Görüş Bildir
Haberler
Dünya Coğrafyası 101: Başkentini Hemen Hemen Hepimizin Yanlış Bildiği 13 Ülke

etiket Dünya Coğrafyası 101: Başkentini Hemen Hemen Hepimizin Yanlış Bildiği 13 Ülke

Fulin
22.07.2017 - 20:44

Sık sık yaptığımız hatalar var ya, onların en başında bu geliyor. Bir ortamda konuşurken birisinin sizi düzeltmesini istemiyorsanız size dev hizmet. Aşağıdaki liste her şekilde kurtarıcınız olacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. İsviçre

1. İsviçre

Dünyanın en zengin ve huzurlu ülkelerinden biri olan İsviçre'nin başkenti sürekli karıştırılır. İsviçre'nin genelde politik konulardan uzak kalması sebebiyle de gerçekleşen bu durum; genel olarak Zürih, Basel ya da Cenevre kentlerinin başkent zannedilmesi ile sonuçlanır. İsviçre'nin başkenti Bern'dir.

2. Fas

2. Fas

Bu tarihi Kuzey Afrika ülkesinin de kaderi maalesef aynı şekilde şekillenmiş. Özellikle en büyük şehirleri Kazablanka ve Marakeş genelde başkent olarak düşünülüyor ama Fas'ın başkenti kıyı şehri Rabat.

3. Yeni Zelanda

3. Yeni Zelanda

Her köşesi birer doğa harikası olan bu küçük ülkenin başkenti her zaman Auckland olarak düşünülür ama doğru yanıt elbette Wellington.

4. Brezilya

4. Brezilya

Futbol cenneti Brezilya bu algı sebebiyle başkentini dünyaya doğru anlatamıyor. Ülkenin başkenti Sao Paulo ya da Rio de Janerio değil Brasilia.

5. Güney Afrika

5. Güney Afrika

Aslında Güney Afrika konusunda hepimiz hatalıyız. Çünkü Güney Afrika'nın anayasasında belirtilmiş bir başkenti yok.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Kanada

6. Kanada

Kanada'nın başkenti konusunda olan kafa karışıklığı da çok normal karşılanıyor. Toronto, Vancouver ya da Montreal her zaman yanlış listesinin başında; ama aslında doğrusu Ottawa.

7. Avustralya

7. Avustralya

Avustralya'nın başkenti olsa olsa Sydney olur, en olmadı Melbourne olmalı. Canberra da ne? Evet, belki de ilk kez duydunuz ama Avustralya'nın başkenti Canberra.

8. Kazakistan

8. Kazakistan

Kazakistan'ın başkenti Sovyetler Birliği'nden ayrıldığı süreçte Almatı olarak belirlenmişti; ancak bir süre sonra bir proje olarak kurulan Astana şehri ülkenin başkenti olarak değiştirildi. Halen Almatı olarak bilinmesi yapılan genel yanlışlardan.

9. Hindistan

9. Hindistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan'ın başkenti konusunda da bilgi kirliliği olabiliyor. Özellikle Mumbai (Bombay) başkent zannediliyor; ancak doğrusu Yeni Delhi.

10. İsrail

10. İsrail

İsrail kısa süre önce başkentini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı. Bu durum derin bir politik konu olması ile birlikte, yanlış bilinen başkentler arasında eklendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Nijerya

11. Nijerya

Nijerya'nın başkenti genel olarak Lagos diye biliniyor. Doğru bilgi ise Abuja.

12. Amerika Birleşik Devletleri

12. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'daki eyalet sistemi ve popüler Amerikan filmleri sebebiyle New York genel olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti olarak düşünülüyor. Ancak doğru bilgi Washington DC. Şehrin adının sonundaki DC, District of Columbia anlamına geliyor ve bu bölge bir eyalet değil.

13. Çin

13. Çin

Çin'in başkenti konusunda aslında çok fazla bir kafa karışıklığı yok ancak ülkenin başkenti olan Pekin'in yabancı dilde Beijing olarak yazılması bir başka kafa karışıklığına sebep veriyor. Bu sebeple Çin de bu listeye girmesi gerekiyor.

Bonus: Türkiye

Bonus: Türkiye

Biz elbette yanlış bilmiyoruz; ama dünyanın geri kalanı genelde Türkiye'nin başkentinin İstanbul olduğunu düşünüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
530
71
41
40
38
38
34
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Nyeri

Where is the capital of turkey? Где столица Турции? トルコの首都はどこですか?

simon leblanc

İsrail kendisi Kudüs olarak kabul ediyor lakin BM ve çoğu dünya ülkesi Tel Aviv olarak kabul ediyor.

PaZZ

Onun nedeni Israil kuruldugunda Dogu topraklari ve Kudus'ün büyük kısmı Filitin topragiydi. Ve İsrail'in başkenti Tel Aviv di.

Gizem Yenikler

Çocukken bende bir kaçını öyle sanıyordum, araştıra,araştıra öğrendim.Coğrafya güzel bir dal bence.