Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dokunma Hissini Algılayabilen Elektronik Deri Geliştirildi

 > 
184PAYLAŞIM

Stanford Üniversitesi mühendisleri, insan derisi gibi basınca duyarlı olan esnek bir sensör geliştirmeyi başardı. Yapay uzuvlara dokunma hissi kazandıran elektronik deri, temas ettiği objeden aldığı sinyalleri sinirler vasıtasıyla beyne iletebiliyor.

LOG'da yer alan habere göre Xerox PARC‘ın basılı elektronik teknolojisinden de yararlanıldığı belirtilen araştırmanın başındaki isim olan kimya mühendisliği profesörü Zhenan Bao, yaklaşık 10 yıldır protez uzuvların hissedebilmesini sağlamak için araştırma yapıyor. Prof. Zhenan Bao, insan derisinin esneklik ve iyileşme yeteneklerini taklit edebilen, aynı zamanda da dokunma, sıcaklık ve acı sinyallerini beyne gönderecek bir sensör ağı olarak görev yapabilen bir materyal geliştirmeye çalışıyor. Bao’nun bir süre önce Science‘ta yayınlanan raporuna göre ise bu hedefe ulaşmada büyük bir adım atılmış durumda. Prof. Bao ve ekibi, hedeflenen amaca, dokunma yönünden, ulaşmayı başararak, basıncı algılayabilen esnek bir sensör geliştirdi.

Bu başarıdan sorumlu 17 kişilik ekibin başındaki isim olan Prof. Bao, esnek, deri benzeri bir materyalin basıncı algılayabilmesinin ve aynı zamanda da sinir sistemi bileşenine sinyali iletebilmesinin dünyada bir ilk olma özelliği taşıdığını ifade ediyor.

Çift katmanlı plastik malzemeden oluşan Bao’nun yapay derisinde üst katman, hissetme mekanizmasını yaratıyor. Alt katmandaki devre ise sinyalleri iletme ve bunları sinir hücreleriyle uyumlu olan biyokimyasal uyarıcılara çevirme görevi görüyor. Üstteki katman aynı insan derisi gibi hafif bir dokunuşla sağlam bir el sıkışma hareketini ayırt edebiliyor. 

Deri katmanın basıncı hisseden bir sensöre dönüşmesini araya konumlandırılan milyarlarca karbon nano tüp sağlıyor. Öte yandan kullanılan elektronik mekanizmanın esnek olabilmesi için Xerox PARC’la birlikte çalışan ekibin, firmanın basılı elektronik devre teknolojisini kullandığının altını çizmek gerekiyor.

On yıllık süreç sonunda, nihai hedefleri olan insan bedenine tam entegre bir yapay deri geliştirmek için büyük bir adım atmayı başaran Bao ve ekibinin bundan sonraki çalışmasının sıcaklığı hissedebilen deri geliştirmek olacağı belirtiliyor.

LOG

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir