Görüş Bildir
Haberler
Diyanet'ten "Menzil" Uyarısı: "Sıkıntılara Yol Açacak"

etiket Diyanet'ten "Menzil" Uyarısı: "Sıkıntılara Yol Açacak"

Ulaş
24.04.2023 - 00:30

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tarikatlar ve cemaatlere ilişkin rapor hazırlandı. Menzil Tarikatı ile ilgili de detayların aktarıldığı raporda uyarılarda da bulunuldu. Tarikat için 'sahih İslam anlayışıyla bağdaşmamaktadır' ifadeleri kullanıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Menzil Tarikatı'na ilişkin hangi ifadeler raporda yer aldı? Detaylara beraber bakalım...

Menzil Tarikatı'na ilişkin hangi ifadeler raporda yer aldı? Detaylara beraber bakalım...

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar imzalı habere göre “mürted ve münafık gibi dini terimleri kolayca diğer Müslümanlar için kullandığı” kaydedilen cemaate ilişkin şu tespitler yapıldı:

“Mürşid yani tarikatın lideri olağanüstü, hatta bir anlamda yarı ilahi bir konumdadır. Nimetin yaratanı Allah ise de sebebi mürşiddir. Her mümin kişi, ona yapılacak hürmetin aslında Allah ve resulüne yapılan bir hürmet olduğuna inanmalıdır.

Allah; yeri, karayı, havayı, denizi, hayvanları, dostu olan mürşidin emrine verir. O mürşid, bunları dilediği zaman istediği gibi kullanır. Şeyhin, dini ilimleri tahsil etmiş olması şart değil. Fatiha’yı bilmeyen ümmi bir kişi, mürşidlik mertebesine ulaşabilir.

Grubun sıralanan görüşleri, sahih İslam anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Bu sakıncalı telakkiler, Menzil cemaatinde daha çok vurgulanmakta ve etki sahası daha çok sade halk tabakası olduğu için daha çok yaygınlaşmaktadır.

Son zamanlarda Menzil grubunun bürokraside teşkilatlandığı ve kamuda etkinliğini artırdığı yönünde kamuoyunda bir kanaat dillendirilmeye başlanmıştır. Doğru olması halinde bu tezahürün ülkemizde orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
274
80
71
21
11
8
7
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
darria

AKP'nin büyüyüp serpilmesine yardımcı olduğu ikinci FETÖ oluşumu, bilmem kaçıncı dinci ve sapık tarikat... Bu ülkeye tek bir tane katkınız oldu mu lan sizin?

zey

Önceden fetö birkaç yıla bunlarda olur meto