korumuyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nden Korkutan Açıklama: Aşılar Koronavirüsten Korumuyor!

GNS
14.12.2021 - 23:24

2019 Aralık ayında hayatımıza giren ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını etkilerini devam ettiriyor. Ülkelerde pandemi durumunun önüne geçilebilmek adına aşılama çalışmalarının sürdürülmesi üzerine Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan bir açıklama geldi. Koronavirüsün yeni varyantı omicronun yayılmaya başlamasıyla birlikte aşıların artık koruyuculuklarını kaybettiklerini duyurdu. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koronavirüs hastalığının önüne geçilmeye çalışıldığı şu günlerde tüm dünya ülkelerinin en önem verdiği konu aşılama çalışmaları. Dünya Sağlık Örgütü pandemideki aşılama durumu için korkutan bir açıklamada bulundu. Virüsün farklı varyantlarla hayatımızda yerini korumasıyla birlikte aşıların ağır hastalık ve ölümlere karşı etkisinin azaldığını duyurdu. İşte detaylar...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'den Aşı Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'den Aşı Açıklaması

Açıklamalardan satır başları şu şekilde:

'Şu anda 77 ülke Omicron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki henüz tespit edilmemiş olsa bile omicron muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor.'

'Omicron, daha önce hiçbir varyantta görmediğimiz bir oranda yayılıyor' diyen Ghebreyesus, insanların Omicron'u 'hafif (varyant)' olarak görmesinden endişe duyduklarını vurguladı.

Ghebreyesus, COVID-19'un Omicron varyantının hafife alınamayacağını belirterek, 'Omicron daha az ciddi hastalığa neden olsa dahi, çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha bunaltabilir' uyarısını yaptı.

Aşı Kurtarıcı Değil

Aşı Kurtarıcı Değil

Ülkeleri halihazırda etkin olan önlemlerle Omicron'un yayılmasını engellemeye çağıran Ghebreyesus, 'Çok net olmalıyım; aşılar tek başına hiçbir ülkeyi bu krizden kurtaramaz' ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, maske takılması, sosyal mesafe, havalandırma ve el hijyeni gibi bilindik önlemlerin alınmaya devam edilmesi çağrısında bulundu.

COVID-19 aşılarının etkinliğine de değinen Ghebreyesus, 'Bu arada gelişen kanıtlar, aşıların ağır hastalık ve ölüme karşı etkililiğinde küçük bir düşüş, hafif (orta dereceli) hastalık veya bulaşmayı önlemede ise bir düşüş gösterdiğini ortaya koydu' dedi.

Hatırlatma Dozu Gerekli mi?

Hatırlatma Dozu Gerekli mi?

Ghebreyesus, omicron varyantının ortaya çıkışıyla bazı ülkelerin tüm yetişkin nüfusları için hatırlatma dozuna başlamasını eleştirdi.

Hatırlatma dozunun bu varyanta karşı etkinliği konusunda kanıt olmadığının altını çizen Ghebreyesus, bu tür programların aşı eşitsizliğini artırmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Adige Shapsug

Herkes farlı şeyler söylüyor. Kime inanacağımızı şaşırdık. Sokaklarda maske takmayan insanlar çoğaldı insanlar zerre umursamıyor atık sanırım dünyanın sonunu... Devamını Gör