Dündar: 'Beraate Bir Adım Daha Yaklaştık'

84PAYLAŞIM

MİT TIR'ları haberi nedeniyle casuslukla suçlanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Savcı'nın, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı "MİT TIR’ları haberi davası"nın Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görülen ve savcılar ile askerlerin yargılandığı davayla birleştirilmesi talebini reddeden mahkeme, davayı 6 Mayıs Cuma gününe erteledi.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Can Dündar ve Erdem Gül ile avukatları katıldı. Kapalı yapılmasına karar verilen duruşmaya Dündar ve Gül'ün eşleri de yer aldı. 

Savcı, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları haberi davası"nın, Yargıtay 16. Dairesi'nde görülen ve savcılar ile askerlerin yargılandığı davayla birleştirilmesini istedi. Bunu görüşen mahkeme heyeti, savcının talebini reddetti.

Can Dündar, talebin reddedilmesinin ardından Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Bir zafer daha. Ankara MİT TIR'ları davasıyla birleştirme talebi reddedildi" dedi.

Savcı'ya mütalaasını hazırlaması için süre verildi, duruşma 6 Mayıs Cuma gününe ertelendi.

'Plan çöktü'

Duruşma sonrası açıklama yapan Can Dündar ve Erdem Gül, bugünkü karardan mutlu olduklarını ifade ettiler. Can Dündar, "plan çöktü, beraate bir adım daha yaklaştık" dedi.

Dündar ve Gül, duruşma öncesi adliye önünde gazetecilere açıklama yapmıştı:

Can Dündar: 'Tutuklu akademisyenleri buradan alıp gideceğiz'

Can Dündar şunları söyledi: 

"’Bugün iyi bir tesadüf oldu. Bugün Türkiye’nin basın özgürlüğünü ilgilendiren önemli davası ve mücadelesi, ifade özgürlüğünü ve barış özlemini dile getiren akademisyenlerin davası bir araya geldi. Dolayısıyla çok daha güçlüyüz bugün burada. Tek tek yargılanmak yerine bir arada, birbirimizin mücadelesine sahip çıkmayı çok önemli buluyorum. İki önemli damar bugün Çağlayan önünde bir araya geldi. Ben Türkiye’nin muhalif potansiyelinin mücadele gücünün, direncinin adliye önlerinden başlayacağına inanıyorum. Öyle olmaya başladı. Giderek daha güçlüyüz. Bugün öğretim üyelerimizi alıp dışarıya çıkarmaya geldik. Kendi davamızdan daha çok önemsiyoruz. Onları buradan alıp daha güçlü bir şekilde ayrılacağız ve öğrencileri, öğretim üyesi arkadaşları onlara inananlar, barışa inananlar hep birlikte Silivri’ye gideceğiz, alıp çıkacağız diye ümit ediyorum. Bizi yargılamak ile sonuç alamayacaklarını görecekler. Bu mücadele sonunda hem basın özgürlüğünü ifade özgürlüğünü çok daha ileri bir noktaya taşıyacağız, diye ümit ediyorum. Bu Çağlayan’da başlayan mücadele çağlayana dönüşecek. Buna yürekten inanıyoruz. Dilerim akşam iyi haberler ile hep birlikte olacağız.’’

Erdem Gül: 'Baskı aynı şekilde devam ediyor. Tek fark, biz hapiste değiliz'

Erdem Gül'ün açıklaması ise şöyle:

"Benzer şeyleri söyleyeceğiz. En son duruşmamız 1 Nisan’daydı. Hepiniz buradaydınız. Medya meselesi bakımından söylersek medyadaki halimizde bir değişiklik yok. Medyanın üzerindeki baskı düşünce özgürlüğünün üzerindeki baskı aynı şekilde devam ediyor. Tek fark biz hapiste değiliz. Tutuksuz kalabiliyoruz şu süre boyunca. Bunun sürmesi de gerekiyor. Biz hatta davamızın da düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün de mahkemede fırsat verilirse bunu söyleyeceğiz. Anayasa Mahkemesi kararı sonrası bu davanın düşürülüp bizim tam özgürlüğümüze kavuşmamız ve gazeteciliğe devam etmemiz gerekir. İkinci bölümde bizim davada bu olurken akademisyenlerin de serbest bırakılması gerekiyor. Çağlayan adliyesinden iki iyi haberle çıkmak istiyoruz.’’

Dündar ve Gül, 1 Nisan tarihinde MİT TIR'ları haberi nedeniyle ikinci kez hakim karşısına çıkmış ve mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmalarına karar verilmişti.

Dündar ve Gül'e yöneltilen suçlamalar:

Bugün üçüncü kez hakim karşısına çıkan Dündar ve Gül'e yöneltilen suçlamalar şöyle:

  • Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme,

  • Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama,

  • Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etme,

  • Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme.

1 Nisan'daki ikinci duruşmanın ardından Dündar 'Tutuklanmamızı bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattık, özür dileriz' demişti

Ajanslar, 140journos ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir