Dünya Liderlerinin Twitter Karnesi

 > -

ABD Başkanı Barack Obama kişisel Twitter hesabını açmasının hemen ardından bir milyonu aşan takipçi sayısına ulaştı.

Obama'nın resmi başkanlık hesabının 59 milyon takipçisi var. Ama bu hesabı danışmanları yönetiyor. Kişisel hesabını ise bizzat kendisi yönetecek.

Dünya çapında liderler mesajlarını iletmek ve politikalarına destek almak için giderek artan oranda Twitter'ı kullanıyor. Hatta bu dijital diplomasiye ingilizce "Twiplomacy" deniyor.

Halkla ilişkiler şirketi Burston-Marsteller dünya liderlerinin Twitter'ı nasıl kullandığına dair bir rapor hazırlıyor. Rapora göre ABD Başkanı'nın resmi hesabı dünya liderleri arasında en çok takipçisi olan hesap.

Papa'nın 9 dilde mesaj atan 9 farklı hesabı var.

Takipçi sayısında üçüncü sırada ise Hint lider Narendra Modi var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan takipçi sayısı baz alındığında dördüncü sırada yer alıyor.

Ancak Erdoğan Twitter'la karmaşık ilişkisiyle de tanınıyor.

Gezi olayları sırasında Erdoğan Twitter için "başbelası" demişti. O zamandan bu yana Twitter'a erişim Türkiye'de birden çok kez yasaklandı.

Ama Twitter'daki etki açısından takipçi sayısı her şey değil. Bir başka ölçü de liderlerin Twitter'ı ne kadar aktif kullandığı.

Bu alanda Latin Amerikalı liderler önde gidiyor. Meksika lideri günde ortalama 68 tweet atıyor. Venezuela lideri de ortalama 64.

Estonya lideri Toomas Hendrik ise diğer liderin aksine tweetlerini kendisi atıyor. Norveç Başbakanı Erna Solberg disleksi hastası olması nedeniyle bazı yazım hataları yapsa da tweetlerini kendisi atan liderlere bir örnek.

Arjantin lideri Cristina Kirchner'in karşıtları, Kirchner'in Twitter'da yazım hatalarından daha vahim suçlar işlediğini söylüyor.

Kirchner Çin ziyareti sırasında Çinlilerin "r" harfini söylemekte zorlanmalarıyla dalga geçen bir tweet atmış ve ırkçılıkla suçlanmıştı.

Twitter'da böyle hatalar yapmamanın en kestirme yolu tabi ki Twitter'dan uzak durmak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel hiç Twitter kullanmayan liderlerden.

Twitter'da takipçi rekorunu ellerinde tutanlar ise siyasi liderler değil, popçular. Pop yıldızı Katy Perry önde, Perry'yi Justin Bieber az farkla izliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir