Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Hakkında 50 İlginç Gerçek!

 > 
2.6bPAYLAŞIM

1. 

Dünya'da üretilen en pahalı yapı, yapımı için 150 milyar dolar harcanmış olan Uluslararası Uzay İstasyonu'dur.

2. 

Dünya'nın en uzaktan çekilmiş fotoğrafı, yaklaşık 6 milyar kilometre öteden çekilmiştir ve Soluk Mavi Nokta olarak bilinir.

3. 

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad, vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir.

4. 

Bir insan uzay boşluğunda, tamamen korunmasız olarak en fazla 2 dakika hayatta kalabilir.

5. 

Çin'deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir. Çin Seddi, uzaydan görülemez.

6. 

Bir günde 24 saat yoktur. Doğrusu, 23 saat 56 dakika 4 saniyedir.

7. 

Dünya, bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bowling topunun üzerindeki, hissedilemeyen pürüzlerin aksine, en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000'de 1'ini oluşturur.

8. 

Sputnik'in 1957'de uzaya gönderilmesinden beridir, Dünya çevresinde dolanmak üzere fırlatılmış toplamda 38.000 adet uydu bulunmaktadır. Bunun 16.000 civarı düşmüş ya da indirilmiştir.

9. 

Günümüzde, an itibariyle Dünya etrafında 22.000 adet uydu dolanmaktadır. Bunların sadece %5'i çalışmaktadır, %8'inin yakıtı bitmiştir, %87'si ise bozuktur/çalışmamaktadır.

10. 

Her gün, uzayda yarattığımız uydu çöplüğünden ortalama olarak 1 parça Dünya'ya geri düşmektedir.

11. 

Her gün uzaydan Dünya'ya 100 ton ağırlığında meteorit tozu düşmektedir.

12. 

Dünya'ya düşen en büyük meteor, krater oluşturmamıştır. Meteor, yapısı itibariyle köşeli ve kenarları düz olduğu için, muhtemelen bir taşın suda sekmesi gibi yüzeyde sekmiş ve durmuştur.

13. 

Armstrong Limiti olarak bilinen yükseklik limiti yerden 19 kilometredir. Bu limitten sonra astronot kıyafeti giymek gerekmektedir. Eğer giyilmeyecek olursa, vücuttaki su, vücut sıcaklığında kaynamaya başlayacaktır.

14. 

Ozon deliği küçülmektedir. 2012 senesinde deliğin büyüklüğü, son 10 senedeki tüm değerlerden daha küçüktü.

15. 

Eğer fabrikalara uygulanan CO2 salınımı ücretlendirmesi üzerinden hesap yapılacak olursa, atmosferin parasal değeri 4.300.000.000.000.000 Sterlin olacaktır. Atmosferdeki her metreküp başına 1.3 CO2 molekülü düşer.

16. 

Dünya'ya her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir.

17. 

Dinozorların evrimleşmiş olabilmesinin tek nedeni, o zamanlarda atmosferde daha fazla oksijen bulunmasıdır. Günümüzdeki hiçbir amfibi veya sürüngen, dinozorların boyuna erişemez, çünkü atmosferimizde o kadar oksijen bulunmamaktadır.

18. 

Dünya'daki suların %97'si tuzlu, %3'ü tatlı sudur.

19. 

Antarktika'daki toplam buz miktarı, Atlas Okyanusu'ndaki su miktarına eşittir.

20. 

 1 Litre okyanus suyu içerisinde, 1 gram altının 13 milyarda biri kadar altın elementi bulunur.

21. 

Her yıl, 2.000 adet yeni deniz türü tanımlanmaktadır.

22. 

Denizlerdeki atıkların %90'ı plastiklerdir.

23. 

Okyanuslarda ortalama 1.000.000 adet tür yaşadığı düşünülmektedir. Üstelik tüm okyanus türlerinin sadece%33'ünün keşfedildiği düşünülmektedir.

24. 

Her yıl ortalama olarak 8-12 adet insan, köpekbalığı saldırıları sebebiyle ölmektedir. Her yıl 100.000.000 civarında köpekbalığı, insan saldırıları sebebiyle ölmektedir.

25. 

Dünya üzerindeki tüm volkanik aktivitelerin, %90'ı okyanus tabanlarında gerçekleşmektedir.

26. 

Eğer Dünya'daki tüm sular bir küre olacak şekilde bir araya toplansa, bu kürenin çapı 1384 kilometre civarında olacaktır. Bu, Satürn'ün uydusu Tetis kadar büyüktür. Fotoğrafta büyük mavi küre Dünya'daki tuzlu suları, küçük küre ise tatlı suların toplamını göstermektedir. Bunların büyüklüğü Dünya'ya kıyaslanmaktadır.

27. 

Dünya'nın en derin noktası olan Mariana Çukuru, okyanus yüzeyinin 10.9 kilometre dibindedir.

28. 

 Dünya, Güneş Sistemi içerisinde levha tektoniğine sahip tek gezegendir. Ancak eğer levha hareketi olmasaydı, karbon tüketilip yenilenemezdi ve Dünya, tıpkı Venüs gibi aşırı ısınırdı.

29. 

Nadir elementler olarak bilinen kimyasallar, sanıldığı kadar "nadir" değildirler. Lutetyum elementi Dünya kabuğunda altından 200 kat daha fazla bulunur. Ki bu, "nadir elementler" arasında en seyrek bulunanıdır.

30. 

Dünya'daki altının %99'u, çekirdeği içerisinde bulunur. Öyle ki, Dünya'nın çevresini 45 santimetre kalınlığında sarabilecek kadar altın vardır.

31. 

Dünya'nın çekirdek kısmı 5500 santigrat derece sıcaklıktadır. Bu sıcaklık, Güneş'in yüzey sıcaklığına hemen hemen eşittir.

32. 

Dünya'nın kalbi olarak sayabileceğimiz çekirdek, 2500 kilometre çapa sahip bir demir küredir. Akkor olacak düzeyde sıcak olmasına rağmen, çekirdek üzerindeki basınç o kadar fazladır ki, demir bu sıcaklıkta eriyemez.

33. 

Dünya'nın en büyük kristalleri, 55 ton ağırlığındadır. Bu kristaller, Meksika'nın altındaki Naica gümüş madenlerinde yatmaktadır.

34. 

Dünya üzerinde açılan en derin delik, Sakharin-1 kuyusudur ve 12.4 kilometre derinliğe inmiştir. Dünya'nın yüzeyinden merkezine olan uzaklık (yarıçapı) ise 6371 kilometredir.

35. 

Dünya'nın en derin noktasında (karada) yaşayan bakteriler, yüzeyin 2.8 kilometre altında bulunmuştur. Bu bakteriler hayatta kalabilmek için uranyumdan yayılan radyoaktiviteyi kullanarak suyu kullanılabilir enerjiye dönüştürecek bir metot evrimleştirmiştir.

36. 

Amazon Nehri'nin yaklaşık olarak tam altında, yer yüzeyinden 4 kilometre derinlikte, Rio Hamza Nehri adı verilen bir su akmaktadır. Bazı noktalarda 400 kilometre kadar genişliğe ulaşabilen bu nehir, toprağın içerisinde saattesadece 1 milimetre akabilmektedir.

37. 

Her yıl, Sahra Çölü'nden Amazon Ormanları'na 40 milyon ton ağırlığında, besince zengin kum taneleri uçmaktadır.

38. 

Türkmenistan'da bulunan Cehennem Kapısı isimli çukur, yer altında sıkışmış gazın, düzgün bir krater içerisinde alev almasından ötürü, 40 yıldan uzun bir süredir, durmaksızın yanmaktadır.

39. 

Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 1922 yılında Libya'nın El Azizia ilinde kaydedilen 57.8 santigrat derece sıcaklıktır.

40. 

Dünya üzerindeki ilk canlılık örneklerine günümüzden 3.5 milyar yıl öncesine ait tabakalarda, Avusturalya'darastlanmaktadır. Bu o kadar uzun bir süredir ki, o dönemde atmosferde oksijen bile bulunmamaktadır.

41. 

Şimdiye kadar kaydedilen en soğuk günAntarktika'daki Vostok İstasyonu'nda kaydedilmiştir ve -89.2 santigrat derecedir.

42. 

Dünya'nın en kurak bölgesi olarak bilinen Antarktika'nın Kuru Vadi bölgesine son 2.000.000 yıldır hiç yağış düşmemiştir.

43. 

Önümüzdeki 300 yıl içerisinde, günümüzde var olan türlerin tamamının %75'inin soyu tükenecektir.

44. 

Her kıta, yılda ortalama olarak 2 santimetre kadar yer değiştirmektedir.

45. 

Tüm türlerin yaklaşık olarak sadece %14'ü tanımlanabilmiştir.

46. 

 Her gün 200.000 yeni insan doğmaktadır.

47. 

Bilinen en eski insan yapımı dini yapıt, Milattan Önce 10. milenyumda (MÖ 10.000) yapılmış olanGöbeklitepe'dir ve Türkiye'de bulunur.

48. 

Bugüne kadar gezegenimizde 106.000.000.000 insan yaşamıştır. 2050 yılına ulaştığımızda Dünya'da9.200.000.000 insan olacağı tahmin edilmektedir.

49. 

Her saniye 2 insan hayatını kaybetmektedir.

Uzay, atmosfer, deniz, yerkabuğu ve insan hakkında 50 çarpıcı gerçek

Kaynak: http://evrimagaci.org/fotograf/80/4025

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efe-artan

teşekkürler ödevime yardımcı oldu kaynakçayı koymayı unutmadım :)

hulya-yildiz-colak

2. baya iyi ve yani ne kadar çok galaxsi var :O

volkan.bozdag.10

evrim canlının yaşam koşullarına ayak uydurması tarzında mevcuttur eşşekten insan olmaz ama biz öyle olduk diyorsanız o başka

rcetintas

Kanıt dediğiniz nedir ispinoz kuşlarımı eee ispinozdan neye evrimleşti tekrar bi ispinoz türüne ve hiçbir araştırmacı evrimi gözlemleyebilecek kadar uzun yaşayamaz bundan 600 myö den bahsediyoruz Evrimciler varsayımlarını türlerin kendi aralarındaki çevre koşullarından dolayı farklılaşmasını konu alan araştırmalardan üretilmişlerdir. Nitekim bir su solucanından muazzam bir insana dönüşümü bir düşünün, birde bu su solucanı nerden geldi bunun kökeni ne ve onun öncesi.... Aklınızı kullanın Allah ın delillerini hiçe sayıp bu tür sapık düşünceleri benimsemek ne kadar mantıklı. Merak edip bir kere Kuran'ı baştan sona okuyun kutsal olduğuna inanmasanız bile normal bir kitap okur gibi okuyun. Lütfen!

rcetintas

ben ne söylesem yine inanmak istediğinize inanacaksınız üstteki yazıda da belittiğim gibi verdiğiniz linktede köpekten türemiş köpeklerden bahsederek evrimden bahsediliyor yani bi köpekten kuş bukelemun sürüngen vs. evrimleştiği söylenmiyor. din bilimi inkar etmez tabiki doğada bir kural var Allah ın koyduğu kurallar hiç bir şey başıboş değil .Bana söylermisiniz bir bitki nasıl bir evrimleşme sürecinden sonra aynı topraktan faydalanmalarına rağmen biri acı bibere biriyse çileğe dönüşür nasıl bir doğal seçilim olmuştur bitki niye acı bibere dönüşmüştür. herşeyi dna daki küçük tesadüfi değişiklikler le ve bu tesadüflerin doğa tarafından kabul görmesi şeklinde basite indirgemek bence çok büyük haksızlık olur. Şimdi diyeceksinizki uçuk değişiklikler bir anda olmadı yani köpekten kediye evrimleşmiştir gibi düşünmemiz gerekir diyebilirsiniz. Evrim teorisine göre balinalar 4 ayaklı toynaklı memelilerden gelmiştir deniyor nasıl bir tesadüfi zincir bir evrimleşme sonucu 4 ayaklı toynaklı bi canlı bi balinaya dönüşür ben mantıken düşünemiyorum. son olarakta linki inceleyin derim

root

Evrim diye bir şey yok.

root

Var diyorsan vardır arkadaşım.

Görüş Bildir