Düğünde Damadın Gelecekte Kendisine Karşı Gelmemesi İçin Geline Tokat Atması "Olmaz Olsun Böyle Gelenek!" Dedirtti!

-
Abone ol

Kendi yakınlarının yanında göz göre göre şiddet gören bir kadın ve alkış kıyamet...

Uydurulan bir gelenek, şamanizmde bulunmasının imkanı olmayan bir gericilik ve cinsiyetçilik... Geline düğünde damadın tokat atması geleneği daha önce de ülkemizin gündemini meşgul etmişti.

2020 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde, her gün en az bir kadını şiddete kurban verdiğimiz ülkemizde yine bu tokat meselesini konuşuyoruz.

Konuşuyoruz çünkü bir milim bile ilerleyemedik. İnsanlık onurunu ayaklar altına alan başlık parası, kanlı çarşaf, bekaret simgesi kırmızı kurdele geleneği hız kesmeden sürüyor. Bunun yanına bir de sosyal medyada sık sık gündeme gelen damadın geline tokat atması geleneği eklendi. Şamanizmden geldiği iddia edilen ancak bunun imkanının olmadığı bu gelenek kadının erkeğine biat etmesi için gerçekleştiriliyor. Herkesin gözü önünde, alkış kıyamet içinde... 

Neresinden bakarsak bakalım, bu bir insanlık ayıbıdır ve anayasının 17. maddesine aykırıdır: "Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz."

1. Sosyal medyada da tepkilerin odağındaydı bu gelenek. İşte o paylaşımlar...

twitter.com

2. 

twitter.com

3. 

twitter.com

4. 

twitter.com

5. 

twitter.com

6. 

twitter.com

7. 

twitter.com

8. 

twitter.com

9. 

twitter.com

10. 

twitter.com

11. 

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kurtali1983

Damat belli ki beyinsiz bir hayvan. Hadi yaşadıgın yörenin adetlerinde var diyelim sıra sana gelmiş seninde bunu sembolik olarak yerine getirmen gerekiyor diyelim kızın yüzünü okşar gibi bi elin degsin olsun bitsin. Niye hayvan gibi abanıyosun mutlu gününde neden canı yansın istiyorsun. Belli ki yontulmamış odun inş. bir gün gelirde buralara kendisi gibi hayvan cahil için insanlar nasıl şeyler yazmışlar nasıl igrenmişler okurda utanır biraz.

sairsel

Her gün diyorum ki bundan daha beter bir şey göremem herhalde diyorum ama yine görüyorum maalesef! Aklım hafızam almaz oldu artık evlendiğin insana neden vuruyorsun, vurduğun kişi bunu neden kabulleniyor diğerleri neden alkışlıyor? Kardeşim siz geri zekalı mısınız? Devrelerim yandı bu nedir arkadaş ya?!!!

lol-hiphop

Şamanizm'de kadınları aşağılayan değil yücelten adetler var, bunlar resmen götlerinden adet uydurmuşlar. Hani çomar bölgenin adeti bu acaba? Trakya olamaz imkansız.

maca_as

Hadi biz de burada neticemizden adet yaratalım arkadaşlar. Düğün gecesi damadın 8 parmağını ve bir bacağını kırmak adet olsun mesela. "Evlenince karısına el kaldıramasın, dışarıdaki kadınlara gitmesin demekmiş" diye kılıf uydurabiliriz.

maca_as

Burada suçlu olan erkek değil kadındır. Bu adamcık ağızlıyı yetiştiren kadındır, kızını gelin vermiş ama o tokada ses çıkartmayan kadındır, kardeşini, ablasını, arkadaşını o şekilde görüp gülen engellemeyen kadındır, o tokadı yeyip ses çıkartmayan gelin kadındır! Buna çanak tutan, karşı çıkmayan, alkışlayan her kadın bu konuda suçludur. Tekrar ediyorum; burada suçlu olan erkek değildir, geri zekalı olan erkektir. Kadınlarımızı eğitelim birey olsunlar, süs köpeği olmasınlar diye umut ediyoruz. Ama boş...

Görüş Bildir