Dr. Savaş: "Bugün Dezavantajlı Olanları Korumayacaksanız, 'Sosyal Devletim' Diye Dolaşmayın"

946PAYLAŞIM

Katıldığı televizyon programında sokağa çıkma yasağı seçeneğini değerlendiren Dr. Serdar Savaş "Devlet, sosyal açıdan dezavantajlı olan gruplarını bugün korumayacaksa, lütfen ne gün koruyacağını bana söylesin. Bunu da söylemiyorsa, sosyal devletim diye dolaşmasın" dedi. Savaş'ın açıklamaları sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına girdi.

Türkiye'de koronavirüs vakaları ve buna bağlı can kayıpları artarken sokağa çıkma yasağı seçeneği daha fazla dilendirilir oldu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam alınan ek tedbirleri açıkladığı konuşmasında "kişisel karantinaya devam" dedi.

Dr. Serdar Savaş katıldığı Haber Global yayınında sokağa çıkma yasağı tartışmasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

"Sokağa çıkıp öldüğünde 'biz sana demiştik' diyemezsin"

Asıl korunması gerekenin dezavantajlı gruplar olduğunu belirten Savaş, şöyle devam etti:

"Balık tutuyormuş, parkta geziyormuş... Balık da tutsun parkta da gezsin bir şey olmaz. Problem olan ne? Zaten beslenmesi zayıf, zaten kötü koşullarda yaşayan, zaten evindeki koşullar sağlıklı olmayan fakirin fukarının bu koşullarda mecburen sokağa çıkıp, öldüğü zaman da 'E biz sana sokağa çıkma demiştik, sen öldün' diyemezsin, böyle bir şey yok. Devlet diyecek ki, 'Sokağa çıkmıyorsun, fakir fukara evinde oturuyorsun. Ben de sana bakacağım' demeli. Sosyal devlet bu. Devlet bunu yapamıyorsa hiç sosyal devletim diye dolaşmasın. Görev gereği, otobüs sürücüsü, eczacı, doktor tabi çıkacak. Ama bu insanların hastalığa yakalanma riski ekmeğini kazanmak için sokağa çıkmak zorunda olandan çok daha düşük."

"Devlet yapamıyorsa hesap açsın, bu halk fakirine sahip çıkar"

Çalışmak zorunda olanlar için "İşe belirli bir yaş grubunda olanlar gitsin" önerisinde bulunan Savaş, "Fakiri fukarayı eve sokalım. Devlet bunu yapamıyorsa eğer biz bunu zekatımızla yaparız. Biz bunu sosyal yardımımızla yaparız. Devlet 'benim gücüm yok' diyorsa hesap açsın. Bakın bu halk fakirine fukarasına nasıl sahip çıkacak" dedi.

Dr. Savaş'ın konuşması sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasına girdi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir