Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Genelinde En Çok Mülteci Barındıran 10 Ülke

 > 
51PAYLAŞIM

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, dünya genelinde en çok mültecinin olduğu ülkeleri açıkladı. Af Örgütü'ne göre dünya gayri safi hasılasının yüzde 2,5'ini oluşturan 10 ülke, mültecilerin yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor.

İşte o ülkeler...

Uluslararası Af Örgütü, "Küresel mülteci sorununu çözmek: Sorumluluktan kaçınmaktan, sorumluluk paylaşmaya" başlıklı son raporunda, zengin ülkeleri "bencillikle" suçladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün açıkladığı, dünya genelinde en çok mülteci barındıran 10 ülke şu şekilde:

1- Ürdün

2,7 milyondan fazla

2- Türkiye

2,5 milyondan fazla

3- Pakistan

1,6 milyondan fazla

4- Lübnan

1,5 milyondan fazla

5- İran

979 bin 400

6- Etiyopya

736 bin 100

7- Kenya

553 bin 900

8- Uganda

477 bin 200

9- Demokratik Kongo Cumhuriyeti

383 bin 100

10- Çad

369 bin 500

Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, "Az sayıda ülke, krize komşu olduklarından çok fazla şey yapmak zorunda bırakıldı" dedi. 

İngiltere'nin bu anlamda kötü bir örnek olduğunu belirten Salil Shetty, "İngiltere 2011'den bu yana 8 bin mülteci aldı. Çok daha küçük, İngiltere'den 10 kat küçük bir ülke olan Ürdün'de ise 655 bin Suriyeli mülteci var" diye konuştu.

'En az sayıda mülteci barındıran zengin ülkeler mülteciler için en az şeyi yapıyor'

Af Örgütü'nün raporunda, zengin ülkelerin "en az sayıda mülteci barındırıp, mülteciler için en az şeyi yaptığı" belirtiliyor ve "Mesele sadece yardım parası göndermek değil. Zengin ülkeler insanların 'orada' tutmak için para ödeyemez." deniyor. 

Örgüt, her bir varlıklı ülkenin, büyüklüğü, refahı ve işsizlik oranlarına göre mülteci alması durumunda, mülteciler sorununun fazlasıyla çözülebileceğini de vurguladı. 

Ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNCHR) verilerine göre Çin, Rusya ve Körfez ülkeleri şu ana dek bir mülteci bile almadı.

BBC TürkçeUluslararası Af Örgütü ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir