Görüş Bildir

etiket Dünya Genelinde En Çok Mülteci Barındıran 10 Ülke

Haberler
> Dünya Genelinde En Çok Mülteci Barındıran 10 Ülke

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, dünya genelinde en çok mültecinin olduğu ülkeleri açıkladı. Af Örgütü'ne göre dünya gayri safi hasılasının yüzde 2,5'ini oluşturan 10 ülke, mültecilerin yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor.

İşte o ülkeler...

Uluslararası Af Örgütü, 'Küresel mülteci sorununu çözmek: Sorumluluktan kaçınmaktan, sorumluluk paylaşmaya' başlıklı son raporunda, zengin ülkeleri 'bencillikle' suçladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün açıkladığı, dünya genelinde en çok mülteci barındıran 10 ülke şu şekilde:

1- Ürdün

1- Ürdün

2,7 milyondan fazla

2- Türkiye

2- Türkiye

2,5 milyondan fazla

3- Pakistan

3- Pakistan

1,6 milyondan fazla

4- Lübnan

4- Lübnan

1,5 milyondan fazla

5- İran

5- İran

979 bin 400

6- Etiyopya

6- Etiyopya

736 bin 100

7- Kenya

7- Kenya

553 bin 900

8- Uganda

8- Uganda

477 bin 200

9- Demokratik Kongo Cumhuriyeti

9- Demokratik Kongo Cumhuriyeti

383 bin 100

10- Çad

10- Çad

369 bin 500

Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, 'Az sayıda ülke, krize komşu olduklarından çok fazla şey yapmak zorunda bırakıldı' dedi. 

İngiltere'nin bu anlamda kötü bir örnek olduğunu belirten Salil Shetty, 'İngiltere 2011'den bu yana 8 bin mülteci aldı. Çok daha küçük, İngiltere'den 10 kat küçük bir ülke olan Ürdün'de ise 655 bin Suriyeli mülteci var' diye konuştu.

'En az sayıda mülteci barındıran zengin ülkeler mülteciler için en az şeyi yapıyor'

'En az sayıda mülteci barındıran zengin ülkeler mülteciler için en az şeyi yapıyor'

Af Örgütü'nün raporunda, zengin ülkelerin 'en az sayıda mülteci barındırıp, mülteciler için en az şeyi yaptığı' belirtiliyor ve 'Mesele sadece yardım parası göndermek değil. Zengin ülkeler insanların 'orada' tutmak için para ödeyemez.' deniyor. 

Örgüt, her bir varlıklı ülkenin, büyüklüğü, refahı ve işsizlik oranlarına göre mülteci alması durumunda, mülteciler sorununun fazlasıyla çözülebileceğini de vurguladı. 

Ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNCHR) verilerine göre Çin, Rusya ve Körfez ülkeleri şu ana dek bir mülteci bile almadı.

BBC TürkçeUluslararası Af Örgütü ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
340
160
123
24
14
6
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Platon

Listede de görüldüğü üzere hep geri kalmış, ölüm grubuna düşmüş ülkelerin başı çekmesinin bir numaralı nedeni kendi halklarını adam yerine koyup referandumla... Devamını Gör

Ayşe Kurt

kaçak olanlarıda sayarsak açık ara 1. Türkiye..

fafatara

Bu insanların mülteci olmalarının baş faktörü olan avrupa ülkelerini listede göremiyoruz, istediğin kadar bilimde sanatta ekonomide ticarette genişle avrupa ... Devamını Gör