Dönemlerinin En Güçlü 100 Kadını Arasında Gösterilen İki Kadın: Nilüfer Sultan ve Dürrüşehvar Sultan

4.8bPAYLAŞIM

Apar topar sürgün edilen bir aile ve ailenin kurtuluş bileti olarak gördüğü iki kadın... Tarih çoğu zaman büyük olaylardan çok küçük detaylarla daha net anlaşılabiliyor. İşte tarihin içinden, o dönemleri daha net anlayabileceğimiz kısa bir hikaye.

Kaynak: https://twitter.com/HektorVartanyan/stat...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

41. 

42. 

43. 

44. 

45. 

46. 

47. 

48. 

49. 

50. 

51. 

52. 

53. 

54. 

55. 

56. 

57. 

58. 

59. 

60. 

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
doga-cakar

Romanovlara bakıp şükredebilirler bence.

cashpray

doğrusuyla yanlışıyla ortada bir hikaye var. zaten bu hikaye yada başka biri, hanedanın nihayete ulaşmış olmasının gerekliliğini perçinler nitelikte olduğu aşikar. hanedan; bu noktada çok belli ki, halkı sömürmekten başka meziyeti olmayan ve sonunda kadın ticareti yapmaya elverişli bir barbarlık ekibidir. sonlanmış olması gecikmiş olsa da "zararın neresinden dönersen kâr"dır. ama bunları kalkıp bugün bile, savunarak "gelin bizi sömürün,lüksünüze kurban olalım" şeklinde savunanları da yok etmedikçe (yok etmekten kasıt,bir tür kırım değil, eğitmektir) 50 yılda bir karşımıza çıkacak aciz bir konudur.

everloving

Hikaye doğru ya da yalan diyebilecek bilgiye sahip değilim. Ama geçmişte bu ülkeye hizmet etmiş insanlardan nefret ederek, o görüşü savunanları zan altında bırakara sittin sene 2017 medeniyetine ulaşamayız. Bakın isim vermiyorum. 2 taraf için de durum böyle. O dönemin şartları altında verilen kararları "o kararı vereceğine ölmeyi tercih etseydi" gibi bir argümanla savunmak bence biraz haksızlık. Verilen karar(doğru ya da yanlış) ne olursa olsun bu kararlarda payı olmayan masum insanlara oluyor olan ve çektirdiği acılar gözardı edilmemelidir. Neyse yorumlardan bağımsız konuşacak olursam, doğru olsa da olmasa da güzel dizi konusu olur bence. Hikaye falan gerçekten çok heyecanlı. Buradan demir leblebi rolü için Tims Yapıma göz kırpyorum. Fikri verdim artık yaparsınız bir güzellik (kıps)

eda-guney1

Atatürk'ün resminin gösterilerek başka planları vardı gibi suçlayıcı bir cümle kurulmuş ve onedio da bunu güzel bir galeriymis gibi paylaşmış.Donemin hanedanının ülke politikaları bir bütün olarak düşünülsün bakalım hiçbir zarar verilmeden ki bu galeride Darbe diye adlandırdıkları bu olaylar sonucu yurtdışında yönetici aile katlediliyor niye sadece sürgün kararı verildi?Açıkça Atatürk-ınönü düşmanlığı güden bu galerinin yayınlanması taraflı davranılıp,cahillik yapmaktan başka hiçbirşey değildir!

merca

Bazı olaylara o dönemin gözüyle bakmak gerekiyor. Bulunduğumuz şartlar altında duruşumuz ne olursa olsun asla o şartları anlamayız. Atatürk, bir devrim gerçekleştiriyordu. Bundan daha azıyla başaramazdı bunu. Sürgün doğru veya yanlış yapmak zorundaydı! Keza sürgün edilenler; mücevher, değerli eşya vs almışlar. Bir bilinmezliğe gidiyorsun tabii ki yanına güvence alacaksın. Biz, o dönem prens/prenses olsak ekmeğimizi kendimiz kesecektik zaten değil mi? Yapmayın Allah aşkına 21. YY'dan seslenmek kolay tabii. Keşke padişahlar değil de; şu iki kadının hayatı film yapılsa da izlesek. İki kadının; hırsı, var olma ve yükselme, hayatta kalma savaşı ve bulundukları toplumu hemcinsleri için iyileştirme çabası. EFSANE!

tc-ahmet-ozan-sen

Vahdettin için de sık sık "işte yanına hiçbir şey almadı, son yıllarında açtı cenazesi bile ortada kaldı" denir. Aslında fakirlik çektiği, cenazesinin haciz yüzünden kalkamadığı doğrudur ama yanına o da iyi para almıştır. Yaveri Zeki Efendi paranın çoğunu çarçur etmiş, Vahdettin de başlarda gayet lüks yerlerde kalmıştır (bir de Şeyh Said'e falan hala örtülü ödenekten para dağıttığı söylentisi var ama kesin değil galiba).

Görüş Bildir