Donald Trump'ın İnandığı 20 Şey

 > -

ABD' de Cumhuriyetçilerin başkan adayı olan milyarder işadamı Donald Trump adaylık yarışında kendisini özellikle sıra dışı söylemleriyle ön plana taşıdı. Müslümanlara ve göçmenlere yönelik ırkçılığa varan söylemleri, rakiplerine yönelik sert sözleri ve ilginç benzetmeleri, dış politika konularında alışılmadık çıkışlarıyla bir yandan büyük bir destek kazanırken öte yandan çok sert eleştirilerin de hedefi oldu.

İşte Trump'ın tartışma yaratan sözlerinden 20 tanesi...

1. Amerikalı Araplar 11 Eylül saldırılarını kutladı

Trump, 11 Eylül saldırılarının ardından, defalarca New Jersey'deki Müslümanların kutlama yaptıklarını söyledi. Trump, "Bu tür olaylar ABD'de yaşayan Müslümanlar hakkında bir şeyler söylüyor" diyordu. Ancak Trump'ın iddiasını doğrulayacak basında yer almış herhangi bir haber bulunmuyor.

2.ABD su işkencesi ve "diğer güçlü sorgulama yöntemlerini" kullanmalı

Trump, söz ettiği bu metodların, militanların kullandığı, baş kesme gibi taktiklerin yanında çerez niteliğinde olduğunu söyledi.

3. Trump IŞİD'i bombalayarak bitirecek

Başkan adayı, diğer adaylarının hiçbirinin Irak Şam İslam Devleti Örgütü'ne karşı kendisi kadar sert olmayacağını, kendisinin militanların petrole erişimlerini engelleyeceğini söyledi.

4. Cumhuriyetçi aday ABD ile Meksika arasında büyük, "büyük bir duvar" örmek istiyor

5. ABD'de yaşayan yaklaşık 11 milyon yasadışı göçmen sınırdışı edilmeli

Bu fikrin yabancı düşmanı olduğu ve son derece pahalı olduğu eleştirilerine rağmen - tahminlere göre 114 milyar dolar - Trump planlarının hem ulaşılabilir olduğunu hem de insancıl olduğunu iddia ediyor. Trump'ın politikası, yasadışı göçmenlerin çocuklarının ABD'de doğmaktan kaynaklanan vatandaşlık haklarına da son veriyor.

6. Putin'le "iyi geçineceğim"

Trump CNN'e verdiği bir röportajda Putin ve Obama'nın birbirlerinden hazzetmediklerini ancak kendisini bu tür bir sorun yaşamayacağını ve Putin ile "muhtemelen iyi geçineceğini" söyledi.

7. ABD'deki kitlesel katliamları engellemek için akıl sağlığına yatırım yapılmalı

Trump silahlı saldırıların engellenmesi için silahlanmanın kontrol altına alınmasını doğru bulmuyor. Trump bireysel silahlanma konusunda hükümetin baskı uygulamasının doğru olmadığını söylüyor.

8. Çin'e bir dizi şart koşulacak

Trump, seçilmesi durumunda Çin'e ABD ile ticaret karşılığında uyması gerekecek bazı şartlar koşacak. Bu şartlar arasında, Çin'in para birimini devalüe etmemesi, çevrecilik ve işçi hakları konusunda adımlar atması gibi şartlar var.

9. Siyahların Yaşamları Önemlidir hareketi "sorunlu"

Trump, Martin O'Malley gibi bazı eski Demokrat adayların polis şiddetine karşı siyah haklarını savunanlardan özür dilemesiyle dalga geçip kendisini kolluk kuvvetleri yanlısı bir aday olarak öne çıkardı. Trump ayrıca, siyahların karıştığı suçlarla ilgili doğru olmadığı ortaya konan bir istatistik paylaştı. Twitter'daki tabloya göre, ölen siyahların yüzde 97'sinin yine siyahlar tarafından öldürüldüğü ve polisler tarafından öldürülen siyahların oranının yüzde bir olduğu iddia ediliyor.

10. Mevcut işsizlik istatisikleri yanlış

Trump ABD'deki gerçek işsizlik rakamının yüzde 20 olduğunu hatta bu oranın yüzde 42'ye kadar yükselebileceğini söylüyor. Resmi rakamlar işsizliğin yüzde 5.1 olduğunu ortaya koyuyor.

11. Obama'nın sağlık reformları bir 'felaket'

Trump Obama'nın sağlık reformlarının bir felaket olduğunu belirtiyor ve iktidara gelirse, serbest piyasa prensiplerine göre çalışacaklarını söyledi.

12. İklim değişikliği ciddi değil

 Trump, "temiz hava ve temiz su önemli" dese de, iklim değişikliği konusundaki uyarıları ciddiye almadığnı söylüyor.

13. Trump'a göre Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi'li bir dünya daha iyi olurdu

Trump CNN'e verdiği bir röportajda, Libya ve Irak'ın başlarındaki diktatörlerin devrilmesinden sonra daha kötü bir hale geldiğini söylüyor.

14. ABD'ye sığınma başvurusunda bulunan Suriyelileri geri gönderecek

Trump Paris saldırılarının, kendilerini mülteciymiş gibi gösteren saldırganların ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterdiğini ve Suriyelilerin ABD'ye yerleşmelerini engelleyeceğini söylüyor.

15. Müslümanlar ABD'ye kabul edilmemeli

Trump California'daki saldırıların ardından yaptığı açıklamada, ülke yöneticilerinin olayları kontrol altına alıncaya kadar Müslümanların ABD'ye girişlerinin tümüyle engellenmesi gerektiğini ifade etmişti.

16. "Ben gerçekten hoş bir insanım"

Trump son kitabında, "İnanın ben gerçekten iyi bir insanım ve ülkemizi yeniden büyük bir ülke yapmak için büyük bir isteğim var" diye yazıyor.

17. NATO para tuzağı

Donald Trump ABD'nin NATO'daki müttefikleriyle yeni görüşmeler yaparak ittifakın yapısını ve ABD'nin ittifaka sunduğu mali katkı düzeyini dengelemeye çalışacağını söylüyor.

18. Hillary Clinton Bill Clinton'ı suçlayan kadınları baskı altına alıyor

Donald Trump, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'un, eski ABD başkanlarından olan eşi Bill Clinton'ın bazı davranışlarını eleştiren kadınları baskı altına aldığını söylüyor.

19. Saddam'ın iyi yaptığı bir şey vardı; O da teröristleri öldürmek

Donald Trump'a göre Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin kötü bir adamdı.

 "Ancak iyi yaptığı bir şey vardı ki o da teröristleri öldürmek. Bunu çok iyi yapıyordu" diyor Trump.

20. Rüşvet teklifi

Hillary Clinton Dışişleri Bakanı olduğu dönemde özel emailini kullanmaktan dolayı ceza almamak için adalet bakanına başkan olması durumunda görevini koruyacağı rüşvetini önerdi.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaÇinDonald TrumpIŞİDIrakNATOPolisRüşvetTwitterVladimir Putindizi
Görüş Bildir