Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Donald Trump Yine Sildi Süpürdü: Beş Eyalette Birden Ön Seçim Zaferi

 > 
102PAYLAŞIM

Ülkenin kuzeydoğusundaki 5 eyalette yapılan ön seçimlerde Cumhuriyetçi Trump, tüm eyaletlerde kazanarak büyük bir zafer elde etti.  Demokrat Parti yakasında ise Hillary Clinton'ın 4 eyalette, Bernie Sanders'ın bir eyalette yüzü güldü. Sanders'ın yarışı kaybedeceği neredeyse kesinleşti ancak Vermont Senatörü yarışta kalmaya ve kazanabileceği tüm delegeleri kazanmaya kararlı görünüyor. Clinton’ın başkan olmak için elinde ‘kadınlık kartından’ başka bir şeyi olmadığını savunan Trump “Hillary Clinton erkek olsaydı, oyların ancak yüzde 5’ini alırdı. Güzel olan şey şu ki kadınlar onu sevmiyor” dedi ve bu açıklama sosyal medyada tepkilere neden oldu. 

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler ile Demokratların adaylarını belirleme süreci devam ediyor. 

Ön seçim sürecinde yeni bir “Süper Salı” heyecanı yaşandı. 

Demokrat ve Cumhuriyetçi partili seçmenler ülkenin kuzeydoğusundaki Connecticut, Delaware, Maryland, Pensilvanya ve Rhode Island eyaletlerinde sandık başına gitti.

Trump bu eyaletlerdeki zaferinin ardından kendisini 'Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı' olarak tanımladı

Cumhuriyetçi Parti kanadında partinin önde giden adayı emlak zengini Donald Trump, tüm eyaletlerde rakiplerine üstünlük sağlayarak gerçekten büyük bir zafer kazandı. 

Trump, kesin olmayan sonuçlara göre, oyların Connecticut’ta yüzde 58’ini, Delaware’de yüzde 61’ini, Maryland’de yüzde 55’ini, Pensilvanya’da yüzde 57’sini ve Rhode Island’da ise yüzde 64’ünü kazanarak rakiplerini geride bıraktı.

Trump, beş eyaleti kolaylıkla kazanmakla kalmadı, bu eyaletlerin her birinde yüzde 55’in üzerinde oy topladı

Bu zaferiyle birlikte Trump, kazandığı delege sayısını 949’a yükselterek partisinin adaylığını kazanmaya daha da yaklaştı. Trump’ın partinin adayı olabilmesi için bin 237 delegeyi hanesine yazdırması gerekiyor.

Trump’ın rakipleri Teksas Senatörü Ted Cruz’un 544, Ohio Valisi John Kasich’in ise 153 delegesi bulunuyor.

Demokrat Parti kanadında ise eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dört eyalette kazandı

Kamuoyu yoklamalarının işaret ettiği gibi Clinton, Connecticut, Delaware, Maryland ve Pensilvanya eyaletlerinde rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’a üstünlük sağladı. 

Clinton, partililerin Connecticut’ta yüzde 51’inin, Delaware’de yüzde 60’ının, Maryland’de yüzde 63’ünün ve Pensilvanya’da ise yüzde 56’sının desteğini kazandı.

Clinton, neredeyse adaylığını garantilemiş gibi konuştu

Hillary Clinton dün Philadelphia’da yaptığı konuşmada, Demokrat Parti’yi birleştireceğini ve kasım ayındaki başkan seçimlerine başarıyla taşıyacağını söyledi. 

Neredeyse adaylığını garantilemiş gibi konuşan eski Dışişleri Bakanı, kasım ayındaki seçimlerde karşısına çıkmasını umduğu Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’a yüklendi ve Trump’ın yarışın başından bu yana kullandığı “Amerika’yı yeniden büyük bir ülke yapacağız” sloganını eleştirdi.

Sanders ise yarışı kaybedeceği neredeyse kesinleşmesine rağmen yarışta kalmaya kararlı

Demokratların diğer aday adayı Sanders ise sadece Rhode Island’da Clinton’a galip geldi. Sanders eyaletteki partililerin yüzde 55’inin desteğini aldı.

Trump'tan yine cinsiyetçi ifadeler...

Öte yandan seçimin resmi olmayan sonuçları sonrası Trump, yine cinsiyetçi ifadelerle, bu kez Clinton’a saldırdı. Clinton’ın başkan olmak için elinde ‘kadınlık kartından’ başka bir şeyi olmadığını savunan Trump, “Hillary Clinton erkek olsaydı, oyların ancak yüzde 5’ini alırdı. Güzel olan şey şu ki kadınlar onu sevmiyor” dedi.

Mary Foster’ın bu ifadeleri duyunca değişen yüz ifadesi dikkatlerden kaçmadı...

Trump’ın bu lafları sosyal medyada eleştiri konusu olurken destekçisi Chris Christine’nin eşi olan Mary Foster’ın bu ifadeleri duyunca değişen yüz ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

AA, VOA ve Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir