Doğayla İç İçe Tatil Yapmak İsteyenlerin Çadır Alırken Dikkat Etmesi Gereken 13 Önemli Detay

189PAYLAŞIM

Sosyal mesafeyi koruyarak tatil yapmanın en keyifli yöntemlerinden biri de çadır kampı. Peki, çadır alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

1. Çadır alırken ilk düşünmeniz gereken şey ulaşımı nasıl sağlayacağınız olmalı.

Kamp yaparken ihtiyaç duyacağınız malzemeleri sırtınızda taşıyarak yola çıkacaksanız çadır boyutu ve ağırlığı konusunda hassas olmak durumundasınız. Sırt çantanızdaki onca yüke bir de koca bir çadır eklendiğinde ulaşım bir faciaya dönüşebilir. Genellikle aracınızla tatile çıkacaksanız daha kolay kurulumlu ve büyük çadırlar seçebilirsiniz.

2. Dikkat etmeniz gereken ikinci en önemli konu ise çadırı hangi mevsimde kullanacağınız.

Eğer çadırı sadece yaz aylarında kullanacaksanız mevsim şartlarına uygun, güneşe dayanıklı çadır modellerini seçebilirsiniz. Bu durumda sıcaktan bunalmanızı engelleyecek havalandırmaya ve izolasyona sahip çadır modellerine bakmanızda fayda var. Bu tip çadır modelleri genellikle 3 mevsim çadır olarak adlandırılıyor. 

Eğer çadırı kışın da kullanmak istiyorsanız 4 mevsimlik çadır modellerini incelemenizde fayda var. 5 mevsimlik olarak tarif edilen çadırlar ise yoğun kar ve yağmur gibi koşullarda kullanmanıza olanak tanıyor.

3. Çadırda genellikle kaç kişi kalacağınıza önceden karar vermeniz gerek.

Çadır fiyatlarındaki en önemli değişkenlerden biri çadır boyutu. Dolayısıyla çadır kamplarında genellikle kaç kişi kalacağınızı kesinleştirmeniz gerek. Eğer konfordan feragat edemeyen biriyseniz kişi sayısına +1 ekleme yapabilirsiniz.

4. Çadır kurmak sizin için eğlence mi yoksa yük mü?

Eğer çadır kurmak sizin için keyifli bir aktivite değilse kolay kurumlu bir model seçmeniz gerekiyor. Aksi halde çadır kurmaya çalışırken çıldırmanız olası. 😅

5. Doğada yalnız olmayacağınızı unutmayın: Sineklik

Doğayla iç içe olmaya alışkın olmayan insanlar, doğayla kavuştuğunda şikayet etmeye başlayabiliyor. Kamp atacağınız yerde sivrisinek mağduru olmak istemiyorsanız alacağınız çadırda fermuarlı sineklik olmasına dikkat edin.

6. Çadır içi yerleşimi konforlu hale getirmek istiyorsanız iç cepleri inceleyin.

Birçok çadır modelinde özel eşyalarınızı koyabileceğiniz iç cepler mevcut. Çadır almadan önce bu detayları incelerseniz, 'camping' maceranızı 'glamping' macerasına dönüştürebilirsiniz.

7. Rahatça üstünüzü değiştirebilmek için: Çadır yüksekliği

Eğer sırt çantasıyla birlikte rahatça taşıyabileceğiniz bir çadıra ihtiyacınız varsa çadır yüksekliği konusunda fazla seçici olamazsınız. Tercihiniz ulaşımı daha kolay olan yerlerde ya da 'camping' alanlarında kamp atmaksa iç yüksekliği daha fazla olan bir çadır almanız faydalı olacaktır.

8. Şişme yatak / mat boyuyla uyumluluk olmazsa olmaz!

Konfordan vazgeçemeyip mat yerine şişme yatakta uyumayı tercih edecekseniz alacağınız yatağın çadırın içine sığması gerekecek. Eğer uyumsuz ebatlarda ekipman alırsanız yatağınız çadırınızın yırtılmasına sebep olabilir.

9. Özellikle sert iklim koşullarında kamp atacaklar için: Malzeme kalitesi

Aldığınız çadırı uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız tabanının sağlamlığına, iç ve dış katmanın iklim koşullarına dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çadır kazıkları ve iplerin sağlam olması da oldukça önemli. Çift tenteli çadır modelleri iklim koşullarına karşı daha dayanıklı modeller olarak öne çıkıyor.

10. Kamp lambası asma aparatı olmazsa olmaz özelliklerden biri.

Genellikle çadırların orta kısmında kamp feneri asabileceğiniz bir aparat bulunur. Hava karardıktan sonra çadır içinde eşyalarınızı bulmaya çalışırken acı çekmemek istiyorsanız bu askı bölmesinin olmasına özen gösterin. Elbette, güzel bir çadır lambası almayı ihmal etmeyin.

11. Eğer çadırı paylaştığınız kişiyi rahatsız etmek istemiyorsanız: Çift giriş

Boylarına ve özelliklerine göre değişmekle birlikte çadırlarda birden fazla giriş kapısı/fermuarı olabiliyor. Çok girişli çadırlar havalandırma konusunda avantaj sağlarken çadırı paylaştığınız kişiyi rahatsız etmeden giriş-çıkış yapmanızı da kolaylaştırıyor. Çadır alırken giriş sayısına bakmanızda fayda var.

12. Bagajlı çadır modelleri, konforunuzdan ödün vermeden eşyalarınızı saklamanız için etkili bir çözüm.

Çadırların dış tentesinin iç bölümünde bulunan bu alan, ayakkabı gibi eşyalarınızı dış tarafta bırakarak çadırın iç kısmını temiz tutmanızı kolaylaştırıyor. Aynı zamandan bu eşyaların yağmurdan ve güneşten korunmasını sağlıyor. Birçok kullanım amacı olan bu alan, zorlu kış şartlarında çadırda yemek pişirmenizi de mümkün kılıyor.

13. Şahsi aracınızla yola çıkıyorsanız araç üstü çadır modellerine bakmayı unutmayın.

Şık tasarımlarıyla dikkat çeken araç-üstü çadır modelleri, konfor konusunda da geniş imkanlar sunuyor. Eğer genellikle kendi aracınızla seyahat ediyorsanız bagajınızda her daim bir çadır bulundurmanız mümkün.

Tatilinizi doğayla iç içe geçirmek istiyorsanız bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Into The Wild! Doğa ve Kamp Tutkunlarının Mutlaka Keşfetmesi Gereken Türkiye’deki En İyi 26 Kamp Alanı - onedio.com
Into The Wild! Doğa ve Kamp Tutkunlarının Mutlaka Keşfetmesi Gereken Türkiye’deki En İyi 26 Kamp Alanı - onedio.com
Güvenli ve Sağlıklı Bir Kamp Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 9 Altın Kural - onedio.com
Güvenli ve Sağlıklı Bir Kamp Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 9 Altın Kural - onedio.com
Kamp Yapanlara ve Gezginlere Özel: Çıktığınız Yolculukları Daha da Güzelleştirecek 11 Eşya - onedio.com
Kamp Yapanlara ve Gezginlere Özel: Çıktığınız Yolculukları Daha da Güzelleştirecek 11 Eşya - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir