Dizinin En Heyecanlı Yerinde Araya Girdiği İçin Kızdığımız Reklam Dünyasına Ait 14 İlgi Çekici Gerçek

48PAYLAŞIM

Bir gün içerisinde kaç reklama denk geliyoruz? Etrafımızda bu kadar çok reklam varken ve bunlardan kaçma olasılığımız yokken reklamlara dair genel bilgilerimiz olabildiğince sınırlı. Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak reklam dünyasıyla ilgili ilginç bilgileri sizler için The Chive'den derledik.

Kaynak: http://thechive.com/2018/04/14/interesti...

1. 1938 yılında radyolar reklamlardan kar elde etmek konusunda dergileri geçti.

2. Basılı medyanın icadından önce reklamlar ağızdan ağıza yapılıyordu. İnsanlar genellikle dükkanların dışında durup sokakta bağırıyorlardı.

3. 2010 yılında Avustralya'da sertleşme sorununa çözüm olduğu iddia edilen bir hapın reklamı ülkede en fazla şikayet alan reklam olmuştu. Reklamda kadın, eşinin erekte olmuş penisini tabure olarak kullanıyor ve hapın ne kadar etkili olduğunu gösteriyordu.

4. Soğuk içecekleri konu alan reklamlarda kullanılan buz genellikle ışık altında erimemesi için akrilikten yapılıyor.

5. Yemek stilistleri reklamlarda yemeklerin mümkün olduğunca lezzetli görünmeleri için saatlerce çalışırlar. Çoğu zaman yemek artık yenemeyecek hale gelir.

6. Reklamlarda rol alan çocuklar genellikle hedef kitlenin yaşına göre birkaç yaş büyüktür.

Mesela 5-6 yaş çocukları hedef alan bir oyuncak reklamında 7-9 yaşındaki çocuklar rol alabilirler. Bunun da sebebi çocukların kendilerinden birkaç büyükleri rol model olarak görmeleridir.

7. Amerikan futbolu şampiyonluk müsabakasında 30 saniyelik bir reklam 5.000.000 dolara mal olur.

8. Her yıl 500 milyar dolardan daha fazla para reklamlara harcanıyor.

9. Bir insan 65 yaşına gelene dek yaklaşık olarak 2.000.000 televizyon reklamı görür.

10. Modern billboardlar ilk olarak 1900'de ortaya çıktılar. Bu da Kuzey Amerika'da otobanlarda billboardların popüler olup fazlaca görülmesini sağladı.

11. Neredeyse bütün saat reklamlarında saat 10'u 10 geçe olarak ayarlanır.

12. Seks, kendine güven, otorite, taklit ve kendini koruma temaları reklamcıların en çok kullandığı psikolojik temalar arasında yer alır.

13. Amerika'da ilk ödeme yapılan reklam 1704 yılında Boston Newsletter'da yer aldı. Bir konut satışının reklamı yapıldı.

14. Reklamcılar bir sonraki en iyi sloganı bulmak için saatlerce çalışırlar. Ama yalnızca sade ve olabildiğince basit sloganları herkesin diline dolanır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thebadcatsero

bizim ülkenin de reklam konusunda gelişmesi lazım o kadar saçma sapan reklamlar var ki kim yaptı lan bunu ile başlayıp sizi okutan üniversiteyi ... diye devam eden cümleler her reklamda halktan duyulabilir

fikret-abi

Onedio sen seversin reklamı çakal seni asdfbgn

fcrfcr

Mad Men izleyiniz.

eski_id

Eline sağlık editcim.. Bilgilendirici olmuş

Görüş Bildir