Dünya Evine Girerek Bambaşka Bir Hayata Başlamadan Önce Aklınıza Takılan Soruları Cevaplıyoruz

179PAYLAŞIM

Vereceğimiz en büyük kararlardan biri olan evlilik konusunda aydınlandık...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/te...

14 yıldır birlikte olan çiftimize sorulan evlilikle ilgili soruları ve cevapları sizler için Buzzfeed'den derledik...

1. "Hayatını geçirmek istediğin kişiyle birlikte olup olmadığını nasıl anlıyorsun?"

"Bence, bazı insanlar doğru kişiyle olduklarını bilirken bazıları bilmiyor. Çok fazla düşünüp her şeyde tereddüt eden biri olduğum için o anı hiç yaşamadım. Bu konuda bilimsel olarak kanıtlar olsa bile sorular sormaya devam ediyorum. Eşim her zaman, çekiciliğin ve görünüşün evliliğe giden yoldaki anahtar olmadığını söylüyor. Bence de çok doğru. Birçok insan evlenmek için partner aradığı zaman olması gerekenden daha yüksek standartlara sahip. Gerçek hayatla ilgili sorunlar ortaya çıktığında bu bir işe yaramayacak. Günlük hayatınızda kişilikleriniz birbirine uyumlu mu? Bu insana güvenebilir misiniz? Gün sonunda daha fazla öneme sahip olan şeyler bunlardır. Ayrıca, kendinden önce onun ihtiyaçlarını düşünmeye ve kendinizi feda etmeye hazır mısınız? Son olarak; kendinize sormanız gereken en önemli sorulardan bir tanesi de bu kişinin ilham kaynağınız olup olmadığı sorusudur. Çünkü bir süre sonra siz fark etmeseniz bile her şey monotonlaşıyor. Bu yüzden, sizi daha iyi olmak için zorlayacak ve dolu dolu yaşamanız için size ilham olan biriyle birlikte olmak istiyorsunuz."

2. "Cinsel deneyimin evlilik sonrasında olması gerektiğine inanıyorum. Eşinizle birbirinize karşı tamamen açık olmanız ne kadar sürdü?"

"Bu yüzden, iletişimin bir ilişkide çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eşimle evlenmeden uzun zaman öncesine kadar birlikte olmamıza rağmen hala iletişim konusunda öğrenmemiz gereken şeyler vardı. Eşimin benim nasıl hissettiğimi anlayacak kadar beni iyi tanıdığını düşünürdüm ama yanılmışım. Onun, 7 gün 24 saat aklımı okuyamayacağını anlamam biraz zaman aldı. Bu yüzden, direkt olarak iletişim kurduktan sonra ona daha yakın hissettim. Bir şekilde zıt etkiye sahip olacağından veya tartışmalara sebep olacağından korkuyordum ancak birbirimizi daha iyi tanımamıza yardımcı oldu. Artık isteklerimi ve ihtiyaçlarımı açıkça söyleme konusunda korkumu yendim. Daha az endişeleniyorum ve o da aynı zamanda benim düşünme sürecimi anlıyor."

3. "İnsanlar, evliliğin her şeyi değiştirdiği söyleniyor. Evlilik gerçekten bazı şeyleri değiştiriyor mu?"

"Bazı yönlerden evet bazı yönlerden hayır. Evlenmeden önce de eşimle yaşadığım için beni nelerin beklediğini tahmin edebiliyordum. Diş macununu kullandıktan sonra kapağı takmadığı için rahatsız olacağımı ve termostat yüzünden kavga edeceğimizi hala biliyorum. Ancak hiç beklemediğim şekilde değişen şeyler de oldu. Her şey daha somut gelmeye başladı ve kocama daha bağlı hissettim. Şu an resmi olarak evli olduğumuz için ikimizin de ayrılmayacağını biliyorum. Birbirimize sonsuza kadar birlikte olacağımız konusunda herkesin önünde söz verdik ve bu, daha farklı hissetmeme sebep oldu. Her ilişkide, birbirinize güvenirsiniz ve fedakarlıklar yaparsınız ancak evlilik benim için mental ve duygusal olarak farklı hissetmeme sebep oldu."

4. "Evlilik konusunda nötr biriyim ve çok özel bir şey yaşamadıkça kendimi o yolda görmüyorum. Eşinizle, hangi açıdan diğer ilişkilerinizden farklı bir ilişkiniz vardı?"

"Kocamla tanışmadan önce çok fazla ciddi ilişkim olmadığını söyleyerek cevabıma başlamak istiyorum. Onun problemlerini kendi problemim olarak gördüğüm için farklı hissettim. Bence diğer ilişkilerimde, değer verdiğim için yardım etmek ve tavsiye vermek istedim ancak işleri nasıl çözdükleri konusunda gerçekten etkilenmedim. Seçimlerinin sadece onun hayatını değil aynı zamanda benimkini de nasıl etkileyeceğini daha derinlemesine düşündüğümde kocamla olan şeylerin farklı olduğunu anladım."

5. "Her zaman, çıkan tüylerini alıyor musun?"

"Tabii ki hayır. Tıraş olmak istemiyorsan olmak zorunda değilsin. Hiç kimsenin, evlilikte veya ilişkide eşleri için belirli bir standarda sahip olmaları gerektiğini düşünmesi gerektiğini düşünmüyorum. Kendiniz ya da partneriniz için bunu istiyorsanız tabii ki yapın ancak partneriniz, tüylü bacaklarınıza laf ediyorsa ilerleyen zamanlardaki sorunların başlangıcı olabileceğinin garantisini verebilirim."

6. "Kıskanç hissetmeden ya da kontrolünüzü kaybetmeden, biriyle evrimleşebilmeyi nasıl öğrendiniz? Farklı taraflara gitmeden kişisel olarak nasıl geliştiniz?"

"Eşimle evlendiğimde 24 yaşındaydım o ise 27 yaşındaydı. Bundan önce de 6 yıllık ilişkimiz vardı. Kişisel olarak yeterince olgunlaştığımızı ve geliştiğimizi düşünüyorduk ancak ikimiz de yanılmışız. Zamanla, gelişmenin ve evrimleşmenin asla durmadığını anladım. Çok küçük olsa bile önümüze çıkan her engel bize bir şeyler katıyor. Hayatınızdaki kişi farklı bir aşamadaysa ya da bir şeyler yaşıyorsa yapabileceğiniz tek şey iletişim bağını sağlam tutmak ve birbirini dinlemektir. Eşiniz açık ve dürüst davranıyorsa, kendi düşüncelerinizi dile getirmeden önce onun ihtiyaçlarını dinlemenin önemli olduğunu düşünüyorum."

7. "Bekar arkadaşların konusunda ne düşünüyorsun? Eğer arkadaşın 30 yaşındaysa ve daha önce bir ilişkisi olmadıysa gerçekten onu bulduğunda aşka ulaşacak mı?"

"30 yaşında ve üstünde olan birçok bekar arkadaşım var ve gerçekten inanılmaz hayatları var. Hayatınız, mükemmel çifti bulma merkezli olmamalıdır,  kendinize sadık olmanız konusunda merkezlenmelidir. Ayrıca, bazı insanlar kimseye bağlı kalmadan yalnız yaşamak ister. Eğer kişi aşkı arıyorsa, o zaman sihirli bir şekilde ortaya çıkacağını sanmıyorum. Bu kişinin, ilişkiye açık olması ve en azından bir ilişki araması gerektiğini düşünüyorum. İş aşkı bulmaya geldiğinde ise bunun her yaşta gerçekleşebileceğini söyleyebilirim."

8. "Hayatının bir kısmı boyunca aşırı derecede izole ve yalnız olan biri olarak, güvenmeyi ve eşine bağımlı olmayı başarılı bir şekilde öğrenmenin yolları nelerdir?"

"Kocamla olan ilişkimde - ve hatta evliliğimin başlarında - incinmekten korktuğum için çok tedbirliydim. Ancak bu şekilde kim olduğum konusunda dürüst kendime dürüst olmadığım için ilişkide tam olarak tatmin olmamama sebep oldu. Bu yüzden, kendi kafamdan çıkmak için çaba harcamalıydım. Benim için rollerin tersine çevrildiğini hayal etmeme yardımcı oldu. Eşim, benim davrandığım gibi davransa nasıl tepki verirdim? Bu şekilde bakış açıma perspektif kazandırdım."

9. "Hala bir süre sonra eve dönerken heyecanlanıyor musun yoksa her şey monotonlaştı mı?"

"Eve geldiğimde eşimin orada olacağını bilerek rahat hissediyorum. Beni dinlemek veya günümü anlatacağım için orada olduğunu bilme çok güzel. Tabii ki onu göreceğim için mutlu oluyorum ancak heyecandan havalara uçmuyorum çünkü orada olduğunu biliyorum. Ancak o şehir dışındaysa ve ben evde yalnızsam benimle olmadığı için üzgün hissediyorum."

10. "İkiniz de çocuk sahibi olmaya karar verirseniz, bir çift olarak aranızdaki dinamik ne kadar değişir? Kıvılcımı ebeveyn olarak nasıl canlı tutarsınız?"

"Çocuklar, bir ilişkideki her şeyi değiştirir aksini söyleyen size tam olarak dürüst değildir. Ve yalan söylemeyeceğim, çocuklar genellikle ilişkinizden önce gelir. Bizim için kıvılcımı canlı tutmanın en iyi yolu, oğlumuzdan plan yapmak çünkü onun da olması eşimle aramızdaki zamanda büyük bir faktör oluyor. Bu yüzden, romantizmi ayakta tutmak için ikimiz plan yapıyoruz. Dışarı çıktığımızda da ebeveynlik görevlerimiz dışındaki şeyler hakkında konuşmaya çalışıyoruz."

11. "Evli olmayı seviyor musun?"

"Aslında düşündüğümden çok daha fazlasını yapıyorum. Beni yaşlı ve sıkıcı birine dönüştüreceğinden korktum ancak evli olmak 'Hayatım bitti' gibi bir şey değil. Hala arkadaşlarınızla zaman geçirebilirsiniz. Hayatımın 'gerçek aşk' kısmının tamamlandığı noktada olmak güzel."

12. “Eğer gerçekten bağımsızsan, büyük şeylere nasıl karar veriyorsun? Sonsuza dek bekar olacağım, bu yüzden karar vermesi için birisine asla güvenmek zorunda kalmayacağım. Ev, işler ya da çocuklar gibi büyük şeyleri nasıl tartışıyorsunuz?"

"Dürüstlük ve uzlaşma... Ayrıca, partneriniz sizin için önemli olan şeyleri bilmeli ve bunları elde etmenize yardımcı olmak istemelidir. Evlenmeden önce, eşinizle aynı şeylere değer verdiğinizden bir şekilde emin olun. Evlilik aynı zamanda,  istek ve ihtiyaçlarınızı feda etmek anlamına gelir. Bunu tabii ki her zaman değil ancak zaman zaman yapmanız gerekir."

13. "Evlilik gerçekten buna değer mi? Partnerinizle olan ilişkinizi düzeltecek kadar anlamlı bir şekilde değiştiriyor mu?"

"Evlenmeden önce her şeyin aynı olacağı konusunda tamamen emindim. Evliliğin hiçbir şey değiştirmeyeceğini söyleyen ilk kişi ben olabilirim. Ancak şu an tamamen farklı olduğunu düşünüyorum. Evlilik, toplumun size olan bakışı gibi düşünmediğiniz şekillerde değiştirir. Evlendiğinizde, işler sadece yasal olarak değişmiyor. Bu süreçte klişe şeylerle karşılaşacaksınız. Benim deneyimimde, eşimle olan ilişkimiz daha derin ve güçlü bir hal adlı. Yani pozitiflikler benim için daha ağır bastı."

14. "Şu an mükemmel bir kişiyle ilişkim var ve hayatımın geri kalanını onunla geçireceğimi düşündüğümde eteklerim zil çalıyor. Ancak, gelecekte aynı şeyi hissedemeyeceğim ve partnerimin değişeceği konusunda korkuyorum. Bu korkuları nasıl aşabilirim?"

"Korkularınızın tamamen ortadan kalkacağını söyleyemem. Bu yüzden, doğru kararı verebileceğine inanman gerekiyor. Partnerin ilerleyen zamanlarda değişebilir ancak hayatımız boyunca hepimiz değişiyoruz. Ve, sırf değiştiğimiz için insanlar birden bizi sevmeyi bırakmıyor. Bu tamamen karşınızdaki kişi için sahip olduğunuz koşulsuz zihniyetle ilgili. Kendinize sormanız gereken bazı sorular olduğunu düşünüyorum: Ne olursa olsun bu kişiyi tekrar tekrar sevebilir miyim? Bu kişiyle sonsuza dek bir şeyler yapabilir miyim? Bu kişinin süresiz olarak aynı şeyi yapmasına güveniyor muyum?"Onu sinir bozucu bulmaya başlayacak mıyım yoksa evlilikten sonra ilişkiden sıkılır mıyım?"

15. "Onu sinir bozucu bulmaya başlayacak mıyım ya da evlilikten sonra ilişkiden sıkılır mıyım?"

"Evlilikle ilgili en büyük korkularımdan bir tanesi, bir gün eşime olan aşkımın bitmesiydi fakat şanslıyım ki bunu yaşamadım. Birbirinizi sinir bozucu bulduğunuz zamanlar olacak. Bu yüzden, ayrı ayrı zaman geçirmeniz size iyi gelir. Ne zaman eşimden ayrı zaman geçirsem benim için daha değerli hale geliyor. Birbirinize ilham vermek ve yeni şeyler denemek için bir çaba harcıyorsanız, ilişkinin sıkıcı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca eşime sinirlendiğim zamanlarda aşkımıza odaklanmaya çalışıyorum ve bu da onu affetmeme yardımcı oluyor."

16. "Evlilikten sonra birine değer vermekten onu gerçekten önemsemeye dönüşen şeyler nasıl değişti?"

"Yalan söylemeyeceğim, bazen kocamın ebeveyni gibi hissediyorum ve eminim ki zaman zaman benim hakkımda o da böyle hissediyor. Bu durum ikimizin de sorumsuz olmasından kaynaklanmıyor. Bu durum, birbirimize değer vermemizden ve birbirimiz için en iyisini istememizden kaynaklanıyor. Örneğin, eşime dişçiye gitmesi gerektiğini söylüyorum ancak yetişkin bir birey olduğu için onun yerine randevu almıyorum. Evli değilken bunları düşünmüyordum ancak evlendikten sonra onun iyi olmasından sorumlu hissettim."

17. "Neden insanlar birbirini aldatıyor ya da neden bu olay normalleştiriliyor?"

"Bence aldatma her zaman vardı ancak artık daha açık bir şekilde konuşulduğu için daha sık gerçekleşiyormuş gibi görünüyor. Ayrıca, tabii ki, internet de aldatmayı aşırı kolaylaştırdı. Bence insanlar, partnerleriyle iletişim sorunu çektiği için bunu yapıyor. Aldatma noktasına gelmemek için istek ve ihtiyaçlarınızı partnerinize açıkça söylemelisiniz. Uzman ya da bir terapist değilim ancak kişisel düşüncem bu şekilde."

Siz evlilik konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

yani açıkçası herkesin evliliği kendine özeldir eminim. ama özellikle seks ve çocuk konusu çok önemli. ben mesela tam istemiyorum da değil ama iyi bir ebeveyn olacağımı düşünmüyorum ki çocuk zaten bencilliktir. onun dışında kesinlikle benim anlamadığım nokta şu. herkesin bir fantezi dünyası var yatakta ve bunu eşine açamayan insanlar var tamamen. lan başka kime açacaksın. arkadaşlarına anne babana da açamazsın ki böyle şeyleri. bu dediklerim özellikle kendi kararlarıyla evlenmiş ve birbirlerini gerçekten sevenler için geçerli. konu yatak odası olunca işler neden böyle değişiyor bilmiyorum. zaten nikah dediğin yasal seks izni sadece.

bortubocek

Fikirleriniz ve söylediklerinizden dolayı yargılanma, eleştirilme endişeniz olmadan sohbet edemiyorsanız arkanıza bakmadan kaçın.

Görüş Bildir