Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dudaklarla İlgili Okur Okumaz Apışıp Kalacağınız 13 Acayip Bilgi

-

Yemek, konuşmak, öpüşmek hatta mimiklerimizle duygularımızı ifade edebilmek için kullandığımız en önemli organ dudaklarımız. Vücudumuzda küçük bir yer kaplıyor, işlevleri ise say say bitmez...

1. Dudaklarınız parmak uçlarınızdan bile 100 kat daha fazla hassastır.

Dudaklarımızda bir milyondan fazla sinir ucu bulunuyor. Bu nedenle çok hassaslar. Fakat onların savunmasını sağlayan, herhangi bir koruyucu zar yapısı bulunmuyor. Bu nedenle de çabuk etkilenen bir organ.

2. Dudaklarınızın çok çabuk kurumasının sebebi ise ter bezlerinin bulunmayışı.

Ter bezlerinin bulunduğu bölgeler ciddi anlamda nemli kalır, dudaklarda ter bezleri bulunmadığı için çok çabuk kururlar ve sık sık nemlendirmeniz gerekir.

3. Dudak iziniz eşsizdir.

Tıpkı parmak izi gibi dudak izi de herkes için özgündür.

4. Dudaklarınızın pembe görüntüsünün sebebi, kan damarlarının renginden kaynaklanır.

Dudaklardaki mukus zarı oldukça şeffaftır. Derinin kapladığı vücudumuzun diğer bölgelerinde deri altında yaklaşık 16 tabaka bulunuyor. Dudaklarda ise yalnızca 3-6 tabaka yer alır. Bu nedenle dudaklarımız çok şeffaf ve kan damarlarından dolayı daha renkli gözükür.

5. Dudak kanseri, erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır.

Kadınlarda dudaklar için nemlendirici kullanmak daha yaygındır. Bu şekilde dudakları hem nemli kalır, hem de güneşten gelen UV ışınlarına karşı korunur. Erkeklerde ise böyle bir alışkanlık olmadığından kanser daha yaygın görülüyor.

6. Yaşlandıkça dudaklarımız dolgunluğunu kaybediyor.

Yaşlanma ile vücudun kollajen üretimi azalıyor. Kollajen hayati bir proteindir. Bir işlevi de dudaklara şekil vermektir. Yaşlandıkça kollajen üretiminin azalmasıyla birlikte dudaklar dolgunluğunu kaybetmeye başlar.

7. Islık çalabilmeniz dudaklarınızın üstündeki ''orbicularis oris'' kaslarınıza bağlı.

Dudaklar, orbicularis oris denilen kasların dudak etrafını çevrelemesiyle oluşur. Islık çalma, öpüşme gibi faaliyetlerimiz bu kasların hareketiyle gerçekleşiyor.

8. İskoç bir psikoloğa göre belirgin dudak tüberkülü olan kadınlar vajinal orgazmda daha başarılı oluyor.

Üst dudağınızın tam ortasında etli bir yumru var. Buna dudak tüberkülü deniyor. Bazı insanlarda daha belirgin bazılarında ise daha az belirgin.

9. Bilim insanları dudak kilitlemenin (yani öpüşmenin) biyolojik bilgi alışverişine ve karşı cinsten feromonları hissetmenize izin verdiğini söylüyor.

Bu biyolojik alışverişi aslında beynimiz arka planda yapıyor. Buna göre de öpüşmenin eş seçmede önemli bir yeri bulunuyor.

10. Bazı kültürlerde kadınların dudaklarını örtme sebebi, dudakların vajinadan sonra ikinci cinsel organ olarak kabul görmesi.

Sebebi tabii ki oral seks...

11. Uzmanlara göre kırmızı ruj, erkeklerde vajina rengi ve görüntüsü çağrıştırıyor.

Fransa'da sosyologların yaptığı deneylerde kırmızı dudaklı kadınlar erkeklere her zaman daha çekici gelmiş. Bunun sebebi ise vajina etkisi yaratmasıymış...

12. Dudaklarınız felç de olabiliyor.

Dudak felci, ''Bell Felci'' olarak bilinen bir çeşit yüz felcidir. Yüz sinirlerinin hasar görmesi sebebiyle oluşur. Bu felce yakalanan insanlar dudaklarının aldığı şekle göre sürekli gülümserken ya da mutsuz gibi bir görüntü sergileyebilir. Fakat bu zamanla geçen bir felç çeşididir.

13. Dudaklar vücudun içinde yapılıp, dışarıya doğru uzanan tek vücut parçasıdır.

Ağız iç astarını oluşturan mukus membranı aynı zamanda dudakların da oluşumunu sağlar.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osslemosslem

Akla bir şey takıldığında ilk onları ısırmanın psikolojik açılımı? Kocaman bir sektör hizmet ediyor, haliyle bu nokta da önem kazanıyor tabii. Ama benden yana şansları yok, her ruj kalıcı etki yaratır gibi, silmeden çıkmıyor. :))

abdul-hamit

Parmak izi, dil izi ve şimdide dudak izinin eşsiz olması #3 daha öğrenecek çok şey var..

elif-erkan1

Yeni doğan bebekleri topuk izleri, annesinin parmak iziyle aynıdır. Bilmiyorduysan benden olsun :)))

yagmur.peker

#6 üzdü.

bilgebahar

dudak tüberkülünü hemen kontrol edenler :) #10 daki fotoğraftan ayrılamadım bir süre ayrıca admin 10daki alt bilgilendime için sağol eminim kimse anlamamıştı :)

aktivistgenc

6'daki abla dudak kalemini o kadar dışarıdan sürdüğü sürece bişey olmaz ona.

Görüş Bildir