Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Madde ile Hafızalardan Silinmeyen 11 Eylül Saldırıları

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Dünyayı dehşete düşüren 11 Eylül terör saldırısının üzerinden tam 13 yıl geçti. 11 Eylül 2001'de New York'taki İkiz Kuleler'e 2 uçakla düzenlenen terör saldırısı sonucu yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı insanlık tarihinin en büyük terör eylemi olarak hafızalarda kaldı.

1. ABD, 11 Eylül 2011'de kanlı bir saldırıyla uyandı

11 Eylül 2001 sabahı Amerika Birleşik Devletleri (ABD), dünyanın en büyük terör saldırısına uyandı. 13 yıl önce bugün 19 terörist, Boston, Newark ve Washington'dan kalkıp San Francisco ve Los Angeles'a giden dört yolcu uçağını kaçırarak New York'taki İkiz Kuleler'e ve Virginia'daki ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a çarptı.

Fotoğraf : AP

2. İlk uçak kuzey kulesine çarptı

07:59’da Boston’daki Logan Uluslararası Havalanından kalkan, Los Angeles’a uçan Amerikan Havayolları’na ait Boeing 767-223ER tipi uçak 8:16’da rotasından saptı. Sabah 08.46'da beş teröristin kaçırdığı American Airlines'a ait 11 sayılı yolcu uçağı, Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey kulesine çarptı.

Saldırıdan 102 dakika sonra bina yerle bir oldu

Saldırının olduğu an...

Saldırının ertesi günü The New York Times gazetesi

3. İkinci saldırıyı tüm dünya naklen izledi

İlk saldırıdan 17 dakika sonra, beş teröristin kaçırdığı United Airlines'a ait 175 sayılı uçağın güney kuleye çarpmasını tüm dünya naklen izledi.

Saldırıdan 56 dakika sonrada ikinci bina da yerle bir oldu

4. Her şey, uçakları kaçıranların istediği gibi gelişiyordu

Panik, korku ve çaresizlik hissi, sadece İkiz Kuleler'de saldırıya maruz kalanları esir almıyor, ekran başındaki milyonlarca insanı da etkiliyordu. Uçakların İkiz Kuleler'e çarpmasını canlı yayında izleyen milyonlarca insan artık dünyanın hiçbir yerinde kendilerini güvende hissetmeyecekti.

Fotoğraf: AFP

5. Pentagon bilmecesi

İkinci kulenin vurulmasından 34 dakika sonra, saat 09.37'de beş teröristin kaçırdığı American Airlines'a ait 77 sefer sayılı üçüncü bir uçak ise Virginia, Arlington'daki ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a çarptı. Bu uçağın çarpma anına ilişkin görüntülerin yayınlanmayışı ve Pentagon'da oluşan hasarın görece küçük olması, hala tartışılan soru işaretlerine neden oldu.

6. "Havada başka uçak var mı?"

Pentagon'dan 26 dakika sonra, "havada başka uçak var mı?" endişesi doruğa çıktığında dördüncü uçağın Pennsylvania'da kırsal alana düştüğü haberi geldi. Dört teröristin kaçırdığı United Airlines'a ait 93 sayılı bu uçağın asıl hedefinin, Washington'da Beyaz Saray ya da Parlamento Binası Capitol olduğu düşünülüyor.

Fotoğraf: AFP

7. Bush'un saldırıyı haber aldığı an

Saldırıların meydana geldiği gün ABD Başkanı Bush, Florida'daki bir okulda çocuklara "Günah Keçisi" adlı hikâyeyi okuyordu. O sırada Beyaz Saray Personel Şefi kulağına eğilerek, "ABD saldırı altında" dedi. Bir süre şaşkınlığını gizlemekte zorlanan Bush, daha sonra hikâye okumaya devam etti. Bush, çocukları korkutmamak için okumaya devam ettiğini söyledi.

8.Komple teorileri üretildi; ama saldırıyı El-Kaide üstlendi

Saldırıların hemen ardın medyada kanlı saldırının Amerikan hükümeti tarafından düzenlendiği şeklinde komplo teorileri üretilmiş olsa da saldırıyı, 1988 yılında kurulan, Usame Bin Ladin’in liderlik yaptığı, kökten dinci bir örgüt olan El-Kaide üstlendi.

9. Ölenlerin çoğu üst katlardaydı

İkiz Kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve uçaklardaki 246 kişi hayatını kaybetti. 19 teröristle birlikte toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklandı. 

Fotoğraf: AP

85'inci kata çarpan uçağın infilak etmesiyle yaşanan paniği, kulenin 70'inci katından kendini boşluğa bırakan insanların çaresizliğini, yıkılan kulelerden kaçmaya çalışanların yüzündeki korkuyu izleyen herkes, 11 Eylül'ün "Fahri Kurbanları" oldu. 

Fotoğraf : Reuters

10. 200 kişi kendini aşağı attı

İkiz Kuleler'deki yaklaşık 200 kişi, son bir kurtulma ümidiyle kendilerini yaklaşık 400 metre yükseklikten aşağı attı. Havada bazıları tişörtlerini, bazıları da masa örtülerini düşüş hızlarını kesmesi için paraşüt gibi kullanmaya çalıştı; ancak sadece 10 saniye içinde ortalama 250 kilometre hızla asfalta düşmekten kurtulamadılar.

Saldırı sonrası...

11. ABD, başına 2 milyon dolar ödül koydu

2 Mayıs 2011'de ABD özel timinin Pakistan'ın Abodobad kentine düzenlediği operasyonla 10 yıldır firari olan El Kaide lideri öldürüldü. Bush öldürüldüğünü bir aile yemeğinde operasyonu Beyaz Saray'da kurmayları ile izleyen Obama'dan öğrendi. 

Fotoğraf : AP

12. Dünyayı altüst eden konuşma: “Ya bizdensiniz ya da onlardan”

Terör eylemlerini lanetleyen ABD Başkanı George W. Bush saldırıların hemen akabinde yaptığı açıklamada tüm dünya liderlerine saflarını seçmeleri çağrısını yaparak şöyle seslendi: “Ya bizdensiniz ya da onlardansınız.”

13. ABD, "Teröre Karşı Küresel Savaş" ilan etti

Dünyanın süper gücü olarak nitelendirilen Amerika, yapılan kanlı saldırıya duyarsız kalmadı. Saldırılar, ABD'nin Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünya politikasını değiştirmesinin de milâdı oldu. Bir numaralı önceliği 'güvenliğe' veren Bush yönetimi, Ortadoğu'da iki ülkeyi işgal etti. Beyaz Saray'ın izlediği 'savaş yanlısı' politika, tüm dünyada tepkilere yol açtı.

Fotoğraf : AP

14. Yeni bir şiddet doğdu

Tüm dünyayı sarsan olaydan 1 ay sonra dönemin Amerika Başkanı George W. Bush Afganistan’a hava saldırısı emrini verdi. “Irak’ın sahip olduğu kitle imha silahları tehdit oluşturuyor” gerekçesiyle 20 Mart 2003’de Amerikan ordusu Irak’a girdi. 

Amerikan ordusunun Bağdat’a girmesiyle birlikte, Saddam Hüseyin'in  24 yıllık iktidarı da sona erdi. ABD güçleri tarafından yakalanan Saddam 3 yıl süren yargılama sürecinin ardından infaz edildi. ABD ordusu 2011 yılında Irak’tan çekilme kararı alırken Barack Obama döneminde, 11 Eylül saldırılarının hedef ismi olan Usame Bin Ladin de öldürüldü.

15. Geriye ‘Hatıra Anıtı’ kaldı

Yaşanan facia sonrasında Dünya Ticaret Merkezi’nin olduğu alanda 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için bir hatıra anıtı oluşturuldu. 

Patlama bölgesinden çıkarılan çelikler, yüzlerce hatıra eşyası, haçlarla sanat eserleri  üretildi. Ortaya çıkana hatıralar  1 Eylül Anıtı Müzesi'nde sergilenmeye devam ediyor.

Dünyayı değiştirdi; travması aynı kaldı

Tüm dünyayı travmaya sürükleyen 11 Eylül saldırılarının üzerinden 13 yıl geçti. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından dünyanın tek süper gücü konumuna gelen ABD, 11 Eylül'de iç ve dış politikasında derinden yara aldı. Travma öylesine büyüktü ki, İkiz Kuleler'in yıkılışını gören ABD'liler, kendilerini bir daha asla güvende hissetmediler.

"11 Eylül Saldırıları ve 9 Komplo Teorisi" dosyasını okumak için tıklayınız

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir