Doğum Yoluyla ABD Vatandaşlığı Planlayanlara Kötü Haber: Trump Düzenlemeyi İptale Hazırlanıyor

 > 
53PAYLAŞIM

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda kişi çocuğunun ABD vatandaşı olması için doğumunu bu ülkede gerçekleştiriyor. İşte bu hayali kuranlara ABD Başkanı Trump'tan kötü haber var. Başkan Trump, vatandaş olmayanların ve kayıt dışı göçmenlerin çocuklarına ABD topraklarında doğum yoluyla vatandaşlık hakkı verilmesini kaldırmak istediğini söyledi.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığı habere göre, HBO kanalında yayınlanan belgeseldeki açıklamada ABD başkanı, ABD topraklarında anne babanın vatandaşlık durumuna bakılmasızın ülke topraklarında doğan herkese vatandaşlık hakkına son verecek bir başkanlık kararnamesi imzalamayı planladığını söyledi.

Trump, “Biz dünyada, bir kişinin gelip bebek sahibi olup, o bebeğin ABD vatandaşlığının tüm haklarından faydalandığı tek ülkeyiz. Bu çok saçma ve sona ermeli” diye konuştu.

Trump tarih vermedi

ABD Başkanı, bunun için anayasa değişikliğine yani Kongre’yle birlikte hereket edilmesi gerektiğini söylediğini kaydetti ancak artık “başkanlık kararnamesiyle de bunu yapabileceğimi söylüyorlar” dedi. Trump, bu planı ne zaman hayat geçireceğiyle ilgili ayrıntı vermedi.

Amerikan anayasasının 14’üncü maddesine göre, Amerikan topraklarında doğan herkes vatandaş oluyor.

Başkan Donald Trump, seçim kampanyasından bugüne göçmenlik karşıtı politikalarıyla biliniyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir