Dodo Günlükleri! 350 Yıl Önce Soyu Tükenen Tropik Kuşun Hayatından İlginç Bilgiler

417PAYLAŞIM

Bilim insanları, uçma yetisi olmayan ve yüzyıllar önce nesli tükenen 'dodo kuşu' ile ilgili ipuçlarını birleştirmeye devam ediyor. Son kez 1662 yılında görülen bu talihsiz kuş türü ile ilgili çok fazla bilimsel veri bulunmasa da elde var olan kemiklerin incelenmesi sayesinde yeni yeni bilgiler edinmeye devam ediyoruz. İşte sizler için BBC'den derlediğimiz 'Dodo'nun gizemli hayatı'.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/science-environm...

Kemik örneklerinde yapılan incelemeye göre, civcivlerinin yumurtadan Ağustos ayında çıktığı ve hızlıca yetişkin boyutlarına geldiği ortaya çıktı.

Ayrıca denizcilerin günlüklerinde bulunan tarihsel kayıtlara göre dodo kuşu Mart ayında tüylerini döküyor ve gri, kabarık ve kısa tüylü olarak kalıyordu.

Güney Afrika Cape Town Üniversitesi'nden Delphine Angst'e müzelerde ve kolekisyonlarda bulunan birtakım dodo kemiklerini incelemesi için izin verildi. Bunların arasında yakın dönemde Fransa'da bir müzeye bağışlanan örnekler de bulunuyordu.

Araştırmacı kadının ekibi, 22 farklı dodo kuşuna ait kemik parçalarını mikroskop altında inceleyerek, bu kuşun büyüme ve çiftleşme alışkanlıklarına ışık tutmayı amaçladı. 

Dr. Angst "Bizim araştırmamızdan önce bu kuşlar hakkında çok çok az şey biliniyordu. Kemik dokubilimi teknikleri kullanarak dodonun yılın sadece belli bir dönemi çiftleştiğini ve bu dönemden hemen sonra tüylerini döktüğünü ilk kez ortaya çıkarabildik." diyerek açıklıyor.

Bilim insanları kemiklerdeki büyüme şekillerine göre, civcivlerin Ağustos ayında yumurtadan çıktıktan sonra yetişkin hale gelmelerinin çok kısa sürdüğünü tespit etti.

Yavrular işte bu sayede Kasım ve Mart ayı arasında yaşanan kasırgalar sırasında açlıktan ölmüyorlardı. Öte yandan yavruların çiftleşebilecek kadar yetişkin hale gelmesi birkaç yıl alıyordu.

Yetişkin dodoların kemiklerinde bulunan mineral kaybı ise çiftleşme mevsiminden sonra eskimiş tüylerini döktüklerine işaret ediyor.

Geçmişte denizciler tarafından tutulan günlüklerde ise dodolara ait farklı kayıtlar bulunuyor, kimi denizciler kuşları siyah olarak tanımlarken kimileri griye benzer bir renkten bahsetmiş. 

Dr. Angst'in raporunda da dodo kuşunun kahverengi gri tonlarında bir kuş olduğu kanısı doğrulanıyor.

Dodo kuşunun neslinin tükenmesindeki en büyük etkenlerden biri de yumurtalarını yerde kurduğu yuvalara bırakıyor olmasıydı.

Diğer toplayıcı hayvanlar dodoların yumurtalarını çalarak besleniyordu.

Dr. Angst ayrıca dodo kuşunun insan-hayvan kaynaklı soy tükenmesinin önemli bir ikonu olduğunu açıklıyor.

"İnsanların bu hayvanın soyunun tükenmesi üzerine yaptığı etkiyi bu kuşun ekolojisini ve Mauritius adasının o zamanlardaki ekolojisini bilmeden tespit etmek zor."

"Ancak bu iki gerçeği anladıktan sonra, insanların bu adaya ayak bastıktan sonra neyi yanlış yaptıklarını ve bu kuş türünün nasıl bu kadar kısa sürede yeryüzünden silindiğini anlayabiliriz."

Araştırma ekibinden biri Londra Doğal Tarih Müzesi'nden Julian Hume, dodo kuşu hakkında hala bilinmeyen çok şey olduğunu söylüyor.

Dodo kuşunun Mauritius adasında evrim yaşadığı kesin fakat az bulunan kemik örnekleri yüzünden tam gelişimlerini tespit etmek mümkün olmuyor.

Dodo kuşuna ait birçok buluntu Avrupa'da müzelerde toplanmış olsa da Victoria döneminde birçoğu kayboldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmurat

Uçamayan kuşlarda kuş türüdür, uçamaması kuş olmadığını göstermez, o adanın tavuğu bu, evrimle yani başka türle alakası yok, kuş türü olduğu açık. Araya evrim kelimesi sıkıştırıp evrim varmış izlenimi vermek çok klasik bir ateist propaganda yöntemidir.

buralardutluktu

Ben ateist değilim evrim de bir din değil. Bugüne kadar gelmiş 4 kitap bilimsel olayları açıklamaya çalışsaydı milyarlarca sayfa ederdi. Onları okumaya insanların ömrü yetmezdi. Dolayısıyla kimse bir şey anlamaz herkes ateist olurdu. Anlattıkların karşındakinin algılama kapasitesiyle sınırlı.

feyk

ne oldu arada evrim kelimesinin gecmesi mi alerji yapti. neden bilimsel yayinlari okumadigin simdi anlasiliyor. istedigin kadar aleji kap, bilimsel kaynaklarda bir canli tanitilirken evrim sozcugunu duymayacagin cok az makale vardir. tavuk demisken, modern tavuklarin atasini bir arastir istersen. red junglefowl, kizil orman tavugu. ucabilen bir kustur. atalari ucabilirken evcil tavuk neden ucamiyor acaba? evrim gecirip fizyolojisi degistigi icin olmasin sakin.

hulker

heykel yapmaya kalksak bazı organlarına beton yetmez feyk abi.

feyk

eywallah saol. sunuda soyle araya ekliyelim

lord-aglarion

Tavuklar dinozorların yeryüzündeki son varisleridir.

mmurat

feyk fey feyk - yine evrim konusunda yanılıyorsun ve tür içi varyasyonu evrim sanıyorsun. Uçsun veya uçmasın tavuk daima tavuktur :)) tür aynı yani ikisi de kuş, tavuk türü.. türün değişmemiş olduğunu anlamıyor musun.. işte böyle bilimsel bilgilerin içine evrim kelimesini koyup ortada sanki evrim varmış izlenimi oluşturuyorlar, klasik bir ateist taktiğidir bu ama bize sökmez.

feyk

he canim he. butun bilim kitaplarinda yazanlar ateist taktikleri, sizin klavye basindan tek canli gormeden yazdiklarinin ulvi hakikat. bunlarla cematindeki bir kac saf cocugu kandirirsin ancak.

mmurat

doğru söylediğimi biliyorsun, kendini kandırma artık, tür aynı, evrim yok

feyk

ingilizceye girmis bir deyimdir hatta. as dead as dodo. dodo kadar olu olmak.

Gizli Kullanıcı

vay anasını ark oyununda az taşımadım elimde bunları :D

hulker

bilgisayarın kaldırdı mı ark ı? :D

Gizli Kullanıcı

ne sandın benim bilgisayarımı sen :D

hulker

benim bilgisayar zorlanmıştı hemde i7 olmasına rağmen intihar edeyim bari :D

Gizli Kullanıcı

herşey işlemcide bitmiyor :d ekran kartından ne haber

hulker

6 gb amd radeon daha ne yapabilirim yani :D

Gizli Kullanıcı

en son ne zaman oynadın optimizasyon sıkıntısından dolayı olabilir bir ara çok sıkıntılıydı diye biliyorum. gerçi ben de oynayalı 1 sene olmuştur şimdi oyun ne alemde bilmiyorum

hulker

1 sene olmuştur benimde torrenttan indirene kadar canım çıkmıştı hatırladım da şimdi

Gizli Kullanıcı

o zaman dediğim gibi optimizasyon sıkıntısından dolayıdır. bilgisayarın da iyi yani kasmaması gerek :d

hulker

3750 ye aldım çizim bilgisayarı bu tabi ki iyi olacak :D

busra-taskin

gta ? dodo? 😂

Görüş Bildir