Diyanet Sosyal Medyayı Ele Aldı: 'YouTuber'lar Hesap Günü Tespit Edilecek, Retweet Kul Hakkı'

 > 
326PAYLAŞIM

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gençlere her etkinlikte ücretsiz dağıttığı 'Peygamber ve Gençlik' kitabında sosyal medya için yer alan hükümler dikkat çekti. Takipçi nedeniyle övünmeyi zaaf olarak gösteren kitapta 'retweet etmek kul hakkı ihlalidir', 'YouTuber’lar hesap günü tespit edilecektir' gibi ifadelere yer verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni'nin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gençlere ücretsiz olarak dağıttığı Peygamberimiz ve Gençlik kitabındaki bir yazıda yer alan 'sosyal medya günahları' dikakatleri üzerine topladı. Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Soykök'ün imzasını taşıyan 'Sosyal Medyada Genç Olmak' başlıklı yazıda sosyal medya kullanımı hakkında bilgiler verildi.

'Takipçilerinin çokluğu ile övünme isteği zaaf noktalarımızdır'

Sosyal medya alışkanlıklarının yorumlandığı ve Diyanet İşleri tarafından basılan kitapta takipçi ile övünmenin zaaf olduğu belirtildi:

"Peygamber ve Gençlik” kitabında gençlerin sosyal medya alışkanlığı dini olarak yorumlanarak, “İnsan zaafları ve tutkuları ile insandır. İslam dini açısından önemli ve öncelikli olan bunlardan arınmış olmak değil, bunları kontrol altında tutarak iyi, faydalı ve dengeli bir hayatı inşa edebilmektir. Güç, servet ve şehvet tutkusunun yanında beğenilme arzusu, elindekinden daha fazlasına sahip olma tutkusu, takipçilerinin çokluğu ile övünme isteği (tekâsür) özellikle sosyal medya alanında gün yüzüne çıkardığımız zaaf noktalarımızdır."

'YouTuber’lar hesap günü tespit edilecektir'

Gençlerin kendisinin ve ailesinin mahremini açığa çıkarmasının doğru olmadığı belirtilen kitapta video paylaşım sitesi olan YouTube’da içerik üreten isimlere verilen YouTuber’lar da hedef alındı. Kitaptaki, "Kameralar bir ömür boyu kayıtta kalacak, en başarılı ‘YouTuber’lar hesap günü tespit edilecektir" ifadeleri yer aldı.

'Paylaşımları izinsiz beğenmek ve retweet etmek kul hakkı ihlalidir'

Ayrıca habere göre kitapta yeni bir günah tarifi yapılarak, "İzni olmadığı halde bir başkasına ait herhangi bir fotoğraf ya da bilgiyi sosyal medya hesaplarında paylaşmak, bu şekildeki paylaşımları beğenmek ve retweet etmek kul hakkı ihlalidir" denildi.

'Sosyal medya hesaplarının da hesabı verilecek'

Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Soykök’ün yazdığı makalede ayrıca insanın ölümünün ardından sosyal medya hesaplarının da hesabı verileceği iddia edildi. Kitapta şu ifadeler yer aldı:

"Sosyal medyada Müslüman bir genç olmak; vicdanlı olmaktır, iyilikleri çoğaltmanın gayretinde olmaktır, sanal dünyanın sanal olmayan günahlarından uzak durmaktır, kul hakkına riayet etmektir, ahirette de hesabını verebileceği sosyal medya hesaplarına sahip olabilmektir. Sanal dünya tarafından esir alınmış değil, bilinçli kullanım isimli silahla sanal dünyayı teslim almış aziz gençlere selam ve dua ile."

Kitapta yer alan ifadeler sosyal meydanın da gündeminde...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir