Doğa Aşıkları Toplaşın! 52. 'Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ödülleri' Finalistleri Açıklandı

-

1965 yılından yalnızca 500 katılımcıyla başlayan yarışma 50 yıl sonra 96 ülkeden gelen 50000 profesyonel ve amatör fotoğraf sanatçısının vahşi hayat fotoğrafıyla renklendi. 

Katılan bütün fotoğraflar üç kategoride değerlendiriliyor; bunlar orijinallik, yaratıcılık ve teknik başarı. WPY52 sergisi ise 21 Ekim'de Londra'daki Ulusal Tarih Müzesi'nde kapılarını açacak. Finale kalan son 11'i sizler için Boredpanda'dan derledik.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/wildlife-photo...

1. Avı Paylaşmak, Audun Rikardsen, Norveç

Balıkçı tekneleri bazen katil balianaları ya da kambur balinaları arar, çünkü onlar sayesinde bu Kuzey Kutbu Norveç sularına göç etmiş ringa balığı sürülerini bulabilirler. Ama geçtiğimiz kışlarda artık balinalar balıkçıları takip eder oldu. Bu fotoğrafta balıkçı teknesinin ağ toplarken çıkardığı sesi tanıyarak yakınlara gelen balinanın o günün avına ortak oluşunu izliyoruz.

2. Yıldızların Altına Akın Etmek, Imre Potyo, Macaristan

Her yıl temmuz sonu ve ağustos başı arasında mayıs sinekleri Tuna'nın bir kolu olan Baba Nehri'nde larvalardan çıkar ve uçmaya başlarlar. Imre'nin yakaladığı bu anda ise böcekler gün batımından hemen sonra ortaya çıkmışlar. Önce suya yakın uçuyorlar daha sonra çiftleşme gerçekleşiyor ve dişiler daha yükseklere uçmaya başlıyorlar.

3. Meraklı Komşu, Sam Hobson, İngiltere

Birleşik Krallık'ın ünlü tilki şehri Bristol'de, Sam kamerasını nereye yerleştireceğini çok iyi biliyordu. Fotoğraf sanatçısı şehir tilkisinin doğasını ve etrafındaki insan komşularına olan merakını yakalamak istemişti.

4. Yok Olan Balık, Iago Leonardo, İspanya

Selene vomer türündeki bu balık okyanusun kamuflaj sanatçılarından biri. Pullarından yansıtabilidiği polarize ışık sayesinde neredeyse görünmezlik yetisi kazanbiliyor.

5. Karıncayiyen Oyunu, Lance Van De Vyer, Yeni Zellanda/Güney Afrika

Lance, Güney Afrika'daki Tswalu Kalahari vahşi yaşam alanında bir kaç saat boyunca sürüyü takip ettikten sonra bu kareyi yakalamış. Korktukları zaman dayanıklı bir dış kabukla çevrilen bu karıncayiyen bir aslanın oyuncağı olmuyor.

6. Termit Atıp Tutmak, Willem Kruger, Güney Afrika

Bu guguk kuşu Güney Afrika'nın Kgalagadi Transfrontier Parkı'nda bir termiti havaya atıp tutup sonra mideye indiriyor. Hatta bu termit yeme oyununa kendini o kadar kaptırmış ki, Willem fotoğrafı çekmek için 6mt yakınına kadar yaklaşabilmiş.

7. Kristal Keskinlik, Mario Cea, İspanya

Her gece, gün batımından hemen sonra 30'a yakın cüce yarasa, Salamanca'da bulunan bir harabe evden yükselir ve avlanmaya giderler. Her biri gecede 3000'e yakın böcek yer.

8. Patlayan Ocak, Alexandre Hec, Fransa

Hawaii’nin Büyük Adası'nda bulunan Kilauea yanardağı Dünya'nın en aktif yanardağlarından biri, 1983 yılından beri devamlı olarak patlıyor. 1,000˚C derecenin üzerinde bir ısıdaki lav denize akıyor ve büyük bir buhar havaya yayılıyor, daha sonra sıvılaşarak tuzlu, asidik bir sise veya yağmura dönüşüyor.

9. Kolektif Flört, Scott Portelli, Avustralya

Her yıl binlerce mürekkepbalığı Güney Avustralya'nın sığı sularında bir araya geliyor ve hayatlarında bir defa yaptıkları bir yumurtlama şöleni yaşıyolar. Erkekler en güvenli yumurtlama alanını bulabilmek için mücadele ediyorlar ve daha sonra renklerini ve desenlerini büyüleyici bir şekilde değiştirerek dişileri kendilerine çekmeye çalışıyorlar.

10. Altından Yadigar, Dhyey Shah, Hindistan

Kuzeydoğu Hindistan ve Bhutan'daki vahşi ortamlarında yalnızca 2500 yetişkin olarak kalan langur maymunları soylarının tükenmesiyle karşı karşıya. Ağaç tepelerinde yaşadıkları için onları görmek aslında çok zor. 

Brahmaputra Nehri'nin üzerindeki yapay adada Shiva Tanrısı için yapılmış tapınağın çevresinde sık sık görülen langurlardan birini Dhyey de orada bir ağaçta yakalayabilmiş.

11. Deve Dikeni Yolucusu, Isaac Aylward, İngiltere

Isaac bu alp çayırları tablosunu andıran fotoğrafında ketenkuşunun kırmızısıyla yakaladığı kontrastı öne çıkarmış. Bulgaristan'ın Rila Dağları'nda gördüğü kuşun peşinden koşan fotoğrafçı, sonunda bu ufaklığı devedikeninin tohumlarıyla beslenirken yakalamayı başarmış.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
diegosuz-frida

güzel

3001goy19

ben daha güzel çekerim

kutsal-kase

national geographic wıld seyrettıkten sonra topraga absmaya korkar olduk doga guzel gorunuyo rama paranoyak oldum ben o yzuden gıdemem artık ıstesemde .. :)

gozde-kipcak

ilk yorum sjsjsj

Görüş Bildir