Görüş Bildir

Dokunulmazlık Görüşmeleri Haftaya Kaldı

Anasayfa > Gündem

TBMM'de Genel Kurulunda yeterli çoğunluk bulunamadığı için AKP'nin anayasa değişikliği görüşmelerinin Pazartesi günü yapılması önerisi görüşülemedi.

AK Parti, Genel Kurul kapanmasının, oturumu yöneten HDP'li Başkanvekili Pervin Buldan ile CHP'li katip üye Emre Köprülü'nün yoklama için elektronik sisteme girmeyişinden kaynaklandığını savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Buldan'ın Genel Kurul'da 'yokmuş gibi davranarak' oturumu kapattığını söyledi. Turan Genel Kurul'un kapanmasının ardından Meclis kulisinde gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'Bir Meclis Başkanvekili gibi değil, bir partinin temsilcisi gibi davrandı.  MHP'nin gündem önerisinin görüşüldüğü, HDP'nin itiraz ettiği bir gündemde, CHP'nin yoklama talebiyle bu işlem hayata geçti. İki sorunumuz var: CHP'nin HDP'ye omuz vermesi, ikincisi bir kişinin katılmadığı iddiası ile Genel Kurul'un kapanması.'

AK Parti grup önerisi ile dokunulmazlıklar ilişkin anayasa değişiklik teklifinin ilk turunun 16 Mayıs pazartesi günü, ikinci turunun da 48 saat sonra, Çarşamba gecesi yapılmasını planlıyordu.

Ancak Genel Kurulda henüz AK Parti grup önerisinin görüşmelerine geçilmeden, MHP grup önerisi görüşüldüğü sırada, CHP yoklama talebinde bulundu. İlk yoklamada toplantı yeter sayı bulunamadı. İkinci oylama yapıldı ve burada da 184 olan toplantı yeter sayısı sağlanamadı.

AK Parti milletvekilleri salonda bulundukları halde sisteme giremediklerini savundu.  Ancak oturumu yöneten HDP'li Meclis Başkanvekili Buldan'ın genel kurulda bir kişinin eksik olduğunu belirterek Genel Kurulu kapatma kararı aldı. Karara AK Partililer kürsü önünde tepki gösterdi ancak Buldan kararını değiştirmedi.

Dokunulmazlık takvimi değişti

Bu durum Anayasa değişikliğinin görüşme takvimini etkiledi. Salı günü açılacak Genel Kurul önce dün görüşülmesi gereken Ekonomi Bakanı Elitaş hakkındaki gensoruyu ele alacak.

Dokunulmazlık görüşlmelerinin ilk turu gensorunun hemen ardından Salı günü yapılacak. İki tur arasında 48 saat geçmesi gerektiği için, ikinci tur oylamalar Cuma günü gerçekleştirilecek.

Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?